+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Yazın başı pişenin kışın aşı pişer Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yazın başı pişenin kışın aşı pişer Kompozisyon
  Yazın başı pişenin kışın aşı pişer Kompozisyon  Açıklamamızın amacı; ekmek parası kazanmak için çalışmak ve yorulmak gerektiğidir. Buna göre çalışma düzeni şöyle kurulabilir:

  1 - Geçim için çalışma zorunluluğu;
  2 - Çalışan insanların kazancı;
  3 - örnekler;
  4 - Fikir ve görüşlerin derlenmesi; sonuç;

  öRNEK ÇALIŞMA:

  "Her mutluluk, her geçim rahatlığı; sıkı, sürekli ye yorucu bir çalışmanın sonucu ve mükâfatıdır. Zamanında çalışmayan, elindeki fırsatları değerlendirmeyip vakit geçiren insanlar, geçim sıkıntılarından kurtulamazlar. Bunlar, başkalarının sırtından geçinmeye alışmış zararlı kişilerdir.
  Bin bir zorlukla dolu olan hayatta ekmek parası kazanmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. "Ekmek aslanın ağzında" deyimi bu zorluğu çarpıcı bir benzetmeyle vurgular. Geçim yolunda herkes kendine göre bir çaba, bir gayret gösterecektir. Her işin yapılmasını gerektiren bir zaman vardır. Bu zamanda keyfimiz ve arzumuz dışında çalışmak belki bize ağır gelebilir. Bunun sonucu, geçim için başkalarına muhtaç duruma düşebiliriz. Onurlu kişiler hiçbir zaman böyle durumlara düşmek istemezler.
  Bu nedenle insan, çalışmasını gerektiren şartların güçlüğü karşısında yılgınlığa kapılmadan var gücüyle çalışmalıdır. Tarlada çiftçi, yazın güneşin altında; fırıncı, ateşin karşısında; madenci, toprağın derinliklerinde; gemici, fırtınalı denizlerde hep aynı amaç, geçinmek için çalışır. Ne mutlu kendi emeğiyle geçinenlere."
 2. Ezlem
  Üye

  Çalışkanlık en güzel davranışlardan biridir. Vaktinde çalışmak her zaman insana huzur ve rahatlık verir. Bir insan vaktinde çalışırsa dinlenmesi gereken vakit rahatça dinlenir. Çabasının karşılığını alan insanlar mutlu olurlar.
+ Yorum Gönder