+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Hastahane gövdelerin tiyatro ruhların şifa kaynağıdır kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hastahane gövdelerin tiyatro ruhların şifa kaynağıdır kompozisyon
  Hastahane gövdelerin tiyatro ruhların şifa kaynağıdır Komposizyon
  Açıklamamızın amacı; tiyatronun ruhumuzu eğiten, aydınlığa
  kavuşturan bir yer olduğudur. Düşünce düzeni:


  1 - Beden hastalığı - hastane ilişkisi;
  2 - Ruh hastalığı - tiyatro ilişkisi;
  3 - Sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  "Bedensel hastalıkların önüne geçmek, tedavi etmek için hastanelere başvurmak gerekir. Bedeni rahatsızlık çekenler ancak hastanelerde şifa bulur.


  Ruhi dengesizliklerimiz, birtakım tehlikeli ruh hastalıklarına sebebiyet verir. Bu hastalıklar gövde hastalıklarından daha korkunçtur. Gövde hastası nihayet acı çeker ve ölür. Ruh hastaları ise, kendilerine olduğu kadar çevrelerine de ıstırap ve zarar verirler.
  Tiyatronun eğitici bir tarafı vardır, insana doğru hareket etmeyi, doğru duymayı, doğru düşünmeyi öğretir. İyiyle kötüyü ayırmayı, varlığımızın gerçek anlamını, birbirimizi sevmeyi orada öğreniriz.
  Birtakım bunalımlar içinde kıvranan, doğru ve gerçek yolu bir türlü bulamayan insan, orada kötü duyguların ve düşüncelerin etkisinden kurtulur; iyiyi ve doğruyu belirli bir şekilde görerek öğrenir. Bir tür hayat tecrübesi yaşar.
  Sözgelimi, şüpheci bir insan kendisi gibi şüpheci bir insanın dramını çizen bir temsil seyrettiği zaman, orada kendini, hatalarını görür. Tiyatroda birtakım olaylar ortaya konularak bunların çözümlemesi yapılır.-İşte bu çözümler seyirciler için bir hayat ve kurtuluş anahtarı olur. Olaylar arasında bağ kurmak, nedenleri ve niçinleri bulmak kolaylaşır. Böylelikle ruh, içine düştüğü çaresizliklerden, karamsarlık bunalımından kurtulur.
  Kısacası tiyatro, ruhları dengesizlikten kurtaran, insana insanlığı öğreten bir eğitim okuludur."
 2. Ezlem
  Üye

  Hastahane kurumu nasıl insanların bedensel sağlığını korumak için var ise tiyatro da ruhsal sağlık için vardır. Tiyatro çok değerli bir kültürdür ve herkes bir şekilde bu kültürle ilgilenmelidir.
+ Yorum Gönder