+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Yurt Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yurt Sevgisi İle İlgili Kompozisyon
  Yurt Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

  bayrak 9.jpg

  Vatan üzerinde bağımsız yaşadığımız, milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz, kültürümüzün, devletimizin ve tarihimizin ortak öğesi toprak parçasına verdiğimiz isimdir. Bizim kültürümüzde namusumuzun da bir parçasıdır, Mutluluğumuzun da… Toprak basit bir toprak parçası değildir. Çünkü dünyanın herhangi bir yerindeki toprak parçası bizim vatanımız olamaz. Vatanımızın bizde bıraktığı duygu fırtınasını yaşatamaz. Vatan toprağı bir kere kazanıldığı şartlar itibarıyla diğer toprak parçalarından ayrılır. Vatan uğruna savaşılır, hatta ölünür, en önemlisi de vatan için en güzel değerlerle yaşanılır.

  Şairimiz; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,Toprak eğer uğrunda ölünüyorsa vatandır’. der. Ne güzel der, işte bu şiir tam bizim vatanımız için söylemiştir. Dünya üzerinde başka bir millet gösterilemez ki, bizim kadar vatanı için can vermiş olmasın. Bir başka şairimiz de bu yüzden ‘ot değil onlar dedenin saçları’der. Evet yaylalarımızdaki baharda fışkıran otlar, bu vatan için savaşmış, can vermiş analarımızın, nazlı gelinlerimizin saçlarıdır, perçemleridir. Karlı dağlarımızın dorukları yaşlı dedelerimizin yüzüdür, sakallarıdır. Bir mızrak gibi Ege Denizine uzanan dağlarımız yiğitlerimizin çelikten kollarıdır. Vatanımız öylesine milletimizle bir vücut olmuştur ki, milletimizi vatanımızdan ayırt etmek mümkün değildir.

  İstiklal Marşı şairimiz ne güzel anlatır bu bağımsızlık çabasını! Vatanımız ile milletimizin bir beden ve ruh olduğunu ne güzel anlatır:

  “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
  Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda.
  Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”

  Dünyanın başka ülkelerinden dostlarım oldu. Onlara vatanları ile ilgili sorduğum sorulara beklediğim heyecanda cevap alamamamıştım. Bana vatanımla ilgili sorduklara sorulara verdiğim cevapları çok heyecanlı ve gururlu bulmuşlardı. Ben de onlara vatanımızın değeriyle ilgili olarak, her karış vatan toprağının kanla ve canla kazanıldığını söylemiştim. Az bile söylemişim!

  Vatan için ölmenin yanında vatan için yaşamanın da bir görev olduğunu bilmek gerekir. Vatan içindeki yaşantı apayrı bir güzellikte olmalıdır. Uğruna ölünecek kadar güzel bir vatanda o değerde bir yaşam sürmek gerekir gerçekten. Vatan toprakları üzerindeki huzur, barış ve mutluluk içinde yaşayan insanlar vatanın olmazsa olmaz parçasıdırlar. Galiba işin bu kısmını bugün eksik yaşıyoruz değil mi?

  Atalarımızın büyük fedekarlıklarla bize bıraktıkları vatanı hakkıyla ve vatan yaparak yaşamak bugün bizlere düşen önemli bir vefa borcudur. Dünyada çok zengin ve etkili oldukları halde tek ve bağımsız vatanları olmayan milletlere bakarsak vatanın kıymetini çok iyi anlarız. Ermeni ve Yahudi diyasporaları dünya politikasında da çok etkindirler. Ama tek ve bağımsız vatanları olmadığından, milletlerinin duygu dünyaları kırılgandır (Varolan devletleri elbette ki bütün diyasporayı kapsayıcı değildir). Aynı şekilde, dünyadaki Lübnan’lı sayısı 15 milyon civarındadır. Ama dört milyonluk Lübnan’ın hep işgal altında olması, kargaşalarla dolu olması bu büyük topluluğu hep başları öne eğik yapmaktadır.

  Güzel Türkiye’miz, atalarımızın canları, kanları ve yürekleri ve akıllarıyla kurdukları bu vatan parçamız bizler için huzurlu ve onurlu bir yaşama güvencesidir. Sadece bizim için mi? Başka devletler halinde yaşayan milyonlarca Türk nüfusu, Balkan ülkelerindeki başka devletlerin idaresi altındaki Osmanlı bakiyesi insanımız için de bir “Anayurt güvencesidir”. Hatta Türk olmayan müslüman coğrafya için de bir anayurt ve muhafız ülke kabul edilir. geçmişte ülkemize doğru yaşanan her coğrafyadan göçler bunu kanıtlamakta değil midir?

  Allahım bu cennet vatanı sonsuza kadar korusun, bizleri korusun.


  Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır.

  Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir.

  Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale’de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.

  Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri; çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye’miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir.
 2. Ezlem
  Üye

  Vatan, bir milletin üzerinde yaşadığı toprak parçasıdır. Her insan vatanını sever. Vatanının huzur ve refah içinde olması için çalışır. Vatanı olmayan millet, millet olamaz. Bu nedenler her millet vatanına sahip çıkmalıdır.
 3. Ziyaretçi
  toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır sözüyle ilgili kompozisyon bileniniz varsa yazsın lütfennnnnnnnnnnnn
 4. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Kompozisyon değil ama işinize yarayacağını umuyorum sonuçta özgün kompozisyon notunuzu daha iyi etkiler. ; )

  Kompozisyon yazarken dikkat edeceğiniz hususlar ve takip edeceğiniz aşamalar şu şekilde olmalıdır.

  Konu nedir:
  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.
  Konunun Ana Düşüncesi (Maddesi) nedir: Vatan
  Konunun Görüş Açısı nedir: Vatan için ölmek


  Kompozisyona başladığınızda konunun ayrıntılı planı yapmalısınız


  Giriş bölümünde dikkat etmemiz gereken noktalar şöyledir:

  • Vatanın tanımı yapmalısınız
  • Her yaşanılan yer vatan olabilir mi? olamaz mı? bu konuda düşüncelerinizi belirtmelisiniz  Kompozizyonun gelişme bölümünde dikkat edeceğiniz ve vurgu yapabileceğiniz hususlar:

  • Vatan, en dar anlamda yuvamızdır, oturduğumuz evdir.
  • Vatan, sıradan bir varlık değil, din gibi namus gibi kutsal bir değerdir.
  • Vatanı değerli kılan madde özelliğinden çok mana özelliğidir.
  • Vatan bize atalarımızın yadigarıdır.
  • Kültür değerleri adı altında topladığımız bütün unsurların işlendiği yerdir.
  • Vatan, bizim doğup büyüdüğümüz, öldüğümüzde gömülmek istediğimiz yerdir.


  Kompozisyonu sonuçlandırıken vurgu yapabileceğiniz noktalar:

  • Her kara parçası vatan olamaz.
  • Vatan, başarılarımızın ve başarısızlıklarımızın aynasıdır.
  • Vatan, uğrunda ölünmeye değer bir yerdir.


+ Yorum Gönder


yurt sevgisi ile ilgili kompozisyon,  yurt sevgisi ile ilgili kompozisyonlar,  yurt sevgisi kompozisyon,  yurt sevgisiyle ilgili kompozisyon,  yurt sevgisi ile kompozisyon,  ülkemiz yuvamızdır sözünden ne anlıyoruz