+ Yorum Gönder
Tekerleme Fıkra ve Komik Olaylar ve Yazılar Forumunda Adalet Ile Ilgili Komik Fıkralar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adalet Ile Ilgili Komik Fıkralar
  adalet ile ilgili güzel komik fıkralar 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Adalet Hakkında Komik Fıkralar

  Nasreddin Hoca / Güle güle giymene bak.


  Sivrihisar Kadı’sı arada bir içermiş. Bir gün Nasreddin Hoca öğrencileriyle kırlarda dolaşırken, su kıyısında sızmış ya
  Sivrihisar Kadı’sı arada bir içermiş. Bir gün Nasreddin Hoca öğrencileriyle kırlarda dolaşırken, su kıyısında sızmış yatmakta olan Kadı’yı görmüş. Cübbesi bir yanda, kavuğu, sarığı bir yanda. Hoca cübbeyi sırtına, kavuğu başına giyip, sarığı da sarıp evine gitmiş.
  Ertesi gün, Kadı kendine geldiğinde, adamlarına buyruk vermiş:
  - “Cübbemle sarığımı kimde görürseniz kendisini yakalayıp yanıma getirin!”
  Az bir zaman sonra, mahkeme binasının önünde, Kadı efendinin cübbesi ve sarığı ile dolaşan Nasreddin Hoca’yı gören mahkeme kollukçusu, Hoca’yı yakaladığı gibi sürüklüyerek duruşma salonuna çıkarmış. Halk ta ne oluyor diye peşlerine düşmüş.
  Kadı kükremiş;
  - “Bre Hoca, o sırtındaki cübbeyle kavuğu nereden buldun?”
  - “Dün öğrencilerimle birlikte dolaşmaya çıkmıştık. Derenin kenarında sızmış, körkütük sarhoş, temiz giyimli, efendi görünüşlü bir adam gördük. Cübbesi bir yanda, kavuğu bir yandaydı Hırsızlar çalmasın diye düşünerek, cübbesi ile kavuğunu alıp giydim. Kadı efendi, sahibini tanıyorsan söyle de verelim.” demiş.
  Kadı, kendini toparlamaya çalışarak yumuşak bir sesle;
  - “Nerden tanıyayım, sen güle güle giymene bak.” demiş.
  Öğüt : İçki içenleri cezalandıran Kadı efendi, içki yasağına kendisi uymuyor. Nasreddin Hoca’mız, Kadı Efendiye unutamayacağı bir ders veriyor. Kanunlar herkese eşit uygulanırsa adalet vardır.  Konfüçyüs ve Dil

  Konfüçyüs"e sordular: "Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?" Büyük filozof, şöyle cevap verdi: "Hiç kuşkusuz, dili gözden geçirmekle işe başlardım. Şöyle ki: Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun içindir ki dil, çok önemlidir!"

+ Yorum Gönder


adalet ile ilgili fıkralar,  adaletle ilgili fıkralar,  adaletle ilgili fikralar,  adalet ile ilgili fıkra kısa,  adalet ile ilgili komik fıkralar