+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Çevre ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çevre ile ilgili kompozisyon
  Çevre ile ilgili yazılar
  Çevre ile ilgili kompozisyon örneği
  Çevre tanım itibariyle bütün canlıların yaşamları boyunca sürekli bir etkileşimde bulundukları fiziki,biyolojik,sosyal ve kültürel ortamdır.Biraz daha farklı tanımlamak istersek çevre bütün canlıların hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilecekleri sınırlardır.

  Bu sınırlar içinde en önemlilerinden biri şüphesiz fiziki çevredir.Yazımda bahsedeceğim çevre ve bizim genel olarak kasteddiğimiz çevre fiziki çevredir.Bu çevreyi oluşturan doğal dengeler,canlılar arası dengeler çok önemlidir.Hatta canlılığın devamı için şarttır.Mesela ozon tabakasının delinmesi mesela ki bu bütün dünyada en çok tartışılan konu küresel ısınma.Küresel ısınma doğada meydana gelen ama temelinde doğal olmayan insanlığın ihmallerinden doğan bir doğal felakettir.Bizim duyarsızlığımız ve ihmalimiz yüzünden bir çok canlı nesli tükenmekte iklim dengeleri bozulmaktadır.Ve bunun sonuçlarından etkilenecek olanlar insanlar ve diğer canlılardır.Yaşama hakkımızı kısıtlıyoruz.Peki içinde yaşadığımız çevre ile ilgili neler yapılabilir.Bununla ilgili bir çok sosyal faaliyetler hali hazırda yapılmakta ama yeterli değil nasıl hesapsızca harcamışsak aynı hızda birşeyler koymaya çalışmalıyız yerine.Okullarda geelde ağaç ekme kampanyaları var bunlar çok yaygınlaşmalı betonlaşma yerine yeşillenme çağrısına herkes uymalı.Bunun için kendimiz bilinçlenmeli ve küçükleride aynı hassasiyetle bilinçlendirmeliyiz.Yoksa geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz hiç de uzak değil.

  Bizim hayatımızın sağlıklı devamını tehdit edebilecek etkenlerin başında çevre gelmektedir.Ve ne ironiktir ki çevremiz bizim tehdidimiz altındadır.Bütün bu tehdit ortamını ortadan kaldırmak için yapmamız gereken çevreyi bize uydumaya çalışmaktansa ki bu imkansız biz çevreye doğaya ve bunların içine aldıkları dengeye tabi olmamız uymamız gerekir.Herkes çevre için küçük bir adım attığında çok büyük adımlar atılmış olacak yaptığımız yıkımları telafi etme imkanımız doğacaktır. 2. Ziyaretçi

  kompozisyon biraz fen konusuna girmiş. Bana türkçe dersiyle ilgili olacak bir şey lazım ama yinede paylaşım için saol
 3. Ziyaretçi
  maşallah çok güzel ama ben daha iyisini buldum.
 4. Ziyaretçi
  aynen bende buldum

 5. Asel
  Bayan Üye
  Çevre ile ilgili kompozisyon

  Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

  İnsanlar yaşadıkları çevreden sorumludurlar. Temiz bir çevrede yaşamak insanların kendi elinde olan birşeydir. Bu konuda her birey kendi üzerine düşeni tam olarak yerine getirse mis gibi bir çevrede huzur içinde yaşarız.

  Atalarımız çevre üzerine, temizlik üzerine pek çok güzel söz söylemişlerdir. Mesela "Aslan yatağından belli olur" evet sen bir birey olarak sana düşeni yapsan, yerlere çöp atmasan, tükürmesen, evinin önünü temiz tutsan bir mum olur etrafını aydınlatırsın. Herkes aynı şekilde yapsa bu mumlar tek tek çoğalsa ışıl ışıl bir dünya olur.

  Arabalardan çıkan pis dumanlara, evlerin bacasından çıkan yakıt atıklarına gerekli hassasiyeti gösterip çözüm yollarını bulsak daha temiz bir toplumda yaşama imkanımız olur. Yere çöp atan çocuğunu uyaran anne ve babalar bilinçli bir gençlik yetiştirmiş çocuğuna çevre bilincini öğretmiş olur.

  Toplumda yaşamanın kurallarından olan temizlik önce aile içinde aşılanmalıdır. Çocuğuna gerekli hassasiyeti verebiliyorsa bir aile çevre temizliği için bir mum yakmış sayılır.

 6. Ziyaretçi
  çokk güzell

 7. Ziyaretçi
  çok yardımcı oldunuz çoook tşkler

 8. Ziyaretçi
  çok güzeldi işime yaradı

 9. Ziyaretçi
  çok güzel işime çok yaradı

 10. Ziyaretçi
  teşekkürler çok işime yaradı.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


çevre ile ilgili kompozisyon,  çevre konulu kompozisyon,  çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon,  çevre ile ilgili kompozisyon örnekleri,  çevre ile ilgili kompozisyonlar,  çevreyle ilgili kompozisyon