+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Umut ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Umut ile ilgili kompozisyon
  Umut ile ilgili kompozisyon
  KONU: "EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ."


  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:


  Açıklamamızın amacı; tahminlerimizin, kendi kendimize yaptığımız plânların bazen gerçeklerle uyuşmaması, bu yüzden çok defa umduklarımızla karşılaşamamamızdır. Buna göre şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
  1 - Gerçekleri tanımayan insanın hayata karşı tutumu;
  2 - Umutlar ve tahminlerle gerçeklerin çatışması;
  3 - Konuyla ilgili örnekler;
  4 - Sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:  "Hayatta ne derece tecrübe kazanmış olursak olalım, genellikle hepimizde gerçeklerin soğuk katılığını yumuşatma eğilimi vardır. Bu herhalde, insanların, her şeyin kendi istekleri doğrultusunda gerçekleşmesini beklemesi eğiliminden kaynaklanıyor olsa gerektir. Bu sebeple, kendi köşemizde,- kendi kendimize yapacağımız hesaplarda ve yorumlarda her zaman için yanılabiliriz. Kendi dünyamızda türlü şekillerle hayal ettiğimiz gerçekler hiç ummadığımız bir çetinlikle karşımıza çıkabilir; bizi yenilgiye, hayal kırıklığına uğratabilir.
  Hayatta birçok insanın içine düştüğü bunalımlar hep bu, "evdeki pazarın çarşıya uymaması" yüzündendir. Ne kadar olgun ve akıllı olursak olalım, hayatın karşımıza çıkaracağı sürprizlerin hepsini kavrayamayız.
  Bu yüzden çeşitli kötü ihtimallere karşı hazırlıklı olmalı, plân ve düşüncelerimizde katı sınırlar yerine esnek bir ihtimal payı bırakmalıyız."
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  mükkemmel paylaşım için saol
 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Umut kompozisyon

  Umut hayattaki hırsımıza bağlıdır. Biz ne kadar azimli olursak, o kadar çok hırslı ve umutlu oluruz. Bu durum biraz da beklentilerimize bağlıdır. Biz ki çıkışı olmayan bir yolu umutlarımızla aşarsak, o zaman hayata iyi bir adım atmış oluruz!

  Umut, hasta bir insanı yatağından kaldıran, gözleri kör birine görmeyi sağlayan, hatta fakir bir insanı bile zengin yapan en önemli faktördür. İnanın ki bu hayatta çok bencil insanlar var. İşini hep şansa bırakanları düşünemiyoruz bile

  Umudun zıttı olan karamsarlık da çok kötü bir şeydir. Kimi insanlar çabalamak yerine karamsarlığa düşüp;"Yok olmadı, yapamayacağım, ben bittim" gibi sözler söyleyip, o durumdan kurtulmayı akıllarına bile getiremezler. Bu şartlar altında bile böyle davranıyorsalar, savaştaki insanlar nasıl yaptı? Onları ne kurtardı? Sevdiklerinin umutlarıyla, kendi umutlarıyla bu güne gelmediler mi? Kendileriyle birlikte bizi de getirmediler mi? Şunu anlayın ki ölümden bile ancak umutla kurtulabiliriz

  Hayattaki adımlarımızı umutla atarız. Bu adımlarda bir kere bile karamsarlığa kapılırsak, o an yere düşeriz. Tekrar çabalarsak kurtulabiliriz. Aynen çağdaş insanların yaptığı gibi. Unutmayın karanlık bir dünyayı bir ışık, bin umut kurtarır
 4. Ziyaretçi
  ümitle ilgili kompazisyon lazım lütfen yardım edermisiniz? çoooook acilll

 5. Asel
  Bayan Üye
  Ümit ile ilgili kompozisyon

  Ümit ile ilgili kompozisyon örneği


  ümitle ilgili kompazisyon lazım lütfen yardım edermisiniz? çoooook acilll

  Ümit ile ilgili kompozisyon

  Ümitliyim

  Denizden uzak ve kurak topraklardı beni emziren… Denizden uzak ve bereketsiz topraklardı yüzümü sürdüğüm…

  Yine göç…
  Trenler raylarda kalın sesler çıkarır, hasret yine ovuşturur gözleri…
  Gözlerde ince bir yaş.

