+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Mustafa Kemal Atatürk hakkında kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. zeliş06
  Yeni Üye

  Mustafa Kemal Atatürk hakkında kompozisyon
  M.Kemal Atatürk hakkında güzel bir kompozisyona ihtiyacım var yardım edebilirmisiniz??şimdiden teşekkürler.. 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kemal Atatürk hakkında kompozisyon


  Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım, Babası Rıza Efendi olan Mustafa Kemal, eğitim hayatına Şemsi Efendi Mektebinde başladı, daha sonra Selanik Rüştiyesi’ne kaydoldu ve Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girdi. Eğitim ve öğretim hayatı Manastır Askeri İdadisi, Mekteb-i Harbiye Şahane ve Erkan-ı Harbiye ile devam ederek 1905 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur.

  Mustafa Kemal bir asker olarak başladığı görevi süresince hem askeri yönü hem de liderlik vasfı ile her zaman başarılı bir kişilik olmuştur. Mezun olmasının ardından 1905- 1907 yılları arasında Şam’da görev yapmış, “Vatan ve Hürriyet” cemiyetini kurmuş, bu cemiyetin ilhakı ile İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olmuştur. Meşrutiyet’in ilanı ile İttihat ve Terakki tarafından Trablusgarp’a görevli gönderilmiş, buradaki halkı Jön Türkler’e kazandırmaya çalıştı. 1909 yılında Kurmay Başkanı oldu ve 31 Mart vakasını bastırmak için çalıştı. 1911 yılında Trablusgarp Savaşı’nda, 1912 de Balkan Savaşı’nda ve 1913’de İkinci Balkan Savaşı’nda görev aldı. Osmanlı Devleti’nin 1914 yılında Birinci Dünya Savaşına girmesiyle birlikte 19. Fırka Komutanlığı görevine getirildi. Birinci Dünya Savaşı ile Mustafa Kemal’in devlet adına yüklendiği rol çok daha önemli hale geldi, 1915 yılında Çanakkale Savaşı, Anafartalar Zaferi, II. Anafartalar Zaferi ve birçok vatan toprağının geri alınmasında büyük başarılara imza attı. Kurtuluş Savaşı ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devlet yapan günlerin zorlu fakat başarıya ulaşacak başlangıç noktasıydı. 1919- 1923 yılları arasında yürütülen mücadele Kuvayı Milliye direnişleri ile başladı. Padişah tarafından görevlendirilen Mustafa Kemal ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattılar. “Ya istiklal, ya ölüm!” sloganıyla başlayan hareket 22 Haziran 1919 tarihli Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi ve 4–11 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi ile şekillendirildi. Osmanlı Meclisi yerine 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni bir alt yapı ve çalışma azmiyle açıldı. Meclis mücadeleyi yürütecek planı oluşturacak, destekleyecek ve gerçekleştirecek kurumdu. Denetimsiz kuvvetler yerine düzenli ordu kuruldu. 1921 yılında “Başkumandan” unvanını alan Mustafa Kemal, askeri durumu düzeltmek adına daha çok yetki ile donatıldı. O günlerde tepkilerin artması üzerine İtilaf Devletleri topraklarımıza müdahale etmeye başlamıştı, Yunan ordusunun Anadolu’ya girmesiyle I. Ve II. İnönü Muhabereleri vuku buldu ve Yunan ordusunun geri çevrilmesiyle sonuçlandı. Yunanlıların hücumu üzerine gerçekleşen Kütahya- Eskişehir Savaşı ise aleyhimize sonuçlandı. 1921 yılında yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ile Yunanlılar gücü tükendi ve bu başarılardan sonra Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Gazi” unvanı verildi. Ordu daha sonra Büyük Taarruz ve Dumlupınar Meydan Muharebesi ile tüm yurdu düşmandan Mustafa Kemal önderliğinde temizledi.
  Milli Mücadele dönemini Gazi Mustafa Kemal önderliğinde gerçekleştirilen yenilikler, inkılâplar izledi. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal ilk cumhurbaşkanı seçildi, Cumhuriyet Halk Fırkası kuruldu. Bir ülkenin zorluklardan çıkıp geldiği günleri ilk ağızdan anlattığı “Nutuk” eserini kaleme aldı ve 1927 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası kongresinde okudu. 29 Ekim 1933 tarihinde Onuncu Yıl Nutku ile millete seslendi. Siyasal, eğitim, kültür, toplum, hukuk ve diğer birçok alanda yenilikler, inkılâplar yaptı. Cumhuriyetin ilanı, Laiklik anlayışı, Soyadı kanununun çıkarılması ve ilk soyadı olarak kendisine “Atatürk” soyadının verilmesi, uluslar arası ölçülerin kabulü, Medeni Kanun’un kabulü, eğitim alanındaki Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Latin harflerinin kabulü, Türk Dil ve Tarih kurumlarının kurulması gerçekleştirdiği başarılardan sadece birkaçıdır.
  Mustafa Kemal Atatürk 1920 yılında İzmirli Latife Hanım ile evlenmiş, 1925 yılına kadar evli kalmıştır. Ulu önder Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu uzun süredir tedavi gördüğü rahatsızlığı nedeniyle çok genç yaşta 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etmiştir. Sadece askerlik ve yönetim alanıyla ilgilenmeyen Atatürk çok yönlü kişiliği ile tüm dünya çapında tanınan başarılı bir kişiliktir. Kitaplara olan tutkusu, ata binmesi, yüzme, güreş, tavla gibi alanlara ilgi duyması ile tanınan Mustafa Kemal, Fransızca ve Almanca bilgisine sahipti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kişiliği, hal ve tavırları, ileri görüşlülüğü, giyiminden konuşmasına örnek oluşu, liderlik vasfı, engin bilgisi ile bu devleti kuran ve bugünlere gelmemizi sağlayan ulu önderimizdir.


