+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Yalancının evi yanmış kimse inanmamış kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yalancının evi yanmış kimse inanmamış kompozisyon
  Yalancının evi yanmış kimse inanmamış kompozisyon  "Yalancılık çok kötü bir huydur; er geç ortaya çıkar ve yapanı güç durumda bırakır. Boşuna söylememişler; "Yalancının mumu yatsıya kadar yanar" diye. Bazı insanlar kötü bir huy olduklarını bildikleri halde yalan söylemekten zevk duyarlar. öyle ki, yalan söylemek onlar için yeme - içme gibi alışılagelmiş tabi bir şeydir. Bu insanların çevrede bir tek adları vardır: "Yalancı!" Onlar bol keseden yalan söyleye dursunlar, çevrelerindekilerin kendilerine kıs kıs güldüğünün farkında dahi değillerdir. Garip bir aldanış ve vurdumduymazlık içinde bu kötü huylarına devam eder.
  Çevresindekiler onun hiçbir yalanına kanmasa da, çoğu kez bunu yüzüne vurmaz ve inanmış gözükürler. Ancak, yalancı da bir insandır. Onun da başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğu sıkıntılı anları vardır. İnsanın adı bir kere yalancıya çıkmaya görsün, hiçbir sözüne inanılmaz. Ne kendisine, ne de sözüne değer verilir. Bu hal, yalancıya giderilmesi imkânsız zararlar verebilir. Kendimizi böyle durumlara düşürmek istemiyorsak, hiçbir şekilde yalan söylemeye alışmamalıyız."
 2. Ezlem
  Üye

  Yalan söylemek, insanları aldatmak kötü davranışlardır. Kişi, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirirse ve insanlar artık bunu bilirse kişi doğru söylediğinde kimse inanmaz. Yalancı Çoban Hikayesi gibi, dürüst veya yalancı olmak bir insanın kimliğini belirler.
+ Yorum Gönder