+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Ayağını Yorganına Göre Uzat kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ayağını Yorganına Göre Uzat kompozisyon
  Ayağını Yorganına Göre Uzat Komposizyon  Bazı insanlar vardır; kendi güçlerini ve maddî durumlarını gerektiği şekilde değerlendiremezler. Yani, kendi kendilerine karşı bir çeşit vurdumduymazlık içindedirler. Nerden geldiğini düşünmeden ölçüsüz yatırımlarda bulunur, har vurup harman savururlar. Tabii ki, böyle düşüncesiz hareketler yüzünden sonunda yine kendileri zarar görürler. "Ayağını yorganına göre uzat" sözü böyle ölçüsüzlüklerde bulunan insanlara uyarı niteliğinde söylenir.
  Hayatı anlamış, olgun bk insan, böyle pişmanlık verici durumlara düşmemek için önce kendini tanır, maddî durumunu değerlendirir, sınırlar. Varlığının bilincine varmak insanı gereksiz hareketlerden ve ölçüsüzlüklerden alıkoyar.
  Anlaşılıyor ki, herkesin maddi sıkıntılardan korunması kendi elindedir. Herkes gönlünce birçok şeye sahip olmak ister. Ama akıllı bir insan gereksiz ve aşırı isteklerden sakınır. Yapılması, kendi kudreti ve şartları içinde mümkün olan şeylere yönelir. Kudretiyle - isteklerini, geliriyle - giderini ayarlayabilen bir kimse ölçüsüzlüklerin kurbanı olmaktan uzaktır.
 2. Ezlem
  Üye

  Bir insanın maddi gücü neyi getiriyorsa o duruma göre yaşamalıdır. Maddi karşılığını ödeyemeyeceği borçlar altına girmemelidir. Bunun yerine alabileceği malı ve mülkü almalıdır.
+ Yorum Gönder