+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Düşman ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Düşman ile ilgili kompozisyon

  Düşman ile ilgili kompozisyon örneği
  KONU: "DÜŞMAN KARINCA OLSA, KENDİNİ MERDANE TUT.
  Ana fikir: Düşman ne kadar zayıf olursa olsun küçümsenmemelidir.

  ÖRNEK ÇALIŞMA:

  "Ne kadar güçlü ve mükemmel bir insan olursak olalım, tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Çünkü, yakınımızda veya uzağımızda bizi çekemeyenler, kuyumuzu kazmak isteyenler olacaktır. İyilerin ardında uğursuz bir gölge g.b. sinsi kötülerin var oluşu, dünyanın olağan hallerinden ve insanlığın kaderindendir. Çabalarımız, ideallerimiz ve düşüncelerimizle bunu değiştiremeyiz.
  Hayatta başarılı insan olabilmek için her tür şanssızlığı, aksiliği hesaplamalı, her şeyi akıl terazimizde ölçüp tartmalı, çevreye karşı daima uyanık durmalıyız. Ne kadar iyi olursa olsun hiç kimse, "benim düşmanım yoktur" diye övünemez. Sinsi emellerin, kara niyetlerin barınağı çok zaman kesinlikle saptanamaz. Ayrıca, kendi seviye ve kuvvetimizin aşağısında olan düşmanlarımızı küçümsememek gerekir. Düşmanın ve iftiranın büyüğü küçüğü olmaz; insanı olmadık yerlerde, olmadık zamanlarda güç durumda bırakabilir. O halde, başarı ve mutluluk yolunda sağlam ve azimli adımlarla ilerlerken, gözlerimizi ideallerin ışığı kamaştırmamalı; ilerlediğimiz yola ve yoldakilere dikkat etmek, başkalarının bizi ezmelerine hiçbir şekilde fırsat vermemek başlıca prensibimiz olmalıdır. Kuşkulandığımız ufak bir hareket, söz veya kişi karşısında düşünmeli, tedbirli olmanın yollarını aramalıyız."
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Düşmana karşı her zaman dikkatli ve uyanık olmamız gerekiyor. Çünkü ne zaman harekete geçeceği belli olmaz hem ne demişler. Su uyur düşman uyumaz.
+ Yorum Gönder


düşman ile ilgili kompozisyon,  düşmanlık ile ilgili kompozisyon