+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Edebi Edepsizden Öğren İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AciLForum
  Moderators

  Edebi Edepsizden Öğren İle İlgili Kompozisyon
  Edebi Edepsizden Öğren İle İlgili Kompozisyon

  "Bütün eğitim çabalarının, toplum ve ahlâk yasalarının gayesi nedir? İnsanı faziletli, dürüst, terbiyeli bir kişi olarak topluma kazandırmak, doğruya, güzele yöneltmek Aldığı eğitimi sindirmiş bir insan, neyin iyi, neyin kötü olduğunu kolaylıkla ayırt edebilir. Terbiye görmemiş, ahlaken eğitilmemiş kişiler kendi çaplarında birer zavallı oldukları gibi, toplum için de birer yüz karasıdırlar. Onlar, sadece kendi duygularının ve içgüdülerinin kanunlarına uyarlar. İşlerine gelmeyen durumlarda kimseye aldırış etmeden türlü edepsizlikler yaparlar. Hatta zaman zaman gülünç bir üstünlük kompleksine kapılan bu basit ve zavallı kişiler,kendilerini oldukları gibi görmeyi bir türlü beceremezler. Ne derece iğrenç ve çirkin hallere düştüklerini bir kavrayabilseler!
  Toplumun örf, âdet ve geleneklerine ters düşen, ahlâk kavramlarıyla bağdaşmayan, insanî duyguları yaralayan bu tür davranışlar, bütün his ve vicdan sahibi insanlar tarafından kınanır ve kabul edilemez bulunur. Kendi şahsî çıkarları uğruna başkalarına haksızlık eden, bu amaçla her türlü yalan ve hileye başvuranların korkunç gayretleri karşısında aklı başında hangi insan "edepsizlik ve haksızlık etmenin aşağılaştırıcı bir durum" olduğunu düşünüp de buna tepki göstermez! Toplum içinde şirretlik ve saygısızlık eden insanların hali hangimizde küçümseme duygusu uyandırmaz? Hangimizi toplum kurallarına uyma yolunda dolaylı olarak uyarmaz? Erdemli insan, bayağı insanların çirkin davranışlarından kendine bir ibret ve tecrübe payı çıkaran kimsedir."
 2. Ezlem
  Üye

  Toplum içinde her insan edebe ve ahlaka uygun şekilde davranmak zorundadır. Edepli bir insanın davranışları gözümüze batmaz. Çünkü, zaten olması gereken odur. Ancak yanlış davranışlarda bulunan bir kişi gördüğümüzde öyle olmak istemeyiz.
+ Yorum Gönder


edep ile ilgili kompozisyon,  edep ile ilgili kompozisyonlar,  edeple ilgili kompozisyon,  edep ile ilgili kompozisyon örnekleri,  edep konulu kompozisyon,  edep hakkında kompozisyon