+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Akılsız Başın Cezasını Ayaklar Çeker kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Akılsız Başın Cezasını Ayaklar Çeker kompozisyon
  Akılsız Başın Cezasını Ayaklar Çeker Komposizyon
  "İşlerini düşünerek, bir plâna göre düzenlemeyen insanlar, bir türlü olumlu bir sonuca ulaşamaz, daima eksiklikler peşinde koşarlar. Bu yüzden çok yorulur ve bunalırlar. Pek tabiî, neticede hep üzüntü çekerler.
  Böyle gereksiz luklara ve bunalımlara düşmemek için akıl ve düşünceyle iş birliği etmek, onların aydınlattığı yoldan ilerlemek kendi lehimizedir. Her şeyin bir anda olup bitmesini isteyen, aceleci insanlar, bir şeye karar verdikleri anda, etraflıca düşünmeden apar topar harekete geçerler. Birçok engelle karşılaştıkları zaman, bunları zamanında hesap edememenin pişmanlığı içinde tekrar hareket ettikleri noktaya dönerler. Böyle insanların hayatı, gereksiz çaba ve luklarla tükenir gider.
  Pek tabiîdir ki, her şeyin başarılması için izlenmesi gereken doğru ve ideal yollar vardır. Harekete geçmeden önce, bu yolu bulabilmek çok önemlidir. Bu da aklın kutsal ışığı sayesinde mümkündür.
  Birçokları, olaylar ve gerçekler karşısında mantıktan çok his ve heyecanlarıyla hareket ederler. Acı kayıplara uğrayıp, sonunda pişman olanlar, hep bu şekilde davranan, aklın kılavuzluğuna başvurmayan kimselerdir.
  Şu halde; birtakım kırgınlıklara, bunalımlara, kötü durumlara düşmemek, bizi ruhen ve bedenen yoracak kayıplara uğramamak için, yapmaya karar verdiğimiz işler üzerinde ilk önce düşünme yoluna girmemiz gerekir. Bu da, basit bir düşünmeden çok, sistemli ve araştırıcı düşünme olmalıdır. İşlerinin hatalı, eksik taraflarını düşünmeyen, zorlukları, ihtimalleri önceden hesap etmeyen insanlar, daima amaçlarına ulaşamadan düşer."
 2. Ezlem
  Üye

  Bir işi düşünmeden yapmaya kalkarsak her zaman sonunda yorgunluk çekeriz. Mesela yanımıza ne alacağımızı tam düşünmeden bir yola çıkarız. sonra aklımıza almamız gereken şey gelir ve geri dönmek zorunda kalırız. Hem zaman kaybı yaşarız hem de yorgun düşeriz.
+ Yorum Gönder