  Sema Özbek

 3. berkay_adan
  Yeni Üye
  Mustafa Kemal Atatürk hakkında kompozisyon
 4. berkay_adan
  Yeni Üye
  bn berkay oalrak Sema ÖZBERK KARDEŞİME yeşekkurlerimi iletiyorumm

 5. kesemez
  Yeni Üye
  Rüzgar GÜLÜ GÜZE LOMSU

 6. Animanga61
  Yeni Üye
  Tavsiye ederim. İlköğretim 8. sınıf öğrencisi yazdı.
  ÖLÜMSÜZ KAHRAMAN


  Büyük komutan ve devlet adamı, Cumhuriyet ve reform sembolü,idealist ve burada sayamayacağım daha bir çok özelliği kendinde toplamış atalar atası dev isim….

  Yaşamını zerresine kadar milletine adayan bu yürek; hani her şey artık bitti denen zamanlar olur ya, onların birinde çıktı ortaya. Tükenen umutlara kaynak, sönen ocaklara ateş, asık yüzlere tebessüm oldu, çare oldu birlik olmuş ve birikmiş tüm dertlere.

  O kara lekenin içinde çırpınırken yürekler, zifiri karanlığa her yerden saldırdı. Vatanın tüm köşelerinden bin güneş oldu, ışık oldu. Söktü karanlığı en zifiri yerinden. Herkes sana inandı, tutundu bir parçandan. Gözü yaşlı, boynu bükük,
  dertli-dertsiz kim varsa adım attı peşinden. Umut bitti dediler, aradın buldun.
  Çare yok dediler, söküp aldın. Senin verdiğin güç ile çıktık yeniden ortaya. Bağımsızlığımızı alarak kurduk o eşi bulunmaz Cumhuriyeti.

  Her yürek kabul eder bunu: Çok çalıştın, yoruldun, kimi zaman dinlendin, çoğunda ise ara vermedin gayretine. Koskoca bir imparatorluğun soğumuş küllerinden alev alev, yangın sıcağı yürekli bir ulus çıkardın. Masal kuşları gibi yeniden can verdin, tekrar tekrar doğduk ve güçlendik.

  Destan yazan her kahraman gibi, aslında her fani gibi sen de bitirdin zamanını, sen de yumdun o bakmaya kıyamadığımız gözlerini. Geriye çok şey kaldı senden: Saymakla bitmez zaferlerin, eşi olmayan fikirlerin, barışı çok seven o ruhun kaldı. Seni dostların kadar düşmanların da izledi. Adını dillerinden düşürmediler ki
  hiç bir zaman. Sen; artık tüm insanlığın bir parçasısın.

  Bize düşen seni unutmamaktır. Sadece hatırımızda tutmak değil, senin gibi yaşamak, başkalarına seni anlatmaktır dilimizde tüy bitene kadar. Seni unutanlarımız olacak elbet, onların yerine de çalışmaktır gerçek çalışkanlık.
  Sen, yüzümüzde tebessüm,
  sen, göğsümüzde gurur,
  sen, kalbimizde nur, gözümüzde bir nem olarak kalacaksın. Seni hiç ama hiç kurutmayacağız.

  Sen ölmedin,ölmedin,ölmedin… Biliyorum, çünkü Mustafa Kemaller ölmez,ölemez!

 7. Ziyaretçi
  bende katılıyorum

 8. Ziyaretçi
  teşekürler

+ Yorum Gönder


atatürk kompozisyon,  atatürk ile kompozisyon,  atatürk kompozisyonları,  atatürk ile kopasizyon,  atatürk ile kompozisyonlar,  atatürk hakkında kompozisyon