+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Aile ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Aile ile ilgili kompozisyon

  Aile ile ilgili kompozisyon çalışması  Aile sözlük anlamı itibariyle toplumun en küçük yapı birimini ifade eder.Anne baba ve çocuktan oluşan aileye çekirdek aile denir.

  Peki toplumun en küçük yapı birimi ne demek.Aile toplumun hatta esasında insanlığın temelidir.Aile toplumu toplum ulusu uluslar dünyayı meydana getirir.Temel neyse genel onu yansıtır.Yani insanlığın temelidir aile.Bu yüzden aile yapısındaki değişimler yakından izlenir.Aile yapısına önem verilir.Aile bağlarını korumaya çalışır insanlar.Çünkü aile çöktüğünde toplum çöker.Günümüzde maalesef bu kötü gidişat hakimdir ailelere.Bilhassa ülkemizde sonra dünyada aile yapısı bozulmaktadır.Bu kötü gidişatın durdurulması hakkında çeşitli sosyal çalışmalar yapılmakta.Herkes elinden geldiğince buna katkıda bulunmalı.En basitinden büyük küçük ayrımı yapılamaz oldu.En başta ebeveynlere karşı sorumluluklarından başlanılmalı.Sonra küçüklere karşı hoşgörü unutulmamalı.Ve en önemlisi karı koca ilişkilerinde yaşanan kötü tabloların çocuklar üzerindeki etkisi unutulmamalı.O çocukların ilerinin ailelerini oluşturacağı unutulmamalı.Bundan hareketle aile kavramının bu gerilemesi durdurulmalı.Herkes kendi ailesinden başlayarak buna katkıda bulunabilir.

  Sonuç itibariyle aile toplumun en küçük yapı birimi olarak insanlığın temelidir.Ailede oluşan her türlü olumsuzluğun topluma mal olacağı bilinerek aile kurmaya niyetlenmiş insanlar bu hassasiyeti bilmeli ve aileler bu bilinçle kurulmalıdır.
 2. Mesport
  Moderators


  Aile sevgisi ve aile önemini anlatan güzel bir kompozisyon

  Aile bireylerin bir arada olmasıdır.Aile toplumun temel yapısını oluşturur.Toplumun yapı taşlarını oluşturan bireyler,saygı ve sevgiyi birbirlerine karşı olan desteklerini paylaşımları birbirlerine olan bağlılıkları büyük önem taşır.Aile yapısını ve genişliğini çekirdek ve geniş aile olarak ayırabiliriz.

  Çekirdek aile anne,baba ve çocuktan oluşur.Sıcak bir yuva,sevgi,saygı çerçevesinde bireylerden oluşur.Geniş aile ise,anne,baba,kardeş,nine ve dededen oluşur.

  Aile ortamında oluşan sorunlarda en çok çocuklar ortada kalır. Problem olan bir ailede o ailenin bütün fertleri ondan etkilenmektedir.

  Aile yapıları şehir ve köy aileleri olarak da farklılıklar gösterir ve bu durumdan özellikle çocuklar daha çok etkilenir.Köy yerinde büyümüş bir çocuk çoğu zamanını bağda bahçede geçirir. Aile büyüklerinden kalan işleri yapmak zorunda kalırlar fakat bir büyük şehirde büyümüş bir çocuk etrafa daha çabuk uyum sağlar.Tüm aile yapıları birbirinden farklıdır.Ailelerin neşe kaynağı çocuklardır ve maalesef bazı yerlerde çocukları erken yaşta evlendirmeler,başlık parası karşılığında kendinden yaşça büyük kişilerle evlendiren aileler de vardır.

  Türkiye’de aile kavramı çok önem taşır.Ailedeki bireylerin de kendine özgü görevleri vardır.Zaten birbirlerine sıkıca bağlı olan aile fertleri birbirlerinin görevlerini de bilir ve ona göre davranırlar.

  Anne bir ailenin tüm sorumluluğunu ve yükünü üzerine alan kişidir.Aile ortamının sıcaklığını en çok anne yansıtır.Çocukların daha iyi iletişim kurabildiği kişidir.Sürekli ailesi için çabalar sarf eder. Onun için uğraşır.Et tırnaktan nasıl ayrılmaz ise anne de çocuklarından ve eşinden ayrılamaz

  Ailede babanın görevi ve sorumlulukları da çok büyüktür.Baba ailenin demirbaşı gibidir.Maddi ve manevi her yönden ailesi ile ilgilenir.Aile sıcaklığını bireylerine yansıtır.O sıcaklığı onlarla yaşar.

