+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Hata yapmaktan korkan insan hiçbir şey yapamaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hata yapmaktan korkan insan hiçbir şey yapamaz








  Hata yapmaktan korkan insan hiçbir şey yapamaz




  Açıklamamızın amacı; uyuşuk ruhları yenmek, hata yapmaktan korkup da hayatları boyunca hiçbir başarı gösteremeyen insanları uyarmaktır. Bilirsiniz ki, hiçbir başarı eziyet çekmeden kazanılamaz. Bu yönden düşünerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz.

  1 - Başarıya ulaşmış kimselerin hayata karşı tutumları;
  2 - Hata - başarı ilişkisi;
  3 - Konuyla ilgili örnekler;
  4 - Fikir ve görüşlerin derlenmesi;
  5 - Sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:



  "Elbette hayatta hiç kimse kusursuz ve hatasız bir çalışma sonunda başarıya ulaşmış değildir. Bir insan ne kadar tedbirli, çalışkan ve akıllı olursa olsun, umulmadık nedenlerle hata yapabilir. Hatalar mutlaka kötü niyetten doğmaz. Bazı insanlar hata yapmayı bir zaaf ve yetersizlik olarak kabul ederler; bu yüzden de hamle yapmaktan kaçınırlar.
  Oysa, başarmaya kesin olarak karar veren bir kimsenin mücadeleci, azimli ve girişken olması gerekir. Ayrıca, "hatasız insan olmaz" sözü de, bize insan karakterinin ve çalışmasının bir noktada aksayabileceğini anlatır. önemli olan; bu hataları düzeltmek ve ikinci bir defa yapmamaktır.
  Kendi yetenek ve gücünü yetersiz bularak hata yapmaktan korkan bir insanın ruhu, mücadele ışığından yoksundur. Böyle bir korkuya kapılmak, başarı yollarına set çekmek demektir."








 2. Ezlem
  Üye





  Yapılan her işte hata yapma olasılığı vardır. Bir insan amaç ve hedeflerine ulaşabilmek için hata yapmayı göze alabilmelidir. Hata yapan insanlar bu konudan ders alırlar ve tecrübeleri artar. Hata yapmayan insanlar yaşamıyor demektir.




+ Yorum Gönder


hata yapmaktan korkan insan hiçbir şey yapamaz anlamı