+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Kültür ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kültür ile ilgili kompozisyon
  Kültür ile ilgili kompozisyon
  "Uygarlık ateşin bulunmasıyla başlar denir ama, benim*uy-garlık ve kültür anlayışıma göre; gerçek başlangıç, yazının bulunmasıdır. Ömrün geçiciliğini kavrayan insanlığın, kendi yaratıcı gücünü ispatlamaya kalkışması, geçen zamana hâkim olmak istemesi ve bedenen ölse de manen yaşama düşüncesiyle yazıyı icat etmesi, sanıldığından da önemli bir olaydır.


  İnsan aklı ve hayal gücü tükenmez bir hazinedir. Bilginler, dahî sanatçılar, tanrısal bir ilham ve şahsî çalışmalarıyla bu hazineyi gereğince kullanmasını bilirler. Bugünkü uygarlık ve kültürün parlak bir seviyeye ulaşması hep onların çalışması sayesindedir. Ama nasıl bir çalışma? Acaba bir buluşu, bir gerçeği, bir parlak düşünceyi yazıyla ifade etme olanağı olmasaydı, insanlık böylesine ileri gidebilir miydi? Şüphesiz, hayır İfade ve ifadeyi kayıt, yani; yazma veya bir eser meydana getirme, sürekli bir ilerleme ve manen ölümsüzlük demektir. Ne kadar kuvvetli ve dahiyane olursa olsun, yalnız hafızaya hapsedilen düşünce veya fikir sonunda sönmeye, unutulmaya mahkûmdur. Ama bir yazılı anlatım, bir eser, doğusundaki tazelik, güzellik, canlılık ve pırıltıyla daima karşımızdadır. İnsanlar ölür, düşünceler zamanla hafızadan silinir ama, eser ölmez."
 2. Ezlem
  Üye

  Kültür, bir millete ait olan ayırıcı ve en önemli özelliklerden birisidir. Kültür ulusal bir kavramdır. Her toplumun kültürü farklıdır. Kültür ve dil bütünlüğü olmalıdır. Kültür her zaman yıllar boyunca oluşan bir unsur olmuştur.
+ Yorum Gönder


kültür ile ilgili kompozisyon,  kültür hakkında kompozisyon,  kültürle ilgili kompozisyon,  kültür ve medeniyet konulu yazı,  kultur hakkinda kompozisyon,  kültür hakkında kompozisyon örnekleri