+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Güzelik kaybolur fazilet devam eder kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Güzelik kaybolur fazilet devam eder kompozisyon
  Güzelik kaybolur fazilet devam eder Komposizyon
  İnsanların genel eğiliminin güzelliğe yönelik olduğunu bilirsiniz. Bu eğilimin her zaman haklı olamayacağı, çevremizde izleyebileceğimiz çeşitli örneklerle anlaşılabilir. Güzellik, ön yargılarda insanı aldatabilir. Bunun üzerinde düşündükten sonra konuyla ilgili düşünce planını şu şekilde uygulayabilirsiniz:


  1 - Güzellik, özellikleri, etkileri;
  2 - Çevrenin güzellik karşısındaki tutumu;
  3 - Fazilet;
  4 - Güzellik - fazilet karşılaştırması;
  5 - Faziletin hangi özelliğiyle daha önemli olduğu;
  6 - Genel yargı; sonuç.

  ÖRNEK ÇALİŞMA:


  "Nedense önce dış görünümleri değerlendirmeye çalışır insanoğlu Ezelden beri güzelliğe karşı olan coşkun hayranlık, belki de bu yüzdendir. Güzellik, şahsa ve zamana göre değişen bir değerdir. Maddedeki renk, ahenk ve çekicilik, "güzellik" kavramını yaratır. Bu, üzerinde münakaşa edilmemesi gereken, insanların estetik zevklerini ortaya koyan bir görüş meselesidir.
  Güzellik, insanın içinde ferahlık uyandırır. Çevrenin güzel insanlara ilgi göstermesinin başlıca nedenidir bu.
  Güzel birini görmeye görsünler; hemen bir ilgi ve iltifat yarışıdır başlar. Güzel insan da kendisine gösterilen bu ilginin öz değerinden ileri geldiğini sanıp, kasıldıkça kasılır. Dış güzelliğe olduğu kadar iç güzelliğe de önem verenler azdır. Bu yüzden birçoğu, bütün çabalarını kalıplarını süslemekte gösterir.
  Olgun insanların vardıkları sonuç şudur: Dış güzellik geçicidir; önemli olan ruh güzelliğidir. İnsanlar çabalarını biraz da içlerini güzelleştirmeye sarf etseler insanlığın önemli bir meselesi halledilmiş olur.
  Ruh güzelliği derken, erdemlerin tümü demek olan "fazilet'i kastediyoruz. Fazilet, insanın içine tahtını kurdu mu bir daha hiç inmez; o insanı yükseltir, yüceltir. Oysa fiziki güzellik geçicidir. Dış güzellikler kaza, yaşlılık gibi türlü nedenlerle bozulabilir. Fiziki güzelliğin ardında kaprisli ve hırçın bir ruh varsa, o insan, artık saltanatını yitirmiş demektir. Oysa ruhî güzellikler hiçbir zaman ölmez ve yıpranmaz. Bütün yaşamı boyunca insanı gözde ve üstün kılar."
 2. Ezlem
  Üye

  Kimse dış görünüşe aldanıp hayatını bu yüzeysellik üzerine kurmamalıdır. Yıllar her güzelliği bitirebilir ancak bitmeyecek şey ilimdir. Bir insan ömrünün sonuna kadar öğrenebilir ve öğretebilir. Hayata karşı bilgi edinmek gerekir.
+ Yorum Gönder