+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Orman ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Orman ile ilgili kompozisyon
  Orman ile ilgili kompozisyon
  Öncelikle orman ne demektir onu öğrenelim. Orman; ağaç, bitki, hayvan ve mikroorganizma gibi canlıların yaşadığı sistemdir. Bu canlılar hava,toprak, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörleri ile karşılıklı ilişkiler içindedir. Bunlar kendi aralarında bir ekosistem oluşturur.

  Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı bir çok yarar vardır. Bunlara bakacak olursak öncelikle insan sağlığında etkilidirler. Çünkü yerleşim alanları çevresindeki gürültü ve hava kirliliğini önlerler. Ayrıca ormanlar yağışları kök, gövde, dal ve yapraklarıyla tutarak su varlığını korurlar. Ormanların en önemli yararlarından biri ise erozyonu önlemeleridir. Bunu rüzgarın hızını azaltarak ve toprağı kökleri ile tutup taşınmasını önleyerek yaparlar. Ormanlar hayvanlar için bir yuvadır. Nesli tükenmekte olan hayvanların korunması ve barınmasında önemli rol oynarlar. Ormanın iklimle ilişkisine baktığımızda ise çift yönlü bir ilişkileri olduğunu görürüz. Ormanlar depoladıkları karbon sayesinde iklim üzerinde olumlu etki yaparlar. Örneğin sıcağı ve soğuğu dengeler. Ormanlar rüzgarın hızını azaltır ve kurutucu etkisini ortadan kaldırır. Su buharını soğutarak yağmur haline gelmesini sağlar.Bunların yanında ormanların sayamadığımız birçok yararı vardır. Ormanların insanlara ve çevreye olan yararlarının yanı sıra ülkeye ve turizme olan katkıları da yadsınamaz.

  Bize bunca yararı olan ormanlarımızı korumak da bize düşüyor. Orman yangınlarına ve ağaç kesimlerine engel olunmalı, yakıt olarak odun kullanımı azaltılmalıdır. Bunun yanında ormanlar temiz tutulmalıdır. Dünyanın akciğerlerini kirletmeyelim!
 2. Ziyaretçi

  çk tşk. edrm sz olmsydnz bn kmpszyn
 3. Ziyaretçi
  çok güzel ya cok teşekürler
 4. Ziyaretçi
  bu kompozisyon çok işime yaradı teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  çok tşekkürler çok işime yaradı öğretmen çok begendi

 6. Ziyaretçi
  bu kompozisyon tam benlik yaaa iyiki açmışım da yazmışım yoksa hocadan fırça yiycektim

 7. Ziyaretçi
  yaaa ne kadar teşekkür etsem azdır.sınavıma çok yardımcı olacak.

 8. Ziyaretçi
  çok güzel sadece bir iki kelime değiştirdim . Biraz uzundu ama onun dışında çok güzel bayıldım .

 9. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim hem bilgi öğrendim hemde ödevimi bitirip sınavıma çalıştım bu siteden sağolun varolun

 10. Ziyaretçi
  bu çok işime yaradı bu kompozisyon sayesinde kompozisyon yazabiliyorum. size acayip ni şekilde teşekkür ederim. THANKSS

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


orman ile ilgili kompozisyon örnekleri,  orman ile ilgili kompozisyon kısa,  ormanla ilgili kompozisyon örnekleri,  orman ile ilgili kompozisyon,  orman ile ilgili kısa kompozisyon,  ormanla ilgili kompozisyon kısa