+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Türk Bayrağının Oluşumu ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Türk Bayrağının Oluşumu ile ilgili kompozisyon

  Türk Bayrağının Oluşumu hakkında kompozisyon çalışması


  Türk Bayrağı Nasıl Meydana Gelmiştir? Türk Bayrağı Neden Kırmızı Renkte ve Üzerinde Ay-Yıldız Vardır?  Bir söylenceye göre, I. Kosova Savaşı sonrasında savaşta şehit düşen Türk askerlerinin kanı bir çukurda toplanmış, o gece gökyüzünde beliren Ay ve yıldızın gölgesi bu çukurda toplanan şehit Türk kanlarının üzerine düşmüştür. Bu olay Türk bayrağının oluşumunu sağlamıştır.  Türk Bayrağının Oluşumu Üzerine Anlatılan Olayın Doğruluk Payı  Ay yıldızlı al bayrağın, I. Kosova Savaşı sırasında meydana geldiği söylenen olay sonucunda doğmuş olması, Türk bayrağının oluşumunda ki en büyük ihtimaldir.  Zaten bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. I. Kosova Savaşı sırasında gökyüzünde meydana gelen görüntüye ulaşmak için Stellarium isimli Planetarium programı I. Kosova Savaşı tarihine (28 Temmuz 1389), ve Kosova koordinatlarına (Lat: 43.41 , Long: 25.65) alındığında gökyüzündeki Ay ve yıldızın aslında Ay ve Jüpiter olduğu görülmektedir.  Jüpiter her ne kadar eski zamanlardan beri bilinmesine rağmen, ilk olarak 1610 yılında Galilei tarafından Jüpiter’e ait 4 Ay keşfedilmiştir. Jüpiter’in gözükebilen 4 Ay’ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter’e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimalle Jüpiter’in köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır. Lâkin, Güneş’in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya’daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek izlenmesi gayet normaldir. Uranüs gezegeni de, bu süre içerisinde Jüpiter’e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında fark edilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.  Eğer ki bu yansımayı, olası bir kan çukuru üzerinde düşünürsek; bize Türk bayrağının şu anki hali gözükür.
 2. Ezlem
  Üye

  Bayrak bir milletin bağımsızlığının simgesidir. Her bayrağın güzel bir hikayesi veya anlatmak istediği bir mesaj vardır. Türk bayrağının ortaya çıkışı etkileyici ve kuşaktan kuşağa aktarılan bir hikayesi vardır.
 3. Ziyaretçi
  mükemmel çak güzel
+ Yorum Gönder


bayrağın gölgesinde kompozisyon,  bayrağımızla ilgili kompozisyon,  bayrağın gölgesinde adlı kompozisyon ,  bayrağımız ile ilgili kompozisyon