+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Tatlı Dil Yılanı Değilinden Çıkarır (Kompozisyon Örneği) Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tatlı Dil Yılanı Değilinden Çıkarır (Kompozisyon Örneği) Nedir
  Tatlı Dil Yılanı Değilinden Çıkarır Kompozisyon Örneği Nedir
  Kompozisyon Örneği Tatlı Dil Yılanı Değilinden Çıkarır Kompozisyon

  Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

  İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

  İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

  Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.

  Kısaca:
  Tatlı dilli güzel sözlü olursak herkesle iyi anlaşırız.Örneğin kardeşimizden bişe isterken bağırıp çağırmak yerine güzel sözlerle istersek oda bunu sevip bize istediğimizi verebilir.Veya birine para verip git şunu al gel demek yerine Parayı verip yavrum bana bunu alıp gelirmisin gibi sözler kullanmak daha doğrudur.

  Yukarıdaki örneklere bakarak sizde kendinize güzel bir kompozisyon örneği yazabilirsiniz. 2. Ziyaretçi

  Tatlı Dil Yılanı Değilinden Çıkarır
 3. Ziyaretçi
  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır demek sert ve kırıcı sözcükler kulanmadan karşımızdakini kırmadan konuşmak hem kenbimiz için hem karşımızdaki için daha iyi olur tatlı sözle herşey çözülür bir insan eyer yanlış yoldaysa onu inciterek konuşmak yeine talı tatlı konuşursak karşımızdakini düzelte biliriz tatlı söz yılanı deliğinde çıkarır sözünü boşa deememişler tatlı söz kötü alkolik hırsız kıskanç gibi insanları doğru yola sokar tatlı söz yılanı deliyinden çıkarır sözcüğünün anlamı tatlı konuşursan herşey çözülür yeterki sen tatlı konuş kaba knuşarak karşındakiniincitme sen tatlı konuşursanyılan bile seni duyar vedeliğinden çıkar oysaki yılan tüm hayvanlarınen soğuk en sevimsiz yaratıktır yılan bile huylukla deyil tatlı dile yumuşatılr
 4. Ziyaretçi
  bence güzel kısa olsun yeter

 5. Ziyaretçi
  Tatlı dil konuşabilmek iyi insanlar için geçerli eğer tahtaya bir çivi çıkarmak sanki kalp çıkıyormuş gibi arkadaşlar

 6. Ziyaretçi
  kısa olsun dersden yırtayım yeter

+ Yorum Gönder


tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır kompozisyon,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ile ilgili kompozisyon ,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır kompozisyon örnekleri,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün anlamı kısa,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün kompozisyonu,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır kısa kompozisyon