  Batman’da ihtiyar bir çocuğa sor benim kimliğimi, neler yaşadığımı, beni kimlerin çiğnediğini…
  Temiz bir yarın hayaliyle çırpınırken, o yarına yatırım yapanların geleceğimi nasıl kirlettiğini…
  Açım ve işsiz… Meselem budur…

  Denizden uzak ve denize hasretlerimle Batman Çayı’nda bir türkü gibi derya…
  Sevdim sularında yüzümü görünce sevmeyi, ağladım, titrek nefesimle bir annenin feryadına dokununca. Gölgelerim çoktu, güneş de bizimdi, kimsemiz yoktu lakin.

  Benim Akdeniz iklimim de yok… Benim balık tutacağım, balıkları sonradan salacağım sularım yok…
  Açsan pazardan bir kilo al… Babam sevmez zaten…
  Dört kişilik… Bir açlığı gidermek…

  Karanlıkta şiir yazan şairlerimiz çoktur mesela, ışıkları bir fanus, sadece odayı aydınlatan, yalnızlıktan… Yoksulluktan… Acıdan… Yazılan her şiiri ağlatan… Kimi kalemi kırmadan gönül kırılmasında terk eder sevdasını, kimi toplumun topal ayağı…
  Kimi sağlam olup yürüyemeyen… Korkudan… Çamurdan…

  Sağ mı bilirdik sol mu? Okul dönüşlerinde heyecandan saatimizi sola taktığımız olurdu ve bedelini tenlerimiz çekerdi…
  Şimdi siyasetin ne olduğunu da öğrendim…
  Sağ ve sol… Önüne bakan düşmedikçe tercih senindir…
  Bedelini, toplumun barışa hasreti öder…

  Her dilin yeri vardır, koynumuzdaki aşkları anlatmak için… Her dilin bir milleti vardır… Ortak bir payede sahip çıkmak için… Dil bilip dilsizliği zorla öğrenenler hariç…
  O dil ki Mem’in Mecnun’la kırk yıllık muhabbeti… O dil ki Zin’in Leyla’ya Herkesin bizim için ölmesi gerektiğini söylemesi…
  Buna Aşk diyorsa amenna…
  Sevgi diyorsa herkes için…

  İşte böyle. Sınırları bir, dini bir, dili olmasa bile yürek dili bir…
  İki millet…
  İki insan…
  Bir çatı altında, çatıdan sızan yağmura bir yama arayışında…
  Bu ne güzel portre…
  Bu ne güzel hayat…

  Keşke demiyorum bu sefer!

  Olacaktır…


 6. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Umut hayata bağlanmamızı, varolmamızı sağlayan hayatta sahip olduğumuz en değerli duygulardan biridir. İnsan içinde yaşama umuduyla dünyaya gelir, umudu olmayan bir insanın yapabileceği hiçbişey hatta hayata kalması da mümkün değildir. Her zaman birşeyler için içimizde bir umut taşırız. Çünkü umut insanoğlunu besleyen bir duygudur.Tabi bu umut ettiğimiz herşeyin gerçekleşeceği anlamına gelmez. Umut ettiğimiz birşeyin gerçekleşmesi imkansızsa başka bir şeyi umut ederiz. Çünkü savaşmak için ayakta kalmamız için bir umuda ihtiyacımız vardır. İnsan hayalleriyle umutlarıyla bir bütündür.Onlar olmasa yaşamın bir anlamı olmaz. Çünkü umudunu kaybeden insanın kaybedecek başka bir şeyi kalmaz.

 7. Zühre
  Devamlı Üye
  Umut Konulu Kompozisyon

  Umut, insanın fırtınalı havada sarıldığı yardımsever bir dost elidir. Kişi bazen umut sayesinde boğulmaktan kurtulur ve yaşamına devam eder. Kötü günde bir insanın sahip olması gereken en önemli şey ne, deseler hiç şüphesiz “umut” cevabını veririm. Çünkü umudunu kaybetmiş bir insan ne yaparsa yapsan girdiği kara dehlizden bir türlü kurtulamaz.

