+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Kompozisyonda kullanılması gereken düşünceyi geliştirme teknikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kompozisyonda kullanılması gereken düşünceyi geliştirme teknikleri nelerdir
  Kompozisyonda

  Tarzı, türü ve içeriği ne olursa olsun, bir düşünceyi etkili biçimde ifade etmek için düşünceyi geliştirme yollarından yararlanmamız gerekir. Aslında bu yolları, birçoğumuz günlük hayatta farkında olmadan kullanırız. Sözlerimize inanılmadığında, bizi doğrulayacak birilerini ararız. Güvenilir kişilerin sözlerimizi doğrulaması (tanık gösterme), kağıt üzerinde yapıldığında bir düşünceyi geliştirme yoludur. Veya bazen çok yuvarlak hesaplar yapan insanlar hakkında “Ee bunu herkes söyler.” gibi genel bir yargıya varırız. Fakat tarih, saat ve ölçü gibi sayıları sapmadan / sıklıkla kullanan insanların zeki olduğu konusunda ortak görüşümüz vardır. İşte bu da “sayısal verilerden yararlanarak” düşünceyi geliştirme yoludur.

  Yukarıda örneklendiği üzere, aslında hepimizin kullandığı bir bilimsel / nesnel tutum örneği olan düşünceyi geliştirme yolları, fikir yazılarında kullanıldığı zaman etkileyiciliği arttırmaktadır. Bir yazar, düşüncelerine dünyanın en sözü geçen bilgelerinden tanık gösterir; düşüncelerini ispat etmek için sayısal verilerden yararlanır; tanımlamalar yaparak açıkladığı bir düşünceyi, başka düşüncelerle karşılaştırır; örnekler verirken düşüncesini somut nesneler veya soyut kavramlar yerine düşündürür veya benzetmelerle canlı bir anlatım elde ederse sözlerinin etkileyiciliği ve inandırıcılığı kat kat artacaktır.  Bir yazıda ileriye sürülen görüş ve düşüncenin inandırıcılığını sağlamak amacıyla yazar çeşitli yollara başvurur. Düşünceyi geliştirme yolları, daha çok açıklayıcı ve tartışmacı anlatım tekniklerinin içinde kullanılırlar.
 2. Ezlem
  Üye

  Kompozisyon her konuda yazılabilen orta uzunlukta yazılardır. Her türlü düşünceyi geliştirme teknikleri kullanılabilir. Bilimsel bir kompozisyonda kanıtlayıcı, düşünceleri ifade eden bir kompozisyonda açıklayıcı, duyguları belirten kompozisyonlarda öyküleyici ve betimleyici anlatım kullanılabilir.
 3. Emine4747
  Devamlı Üye
  Kompozisyon verilen bir konu hakkında bilgi vermektir. Kendi düşüncemizi yazmak, kendi fikrimizi bir kağıda geçirip anlatmaktır kompozisyon. Kompozisyona hem fikirlerimizi hem düşüncelerimizi anlatmak yoludur.
+ Yorum Gönder


kompozisyonda anlatım türleri ve düşünceyi geliştirme yolları