+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Ne Oldum Dememeli, Ne Olacağım Demeli İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ne Oldum Dememeli, Ne Olacağım Demeli İle İlgili Kompozisyon
  Ne Oldum Dememeli, Ne Olacağım Demeli İle İlgili Kompozisyon


  İnsan yaşamı boyunca bir çok dönemlerden geçer. Fani insan yaşamında bir çok fırsatlar da çıkabilir önüne.Bazen de bir çok imkansızlıklarda olabilir. Aslında bunların hepsinin olması gayet doğaldır. Bu dönemler içinde eksileriyle ve artılarıyla insanlar yaşamlarına devam ederler, etmelidirler de.
  Yanlız unutulmaması gereken bir şey var. Onu gözden kaçırmamak ve onu unutmamak gerekir.
  Bu gün; bir çok imkansızlıkların olabilir ya da yarın bir çok imkanlarada sahip olabilirsin bunların hepisi olağandır.Ama şunu unutmamak gerekir. İmkansızlıklar içerisinde nasıl kıvranıyor ve çareler arıyorsak, imkanlara sahip olduğumuzda da soğukkanlı olmalı ve bu imkanların birgün tükenebileceğini düşüne bilmeliyiz. Onu göre çeki düzen vermeliyiz, yön vermeliyiz yaşantımıza.
  Zaman zaman görürüz; hiç sermayesi bulunmayan ve hiç bir sermayeye sahip olmayan birçok insan, fikirleriyle, düşünceleriyle emek ve gayretleriyle sermaye sahiplerinin sermayelerinde söz sahibi olabilme imkanları da var. Unutulmaması gereken o sermayede sadece geçici olarak söz sahibi olduklarını bilmelidirler.O sermayeye sahip değiller ki, kısa bir süre için sahip de olsalar, geleceğin neler getirip getirmeyeceğini düşünerek hareket etmeliler derim naçizane!
  Bu gün sağlıklı bir bireyin yarın hastalanmamasının hiç garantisi var mı?
  Söyler misiniz! Bu gün zayıf bir insanın yarın şişmanlamaması ya da şişman birisinin zayıflamaması garantisi var mı? Şu an da yaşayanın bir an sonra ölemeyeceğinin garantisi var mı?
  Eminim ki yok diyorsunuz.
  Aslında bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yeter ki insanlar yazılanlardan, söylenenlerden nasihat alabilmeli, ders çıkartmalı!
  Zayıf kişiler var ya! En ufak bir imkana, ya da en ufak bir sermayeye, ya da her fırsatta sahip olduklarında, kendi kişiliğini geçmişini hemen unuturlar.Bu fırsatı başkaları üzerinde koz olarak kullanmaya çalışırlarlar.Tahakküm kurmaya uğraşırlar.Yani kraldan çok kralcı olurlar.Yönetenden daha çok sermayedar ve daha çok yöneten olmaya çalışırlar.
  Hele o zayıf kişilikli ne oldum delisi olanlara ne demeli. Ne olduklarını unutup, ne olduğunun delisi olurlar. Çalıştığı kurumda ya da iş yerinde en yakın arkadaşının işten atılmasına sevinenler olur. Meydanın kendisine kaldığını düşünerek şakşakçılık yapanlar yarın bunun kendi başlarına da gelebileceğini bir anda düşünemezler.
  Sıra kendilerine geldiğinde, başlarlar yakınmaya ve başlarlar döğünmeye.Ama nafile’ çok geçtir artık. Başkalarına reva gördükleri şey, kendilerininde akibeti olduğunu gördüklerinde iş işten geçmiş olur. Artık dövünseler de faydası olmaz. Onun için önce insan, “Ne oldum” demeyecek “Ne olacağım” diye düşünecek ve ona göre hareket etmeli ya da etmeye çalışmalı.
  Bir mesele vardır hepiniz bilirsiniz.
  Adam çocuğuna hep dermiş sen adam olamazsın, çocukta bunu içerlenmiş ve okumuş bir makam sahibi olmuş ve kendi memleketine tayini çıkmış. Hemen emir vermiş, askerleri göndermiş babasını makamına çağırmış. Asker zoruyla getirtilen köylü amca, sözde büyük adam olan efendinin makamına gelmiş. Oğlu demiş: “Bak sen bana adam olamazsın demiştin, bak ben oldum işte” Köylü baba demiş ki; “Ben sana adam olamazsın dedim, ben sana makam sahibi olamazsın demedim ki. Sen makam sahibi olmuşsun ama adam olamamışsın. Devamen köylü baba: “Sen adam olsaydın beni asker zoruyla buraya getirmezdin, gelir beni evde ziyaret ederdin” demiş.
  “Anlayana sivri sinek saz, anlamayana da davul zurna da az!” demiş atalarımız.
  Eminim ki her kim mal, mülk, para, mevki, makam sahibi olunca kendini unutmaz da, özüne dönüp, çevresine olan sorumluluklarını yerine getirir.
  Ne oldum delisi olanlar bir kez daha düşünüp, ne olacağım diye etraflıca düşünüp hesabını kitabını iyi yapmalılar  -----------------------------------------------------
  -------------------------------------------
  Yönetici tarafından konu editlendi,
  içerik değişti,
  forumacil de kişilere özel yazı ve resim paylaşılmamaktadır,
  anlayışınız için teşekkurler
 2. Ziyaretçi

  Herkez bü günü hep düşünmemeli.Birazda yarını düşünmeli.
+ Yorum Gönder