+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Tatlı söz ve tatlı dil ile ilgili kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tatlı söz ve tatlı dil ile ilgili kompozisyon örneği
  Tatlı söz ve tatlı dil ile ilgili kompozisyon örneği

  Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

  İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

  İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

  Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.

  Kısaca:
  Tatlı dilli güzel sözlü olursak herkesle iyi anlaşırız.Örneğin kardeşimizden bişe isterken bağırıp çağırmak yerine güzel sözlerle istersek oda bunu sevip bize istediğimizi verebilir.Veya birine para verip git şunu al gel demek yerine Parayı verip yavrum bana bunu alıp gelirmisin gibi sözler kullanmak daha doğrudur.

  Yukarıdaki örneklere bakarak sizde kendinize güzel bir kompozisyon örneği yazabilirsiniz.
 2. Ezlem
  Üye

  Tatlı dil insanlarla iletişim kurarken onlara kendimizi sevdirmemizde gereklidir. Bunun yanı sıra sevdiklerimize karşı tatlı sözler söylemekten kaçınmamalıyız. Güzel konuşan insanları herkes etrafında görmek ister.
+ Yorum Gönder


söz ile ilgili kompozisyon,  tatlı dil ile ilgili kompozisyon,  sözün önemi ile ilgili kompozisyon,  kötü söz ile ilgili kompozisyon,  güzel sözlerle ilgili kompozisyon,  söz ile ilgili kompozisyonlar