+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Vatan Aşkı Vatan Sevgisi İle İlgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Vatan Aşkı Vatan Sevgisi İle İlgili kompozisyon Örneği
  Vatan Aşkı Vatan Sevgisi İle İlgili Komposizyon Örneği


  Bu İbrahim Alaatdin Gövsa’nın “Vatan” adlı şiiri. Vatan ne demektir? Vatan doğup yaşadığın yerdir. Mavi gökler, yeşil yerler, bize şarkı fısıldayan nehirler. Vatan budur işte! Yüreğine yakın, yüreğinin parçası olan yerler. Gözlerimi kapatıp “Vatan” deyince neleri düşünüyorum? Evimi, avlumu, okulumu, ailemi, köydeki dağları, babamla söylediğim “Anne”adlı şarkıyı Bunların hepsi yüreğime yakın şeyler. Vatanın ne olduğunu ancak uzaktayken, yani yurt dışındayken anlayabilirsin. Mesela, benim ağabeyim Londra’da beş yıl yaşadı. Buraya gelince bana çok şey anlattı. Kırgızistanı çok özlediğini söyledi: Bizim dağlarımızı, havamızı, doğamızı

  Herkez “Vatan, vatan, vatan” diyor. Ama bugünlerde vatanın önemini anlayanlar çok az. “Vatan çalışkan insanları omzunda yükselir” sözü neyi anlatır? Bence bu sadece insanın yaşadığı yerle ilgili değil. Bu insanın kültürü, dili, ruhuyla ilgili bir şey. Örnek vereyim. İnsan doğuyor, yavaş yavaş yürümeyi, konuşmayı öğreniyor, büyüyor. Büyüdükçe insan ne yapmalı? Tabii ki çalışmalı. “Emek olmadan yemek olmaz.” diye bir söz var. Ama nerede, ne zaman, hangi şartlar altında çalışırsa çalışsın insan hiçbir zaman kendi kültürünü, kendi dilini unutmamalıdır. Aksine onları sürdürüp kendisinden sonraki nesillere aktarabilmeli. Bir örnek daha vereyim, şimdiki gençler hep batılılara benzemek istıyor. Tamam, yabancı dilleri öğrensin, yurt dışına gitsin, kendilerini geliştirsin, bu çok iyi ve önemli. Ama bazıları kendi kültürünü unutuyorlar, kendi dilini unutuyorlar, saygı bile göstermiyorlar. Benim bazı tanıdıklarım var. Ben Kırgızca konuşurken, kendileri Kırgız olup da “Lütfen Kırgızca konuşma” diyorlar. Ben çok şaşırıyorum. Nasıl kendi dilinde konuşmayacaksın? Bu bence çok saçma bir şey. Eğer böyle giderse, insanlar kendi kökünü unutacaklar. Unutmadan, çok çalışıp, kültürü geliştirip yaşarsak vatanımız yükselir.

  İnşallah, gelecekte ben üniversiteyi iyi notlarla bitirip, iyi bir işte çalışıp, kendi vatanıma yararlı olacağım. Kültürümü, dilimi saklayıp, çocuklarıma da öğreteceğim.

  Yazan:Begimay Cumaşova
 2. Ezlem
  Üye

  Vatan sevgisi, her millet için en önde gelen sevgidir. Her insan vatanının huzur ve refah içinde olduğunu bilmek ister ve bu uğurda mücadele eder. Vatan toprağı korunmaya layıktır ve bu uğurda savaşmak en kutsal vazifedir.
+ Yorum Gönder


vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon örnekleri,  vatan sevgisi konulu kompozisyon örneği,  vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon,  vatan sevgisi kompozisyon örnekleri,  vatan sevgisiyle ilgili kompozisyon örnekleri,  vatan sevgisi ile ilgili kompozisyonlar