+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur kompozisyon
  Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur Komposizyon

  Çoğu zaman elimizdekilerin kıymetini bilmeyiz. İlgisizlik ve kayıtsızlıkla onları harap olmaya terk ederiz. Sonra, darmadağın, perişan bir görünüm karşısında kaldığımız zaman da üzülür ve pişmanlık duyarız.
  "Sahip olma" duygusu kuvvetli olan insanlar, ellerindekilerin kıymetini daima bilirler. Malını koruyabilmesi, insanı insan yapan özelliklerden biridir. Babadan kalma eski bir ev düşünelim; kayıtsızlığımıza kurban olduğu takdirde sonu viran olup yıkılmaktır. Böyle bir evi devamlı olarak onarır ve korursak, sonunda emeklerimizin karşılığı olan şirin ve güzel bir evle karşılaşırız. İnsan ilgisi, irade ve çabası, isterse çirkini güzel yapar. İlgisizlik ve ihmalinse, en üstün güzellikleri dahi yok edeceği unutulmamalıdır.
  Elimizdekilerin kıymetini bilmeyi, onları korumayı, değerlendirmeyi, çocukluğumuzda öğrenmemiz gerekir. Bu öğrenim bizde kökleştiği, karakterimizin bir parçası olduğu zaman elimizin altında olan her şey iyiye, güzele, mükemmele ulaşacaktır."
 2. Ezlem
  Üye

  Bir şeyin bizim için iyi sonuçlanmasını istiyorsak veya elde etmeyi istediğimiz bir başarı var ise bunun için çalışıp çabalamaktan başka şansımız yoktur. Emek vermediğimiz bir durumun bize kazanç sağlamasını umamayız.
+ Yorum Gönder