+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Tembellik ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Tembellik ile ilgili kompozisyon

  tembellik ile ilgili örnek çalışma

  tembellik ile ilgili bilgi  KONU: "FAKİRLİK AYIP DEĞİL, TEMBELLİK AYIP."
  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
  Açıklamamızın amacı; tembelliğin ayıplanacak, hor görülecek bir durum olduğudur. Bu amacı yansıtırken fakirlik ve tembelliği kıyaslayacaksınız. Düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz:
  1 - Fakirlik (çevrede bıraktığı etki);
  2 - Fakirlikle, insan karakteri ve şartlar arasındaki ilişki (yani
  fakirliğin insan iradesine bağlı olup olmadığı);
  3 - Tembelliğin çevrede bıraktığı etki;
  4 - Tembelliğin insan iradesine bağlı olup olmadığı;
  5 - Tembelliğin zararları (tembellik - fakirlik ilişkisi);
  6 - Tembelliğin hangi yönden ayıplanacak bir durum olduğu;
  7 - Sonuç.
  ÖRNEK ÇALIŞMA:
  "İnsan yaradılışında var olan küçümseme duygusu, nedense fakirliğin sefil görünümü karşısında hemen kımıldanır ve fakirler aşağı görülür. Aslında bu uygun ve doğru bir davranış değildir. Ancak, gerçek anlamda aşağılık duygular ve mizaçlar hor görülebilir. Fakirlikle insan iradesi arasında bir ilgi kuramadığımız gibi, fakir olma halini her zaman insan karakterine mal edemeyiz. Yani hiç kimse kendi isteğiyle sefil ve perişan duruma düşmez. İnsanları böyle acı durumlara iten şartlardır, bilgisizliktir. Bu durumda olan insanlara karşı takınmamız gereken tavır, onlara in sanca el uzatmak olmalıdır.
  Toplumda zararlı bir kitle vardır; tembeller Tembellik insan ruhunun uyuşması ve paslanması demektir. Fakirliğin aksine tembellik, insan iradesine bağlı bir haldir; bir çeşit alışkanlıktır. Bunu kendilerine mal eden insanlar ne kendilerine, ne de başkalarına faydalı olurlar. Dostları bile onları "yüz karası" olarak nitelendirir. Gerçekten tembellik, varlığının anlamını bile bile yitirmek olduğundan yüz karasıdır; ayıplanacak ve hor görülecek bir haldir."
 2. Ezlem
  Üye

  Her insan başarılı olmak ve hayatta pek çok şeyi yapmak ister. Bunun için çalışmak gereklidir. Tembellik etmek bizi başarıdan uzaklaştırır. Bize zaman kaybettirir. Tembellikten kurtulmak için yapabileceğimiz şeyler olduğunu unutmamalıyız. İnsanlardan yardım istemekten çekinmeye gerek yoktur.
+ Yorum Gönder


tembellik ile ilgili kompozisyon,  tembellikle ilgili kompozisyon,  tembellik hakkında kompozisyon,  tembelliğin zararları ile ilgili kompozisyon,  tembellik kompozisyon,  tembellik ile ilgili paragraflar