+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Doğa İle İlgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Doğa İle İlgili kompozisyon Örneği
  Doğa İle İlgili Komposizyon  Bence insanlar kendileriyle alakalı olan kotü ya da iyi şeylerde kendileri suçlu. Çünkü her insan kendi geleceğini kendisi belirliyor.

  Bana göre bütün felaketler olmasa da çoğu insanların yaptıklarınan geliyor. İnsanlar doğadan sadece alıyorlar ve alıyorlar. Sadece kendilerini düsünüyorlar. Ama ekonominin böyle bir kanunu var: “insanların istekleri hudutsuz, doğanın yedekleri sınırlı.” diyen. Bu yüzden biz sadece bügünü değil yarını da düşünmeliyiz. Biz insanlar bu tempoyla doğayı zayıflatsak dünya kesinlikte çok yakında yok olacak.

  Dünyada arabalar, fabrikalar, kimya, silah fabrikalar cok. Bu sebepten ozon tabakası daha da deliniyor. Fabrika atıklarından dolayı hava kirleniyor. İnsanlar ev bina kurmak icin orman alanların yok edirtiyorlar. Bunun için bazı hayvan1türleri de yok oluyor. Tabi ki bu doğa için büyük zarar. Fabrika atıkları için hava durumu değişiyor. Mesela, yazın çok sıcak oluyor, bu yüzden buzuldaki kar eriyor. Buzullar içme sulardır. Herkes biliyor dünya sularının sadece %2’sini içebiliriz. Kalan %98’i içilmez, çunkü tuzlu.

  Okyanusta petrol tankerleri, okynusun altında petrol ve gaz kaynakları var ve oradan sik sik petrol akıyor. Bu yüzden okyanustaki hayvanlar, balıklar ölüyorlar. Ama bazı felaketler insansız kendi kendine oluyor. Mesela, deprem. Depremin yüzünden çok insan ölüyor. Gecende Çili’de ve Gaiti’ de deprem oldu. Oradaki çok insan vefat etti, çoğu evsiz kaldı. Bu büyük bir trajedi.

  Bana göre insanlar kendi hayatları için, çocuklari için doğayı korumak zorunda. Çünkü insanlar kendi hayatlarını kendileri kururlar. Her insan gelecegini düşünmesi lazım. Doğa iyiyse, biz de iyiyiz

 2. Ezlem
  Üye

  İlk medeniyetler verimli toprakların olduğu yerlerde kurulmuştur. Bu bize gösteriyor ki doğa insan yaşamını doğrudan etkilemektedir. İnsanlar kendilerine kucak açan, onları doyuran ve barındıran doğaya her zaman iyi davranmalı, onu değiştirilmesi gereken bir şey olarak değil kendi dostu gibi düşünmelidir. Doğa olmadan yaşam olmaz.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Doğa İle İlgili Kompozisyon

  Doğa etrafınızda görebildiğiniz tüm ekolojik sistemi kapsayan ve yaşayan tüm canlı-cansız varlıkları kapsayan ögeye denir.

  Doğa denince beynimizde canlanan ilk görüntüler genellikle ya bir orman ya bir dağ silsilesi ya da uçsuz bucaksız kumsalların olduğu denizlerdir. Doğa demek kısmende olsa çevre demektir. Bu da dünyamızın son dönemde yaşadığı çevresel problemleri akla getirir. Son dönemde teknolojinin gelişmesi ile o kadar çevresel felaket yaşandı ki doğa ve çevre denilince insanın içi cız ediyor. Sanki bilmediğimiz uzak olduğumuz geçmişte insanların tadını çıkardığı ancak günümüzde olmayan bir kavram gibi de algılanıyor. Bu da kısmen doğrudur çünkü bu hız ile doğayı yok etmeye çevreyi kirletmeye devam edersek gelecekte bir gün bir bilim kurgu filminden fırlamış bir platoda yaşıyor olacağız.

  Teknolojinin acımasız bir hız ile ilerlemesi ile doğanın yok olması arasında doğrusal bir orantı vardır. Teknoloji geliştikçe asosyal olmaya başlayan insanoğlu daha çok tüketmeye teşvik edilmekte bu da doğanın kendini yenileyebilme hızından daha hızlı doğayı yok etme hızlarına ulaşmamızı sağlamakta.

  Hayat devam etsin daha sağlıklı ve daha uzun yaşamak istiyorsak her bireyin çok büyük bir sorumluluk ile yaşaması bilinçli olması gereksiz tüketimlerden mutlaka kaçınması gerekmektedir. Bu temel kurallar yazarken okurken kolay ama uygulamaya geldiğinde zor görünebilir ancak hangi alışkanlığımızdan bir miktar feda edebileceğimizi kişisel olarak bilir ama yapmakta zorlanırız. Bunu aşabilirsek sağlıklı çevre geniş zengin içerikli bir doğaya ve sonunda da mutlu insanların yaşadığı bir gezegene sahip olabiliriz

+ Yorum Gönder


doğa ile ilgili kompozisyon,  doğa ile ilgili sunum örnekleri,  doğayla ilgili kompozisyon,  doğa hakkında kompozisyon,  doğa ile ilgili sunumlar,  doğa ile ilgili kompozisyonlar