  Çocuklar ise ailenin vazgeçilmez parçalarıdır.Ne yaparsa onlar yapar üzülürler,ağlarlar,sevinirler,mutlu olurlar ve aileleri de bu duyguları onlarla yaşar.

 3. Ziyaretçi
  kötü aileyle ilgili kompozisyon hazirlamam lazim, bana yardimci olur musunuz???
 4. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  kötü aileyle ilgili kompozisyon hazirlamam lazim, bana yardimci olur musunuz???  Bu konudan örnekler alıp bir yazı hazırliya bilirsiniz
  Kötü alışkanlıklar / bağımlılık.

  Ailede, uyuşturucu, kumar, alkol bağımlılığı, çok eşli cinsel yaşam, aşırı çalışma ya da yeme tutkusu gibi ciddi yansımaları olabilecek bağımlılıkların ya da kötü alışkanlıkların varlığı.

  İletişim sorunları. Aile üyelerinin birbirleri ile konuşmaktan, birbirlerini dinlemekten, birlikte olmaktan kaçınması.

  Anlaşmazlıklarla başa çıkmada zorluk. Aile üyelerinin tartışmadan ya da yüzleşmeden kaçınarak ailedeki sorunu yok sayması ya da sorun hakkında konuşmaktan çekinmesi, bu nedenle aile içinde süren anlaşmazlık, küskünlük, huzursuzluk ve gerginlikler.

  Paylaşılmayan sorumluluklar. Aile üyelerinin yapılması gereken işleri paylaşmaması, sonuçta oluşan karışıklıklar ya da yerine getirilmeyen görevler.

  Fiziksel şiddet. Ailede fiziksel şiddet uygulanması, şiddet tehdidi, şiddete tanıklık ya da şiddete zorlanma, şiddetli tartışmaların yaşanacağı korkusuyla yaşama.

  Duygusal istismar. Ana-babadan birinin ya da her ikisinin çocukların duygularını istismarı, onları kendi gereksinimlerini karşılamaya zorlamaları.

  Mahrumiyet / ihmal. Ana-babadan birinin ya da her ikisinin çocuklarına gereken maddi yardımı sağlamaması, temel fiziksel gereksinimlerini karşılamaması ya da sağlananları geri çekme tehdidi.

  Baskı. Ana-babalardan birinin ya da her ikisinin çocuklar üzerinde güce, yetkeye dayalı bir denetim uygulaması, esneklik tanımadan, kurallara ve verilmiş rollere uygun davranış beklemesi, belli bir (dini, siyasi, parasal, kişisel) inanca katı biçimde bağlılık

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Aile Konulu Kompozisyon

  Aile insanı insan yapan değerlerin en başında gelir.Aile, bizlere verilen en önemli nimettir.Ailesiz bir insan yarım kalmış gibidir.Ama bazen insanoğlu bu değerli nimetin kıymetini bilmiyor.

  Halbuki düşünüldüğünde bu mutluluğu yaşamak isteyen onlarca, yüzlerle, binlerce kimsesiz çocuk vardır.Onlar her gece uyumadan önce bir aileleri olmadığı için üzülür ve bir aileye sahip olmak için dua ederler.

  Ailenin temel direği babadır.Çünkü ailenin geresinimlerini karşılayacak, ihtiyaçlarını giderecek olan babadır. Bu ihtiyaçlar sadece maddi değil aynı zamanda manevi ihtiyaçlardır. Baba, aileye sevgisini de sunmalıdır.

  Evin olmazsa olmaz, en değerli bireyi de annedir. Bir atasözünde dendiği gibi yuvayı dişi kuş yapar. Anne olmadan aile esik kalır.Anneler çok değerli varlılardır. Anneler melek gibidir ve çok kıymetli varlıklardır.Bu melekler sevgi kanatlarını bizlerin üstüne açar ve bizi her şeyden korurlar. Fakat bazı çocuklar da annesiz yaşamaktadır. Annesiz büyüyen çoccuklar ilgiden ve sevgiden de mahrum kalıyor.

  Aile kökleri toprakta olan bir çınardır. Bu çınarı yeşertmek ve onun köklerinden beslenme bizim elimizdedir. Bu sebeple ailemizin kıymetini bilelim.


+ Yorum Gönder


aile ile ilgili kompozisyon,  aile sevgisi ile ilgili kompozisyon,  aile kompozisyon örnekleri,  aile sevgisi ile ilgili kompozisyon örnekleri,  aile ile ilgili kompozisyon örnekleri,  benim ailem ile ilgili kompozisyon