+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Elden gelen öğün olmaz kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Elden gelen öğün olmaz kompozisyon
  Elden gelen öğün olmaz Komposizyon  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:


  Açıklamamızın amacı; insanın başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilmesinin en büyük mutluluk olduğudur. Buna göre düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz.


  1 - Yaşamak için gereken çaba;
  2 - Başkalarına muhtaç olmanın zararları;
  3 - İnsanın kendi ihtiyaçlarını sağlayabilmesinin faydaları;
  4 - örnekler;
  5 - Sonuç.


  öRNEK ÇALIŞMA:  "Hayat mücadelesine girişen herkes mutluluk, rahat ve güven içinde olmak istiyorsa tüm gücüyle çalışmalı; ekmeğini taştan çıkarmasını bilmelidir. Başkalarının sırtından geçinmeye kalkışmak, onlardan yardım beklemek insana düzenli ve normal bir hayatın mutluluğunu sağlamaz. "Her koyun kendi bacağından asılır" derler. Dolayısıyla herkes yaşamak için kendi çapında bir çaba göstermelidir.
  Geçimde başkalarından yararlanmak insanı sıkıntılardan kurtarmaz. Bu durumda, insanın istediği şeylere istediği anda kavuşması mümkün olmaz. Başkaları hiçbir zaman bizi kendimiz kadar düşünemez, ihtiyaçlarımızı gereği kadar bilmezler.
  Akıllı ve gururlu bir insan için hayatta hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamak, kendi kendinin efendisi olmak, istediği şeylere, istediği anda kendi iradesiyle erişebilmek, başarıların en şereflisi ve en güzelidir."
 2. Ezlem
  Üye

  Bir insan başkasına yük olmadan, insanlardan medet ummadan, kendi çalıştığı işlerin başarısıyla mutlu olabilir. Herkes kendi verdiği emeğin karşılığını istediği şekilde alabilir. Başkalarının verdiği emekten faydalanmak kimseyi mutlu etmez.
+ Yorum Gönder