+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Dilsiz de olsa kamil belli olur kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dilsiz de olsa kamil belli olur kompozisyon
  Dilsiz de olsa kamil belli olur Komposizyon


  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:

  Açıklamamızın amacı, olgun insanların dış görünüşlerinden belli olduğunu yansıtabilmektir. Düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz:


  1 - Kâmil insanların kişilik ve özellikleri;
  2 - Kâmil insanların çevredeki etkileri;
  3 - Sonuç.

  öRNEK ÇALIŞMA:


  "Kültürlü, iyi eğitilmiş, olgun ve faziletli insanların kendilerine özgü bir havaları vardır. Görünüşlerinde sanki yaşadıkları yılların ve tecrübelerinin izlerini taşırlar. Akıllı, onurlu, saygıdeğer, ciddi ve anlayışlı davranışlarıyla toplumdaki yerlerini sessiz sedasız buluverirler. Varlıklarında, ruhen eğitilmiş olmanın davranışlara, bakışlara kazandırdığı bir incelik ve başkalık vardır. Böyle insanları nerede olsa ayırabilmek mümkündür. Gereksiz ve kaba davranışlardan, asabilikten, dengesizlikten, heyecanlardan uzaktırlar. Ruhi asaletleri onlara ağırbaşlı bir görünüm kazandırır. Konuşmaları ve davranışlarıyla kişiliklerini kabul ettirirler.
  Demek oluyor ki, kâmil insan olma yolunda gösterdiğimiz çabalar, sonunda bizi.üstün kişilikli, saygıdeğer bir varlık haline getirir. Bu da en büyük kazançtır."
 2. Ezlem
  Üye

  Bir insan, konuşamasa veya herhangi bir şekilde kendini ifade edemese bile davranışları ve duruşu ile iyi niyetli ve görgülü olduğunu belli eder. İnsanlar nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu davranışlarıyla gösterir.
+ Yorum Gönder