+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Türk Atasözlerimiz İle İlgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Türk Atasözlerimiz İle İlgili kompozisyon Örneği
  Türk Atasözlerimiz İle İlgili Komposizyon Örneği


  Her ülkenin tarihi, kültürü, dili ve atasözleri var. Kırgız halkının da eski tarihi, büyük kültürü, güzel dili var ve önemli olan atasözleri yönünden zengin. Atasözleri babalardan kalan mirastır. Atasözler atalarımızın tecrübesinden ortaya çıktı diye düşünüyorum. Çünkü bütün atasözleri hayat yaşam hakkında. Her atasözünde akıllı tavsiyeler, bilgiler var. Yukaıda yazdığım gibi Kırgız dili atasözleri yönünden zengin ve atasözleri Kırgızların hayatında çok önemli. Onu Kırgızlar her yerde kullanıyorlar. Mesela, evde, sokakta, eserlerde, şiirlerde çok yerde kullanıyorlar. Atasözleri Kırgız halkının hayatının bir parçası.
  Benim en sevdiğim atasözü ‘İşin kıyısı, çorbanın koıyusu’. Çünkü her zaman anneannem bu atasözünü söylüyordu ağabeyime. Ben küçükken anlamıyordum bunu. Bu atasözü neyi anlatıyor diye düşünüyordum. Bir gün dedeme sordum. Anneannemin söylediği atasözü neyi anlatıyor diye. Dedem biraz güldü sonra dedi ki ‘O atasözü çorba hakkında değil, tembel insan hakkında. Hiç bir şey yapmayan ama yemeğe gelince çok yiyen insana söylenir’ dedi. Sonra anladım o atasözünün anlamını. kaynak turkceogretmeni
 2. Ezlem
  Üye

  Türk Atasözlerimiz
  Her milletin ataları yaşamış olduğu deneyimlerden bir ders çıkarmış ve bununla ilgili sözler söylemişlerdir. Çok eski oldukları için atasözleri anonimdir. Her millet atalarının özdeyişlerini kendine ilke edinir.

+ Yorum Gönder


atasözlerimizle ilgili kompozisyon