  Umut, duyguların en değerlilerndendir. Çünkü insana moral verir, kişinin ufkunu açarak önünü görmesini sağlar. Umut yoksa karanlıklara saplanır, halimize üzülmekten başka bir şey yapamayız.

  Umudu olmayan insan, karamsarlığa kapılır. Hiçbir şeyi gerçekleştiremeyeceğini düşünür. Bu şekilde düşünenlerinse günlük hayatlarında başarılı oldukları henüz görülmemiştir. İnsanları hastalıklardan kurtaran, uzaktaki sevgilileri kavuşturan, fakirleri zengin eden duygu hep umuttur. Bunun üstüne onlarca şiir söylenmiş, onlarca şarkı yapılmış, onlarca ktap yazılmıştır. Umut, insanı her zaman aydınlığa taşıdığından bu duyguya sahip çıkmak gerekir. Ne yapı edin, siz de umudunuzu kaybetmeyin.


 8. Zeyneb
  Bayan Üye
  Bir şarkıya dalan insan yüreği kimi yerde umutsuzluğun notasında bulur kendini Aslında umutsuzluğu yaratan insanın kendisidir. En şanslı yönümüzden biri de sahip olduğumuz bir umut parçasıdır. Bu şansı daha çok insan kendisi yaratır. Umutsuzluğun yarattığı kırıntılara takılı kalan insan hep zayıf yönüyle yalnız kalır.

  Bir karıncayı örnek almak bile umutsuzluğun kırıntılarına takılı kalmaktan kurtarır insanı. Karınca yuvasının etrafındaki yemleri ne kadar da dağıtsan karınca hiçbir zaman mücadele etmekten vazgeçmez. Çalışmaya devam eder. Mücadele etmekten vazgeçmemek umudunu yitirmeyişin en güzel adıdır. Bu en güzel ad karıncaların özünde hep saklı kalır. Yeter ki insan umudunu yitirmesin. Kimi zaman karnında bir can taşıyan anne bile intihara teşebbüs eder. Bu zayıf yanıyla yalnız kalmanın ve mücadeleden vazgeçmenin en kötü örneğidir. İntihar hiçbir yerde çözüm değildir. Çözümün yıkıldığı noktadır. Oysa çözümler hep varoluşun anahtarıdır. O anahtara sahip çıkmayı herkes kural olarak algılamalı kendinde. Can vermek isteyen anne bir umudu yıktığının belki de farkında bile değildir. Kurtarılan her hayat umudun kendisidir. Yeni hayatlar umudun yarattığı en güzel direniştir. Her üzüntüde ve tükenmişlikten bile bir umut yaratmalı insan. İnsan kirpiğine konup da göz yaşı olan her hüzünde aslında bir umut kıvılcımının saklı olduğunu hissetmeli kendinde.

  Tekerlikli sandalyeye mahkum kalan yada gözleri görmeyipte hayata sımsıkı sarılan temiz yürekli insanlar var. Onlar da tükenmeyen umudun yarattığı örnek hayatlardır. Allah insanlara her şeyi vermiş. Bunların değerini bilip her yerde umut olmalı insan yüreği. Yokuşta dökülen ter her yerde sevinç gözyaşı olarak çıkar karşımıza. Yeter ki akan o terin her zerresinde yaratılan bir umut kıvılcımı olsun. Sabah evden çıkıp okula öğrencilerine ders vermek için yola koyulan bir öğretmen hep umut dağıt etrafına. Öğrencilerine bir şeyler verebilme çabasıyla uyanır yeni günlere. Kitap yazan bir yazar hep yeni ve güzel düşünceler yaratır insan benliğinde. Bunlar hep var oluşun içinde yatan en güzel umutları doğuran örnekleridir. İşte insan hayatı canlılık kazanır bu güzel örnekleri beyninde yer edindikçe. Dilerim ki bir yazarın kaleminden dökülen her mısradaki umut kıvılcımları yeni hayatlar yaratıp yön vermeye sebep olur


+ Yorum Gönder


umut ile ilgili kompozisyon,  umutla ilgili kompozisyon,  ümit ile ilgili kompozisyon,  umut ile ilgili kompozisyon örnekleri,  umut ile ilgili kompozisyonlar,  umut ile ilgili kompozisyon başlıkları