+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Düşman karınca olsa kendini merdane tut kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Düşman karınca olsa kendini merdane tut kompozisyon
  Düşman karınca olsa kendini merdane tut Komposizyon

  "Ne kadar güçlü ve mükemmel bir insan olursak olalım, tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Çünkü, yakınımızda veya uzağımızda bizi çekemeyenler, kuyumuzu kazmak isteyenler olacaktır. İyilerin ardında uğursuz bir gölge g.b. sinsi kötülerin var oluşu, dünyanın olağan hallerinden ve insanlığın kaderindendir. Çabalarımız, ideallerimiz ve düşüncelerimizle bunu değiştiremeyiz.
  Hayatta başarılı insan olabilmek için her tür şanssızlığı, aksiliği hesaplamalı, her şeyi akıl terazimizde ölçüp tartmalı, çevreye karşı daima uyanık durmalıyız. Ne kadar iyi olursa olsun hiç kimse, "benim düşmanım yoktur" diye övünemez. Sinsi emellerin, kara niyetlerin barınağı çok zaman kesinlikle saptanamaz. Ayrıca, kendi seviye ve kuvvetimizin aşağısında olan düşmanlarımızı küçümsememek gerekir. Düşmanın ve iftiranın büyüğü küçüğü olmaz; insanı olmadık yerlerde, olmadık zamanlarda güç durumda bırakabilir. O halde, başarı ve mutluluk yolunda sağlam ve azimli adımlarla ilerlerken, gözlerimizi ideallerin ışığı kamaştırmamalı; ilerlediğimiz yola ve yoldakilere dikkat etmek, başkalarının bizi ezmelerine hiçbir şekilde fırsat vermemek başlıca prensibimiz olmalıdır. Kuşkulandığımız ufak bir hareket, söz veya kişi karşısında düşünmeli, tedbirli olmanın yollarını aramalıyız."
 2. Ezlem
  Üye

  Mücadele etmemiz gereken durumları küçümseyip kendimizi büyük görmek bizi yanıltır. Karşımızdaki düşman ne kadar küçük olursa olsun kendimizi her şeye hazırlamamız gereklidir. Ne zaman neyin bizi yenilgiye uğratacağı belli olmaz.
+ Yorum Gönder