+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Yeryüzünde iki kuvvet var kılıç ve zeka Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yeryüzünde iki kuvvet var kılıç ve zeka
  Yeryüzünde iki kuvvet var kılıç ve zeka

  "YERYÜZÜNDE İKİ KUVVET VAR, KILIÇ VE ZEKÂ! ÇOK ZAMAN KILIÇ, ZEKA İLE MA ĞLUP EDİLMİŞTİR."

  Ana fikir: Zekâ kılıçtan üstündür.

  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  "Bilindiği gibi kılıç, kaba kuvvetin silahıdır. Vatan savunmalarında yerinde ve haklı olarak kullanıldığı zaman, elde edilen zaferlerde büyük rol oynar. Kaba ve kör ihtiraslar için kullanıldığın-daysa, zulmün bir sembolü olarak çıkar karşımıza. özel durumlar bir yana, kılıç denildiği zaman akla ilk gelen şey yıkıcılık ve ölümdür.
  Bu maddi silahın yanı sıra, yerinde kullanıldığı zaman insana türlü zaferler kazandıran manevi bir silah daha vardır: Zeka Köklü bilgilerle beslenen işlek bir zeka; insana hayat ortamı içinde izleyeceği yolları gösterir. Davranış ve tutumlarına ahenk verir, iyiyle kötünün, güzelle çirkinin ayırt edilmesine yardımcı olur. Düşünceyi kamçılar. Sözün kısası insanı, bulunduğu toplum içinde manen güçlü, seviyeli ve iradeli kılar. Zeka, gücünü türlü ortamlarda ve doğrultularda ispatlar. Kılıç ise, sadece bir noktaya yönelir; yıkıcılığa. Hak uğruna da olsa kılıcın zaferi, yıkıntılar üzerinde gerçekleşir. Oysa, zekanın zaferi mutlak bir yıkım gerektirmez. Zeka bir ilhamdır. Bu ilham bir doğdu mu, insanı her türlü güç durumdan kurtarabilir. Herkes bu ilhamdan yararlanmasını bilmez; hatta birçoğu, farkında bile olamaz bunun. Zekayı kullanmak da bir hüner ve eğitim işidir. Oysa kılıcı herkes kullanabilir; bunun için kolun bir hareketi yeterlidir.
  İlerleyen dünyada kaba kuvvet devri geçmiştir. Zekaların yarattığı uygarlıklar gün geçtikçe gelişecek, insanlık yepyeni, yenilmez güçlerle donanacaktır."
 2. Ezlem
  Üye

  Vatan toprağı bir millet için kutsal topraklardır. Yeryüzünde vatan toprağını korumak için kılıca ihtiyaç duyarlar. Burada kılıç düşmanla mücadele etmek için gereken araç ve gereçlerdir. Zeka mantıklı düşünmek için gereken taktikler bütünüdür. Zeki olmak bu dünyadaki önemli özelliklerden birisidir.
+ Yorum Gönder