+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Ağaç ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ağaç ile ilgili kompozisyon
  KONU: YAŞ KESEN, BAŞ KESER.


  Ağaçlar, bir memleketin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felâketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.
  Ağaç, tabiatın süsüdür. Tanrı'nın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.
  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir. Ünlü şairimiz Mehmet Emin Yurdakul, bir şiirinde: "Sakın kesme, yaş ağaca balta vuran el onmaz; I Na kütükler, hiç birine nice yıldır kervan gelmez, kuş konmaz, I Bunları kes, o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser" derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.
  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Tanrı ve kul katında da günahkârdır. Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.
  Ağaç ve ağaç sevgisiyle ilgili atasözleri:
  Ağaç, ağaç içinde büyür.
  Ağaç, yapraklarıyla güzeldir.
  Ağaca dayanma kurur; insana güvenme ölür.
  Ağacın meyvesi olunca, başını aşağı salar.
  Ağacın yemişini ye; kabuğunu soyma.
  Ağaç ve ağaç sevgisiyle ilgili özdeyişler:
  Bir ağacın ölümü, büyük bir mimarî eserin kaybı gibidir.
  A. Hamdı Tanpınar
  İyi bir ağaca sarılan rüzgârsız kalmaz.
  Cervantes
 2. Ziyaretçi

  DEĞİŞİĞİ OLSAYDI İYİ OLURDU olmasa bunu yazarım artık
 3. Ziyaretçi
  Aynen biraz daha iyi olsaydı ben daha bilimsel bir kompozisyon isterdim.
 4. Ziyaretçi
  evet varr ben çok beğendim

 5. Ziyaretçi
  ben çok beğendim fakat kompozisyonun bölümlerini paragraf halinde ayırsaydın daha iyi olurdu.Yinede ellerine sağlık.

 6. Ziyaretçi
  çok süper çok teşekkür ederim

 7. Ziyaretçi
  çok güzel beğendim

 8. Ziyaretçi
  çok begendim valla süper olmuş

 9. Ziyaretçi
  çok güzel bana ödev için çok yardımcı oldu ben mütevelli orta okulunda okuyorumm

 10. Zühre
  Devamlı Üye
  Ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyon

  Türkçede dilimizi zenginleştiren, anlatıma canlılık katan pek çok atasözü vardır. Bunlardan bir tanesi de :Ağaç yaşken eğilir

  Bu atasözü kinayeli bir söyleyişe sahiptir. Yani içinde hem gerçek hem mecaz anlam barındırır. Gerçek anlamı ile bakıldığında ağacın gerçekten de yaş olduğu ilk zamanlarda eğilebileceğini görürsünüz. kuru bir ağacı yani yaşlanmış bir ağacı eğmeye kalktığınızda eğemezsiniz, ağaç kırılır.Ancak bu atasözü ile asıl anlatılmak istenen mecaz anlamıdır.

  Mecaz anlamı ile ağaç yaşken eğilir, atasözü bir insanın eğitiminde erken yaşın önemini vurgular. Bir kişiye herhangi bir özellik kazandırmak istediğinizde bu eğitime çok küçük yaşlarda başlamak gerekir. Çocuklar yeni dökülmüş bir beton gibidir. Üzerlerine ne koyarsanız onun izi kalır. Ama donmuş bir betona ne yaparsanız yapın onu asla değiştiremezsiniz.

  Çocuğun terbiyesi ve gelişiminde en önemli faktör olarak anne babası gelir. Küçük yaştaki bir çocuğun güzel bir şekilde eğitilebilmesi için anne ve babanın kendi davranışlarına çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü çocuk kendi ailesinde ne görürse onu yapar. Okula gitmeyen bir çocuğun karşısındaki ilk örnek anne ve babasıdır.Anne ve baba, çocuklarını erken yaşta istedikleri yönde geliştirmelidir. sonra zaman geçince ne kadar uğraşsalar da çocuğun huyunu değiştiremezler.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


ağaçlarla ilgili kompozisyon,  ağaçla ilgili kompozisyon,  ağaçların kesilmesi ile ilgili kompozisyon,  ağaçların kesilmesiyle ilgili yazı,  ağaç ile ilgili kompozisyon,  ağaç kompozisyonları