+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Gençlik Sorunları İle İlgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gençlik Sorunları İle İlgili kompozisyon Örneği
  Gençlik Sorunları İle İlgili Komposizyon Örneği


  Gençler şehrimizin, ülkemizin, dünyamızın geleceği. Başka insanlar gibi gençler de okuyorlar, çalışıyorlar, seviyorlar, nefret ediyorlar, hata yapıyorlar ve onlar da problem yaşıyorlar. Ama onların hayatı, yaşlı insanların hayatından biraz farklı. Bu fark çok büyük değil, ama önemli. Ben de bir gencim, undan dolayı şimdiki gençlerin hayatı nasıl geçiyor, onlar ne yapıyorlar çok iyi biliyorum.

  Ben, şimdiki gençleri ikiye ayırıyorum: Olumlu ve olumsuz gençler.

  Olumlu gençler iyi okuyorlar, iyi çalışıyorlar, hiçbir şeye ve hiç kimseye zarar vermiyorlar. Onlar her zaman mutlu yaşıyorlar. Onların problemleri paranın yetersizliği. Olumsuz gençler ise Onlar da okuyorlar, çalışıyorlar. Ama çok kötü ve az. Onlar hiçbir şey yapmak istemiyorlar. Annemiz ve babamız her zaman bizimle olacaklar ve ne de olsa yardım edecekler diye düşünüyorlar. Onlar, benim gibi olumlu gençlere problem çıkarıyorlar. Bunun için onlardan nefret ediyorum. Kötü şeylerin sebebi her zaman onlar oluyor.

  Bence gençlerin en başlıca problemi onların belirsizliği, kararsızlığı ve temel amaçlarının olmaması. Bu problem dünyamız kadar yaşlı. Yani dünya var olalı bu problem var.

  Fakat uyuşturucu, alkol, talih oyunları, bunlar sadece gençlerin problemleri değil bütün insanların ve insanlığın problemleri.

 2. Ezlem
  Üye


  Her yaşın ayrı sorunları olduğu gibi gençlikte de birtakım sorunlarla karşılaşabiliriz. Yaşadığımız bu sorunları kendi irademizle veya sevdiklerimizin desteği ile çözüme ulaştırabiliriz. İnsan kendini bilmeli ve mantıklı düşünmeye çalışmalıdır.

 3. Ziyaretçi
  Gençlerin Azmi ile ilgili kompozisyon yazarmısınız? acil lazım
 4. Asel
  Bayan Üye
  Gençlerin Azmi ile ilgili kompozisyon yazarmısınız? acil lazım
  Gençlik yılların da insanlarda cahil cesareti vardır. Olayların üzerine balıklama atlamaya hazırdırlar. Çünkü o yıllarda insan dünyada var olduğunun, birşey olduğunun, kendisinin de doğruları bildiğinin ve haklı olduğunun mücadelesini verir. Hep savunma mekanizmasını işletir ve bunu yaparken de etrafındaki insanları kırdığının, üzdüğünün farkında bile olmaz.

  İnsanlarda belli bir yaştan sonraki bilgi ve birikimin yanında, gençliğindeki enerjisi, azmi, hırsı, cesareti de olsa dünya, şimdikinden daha çok güzel olurdu diye düşünüyorum. Bizler hep değişken bir süreç içinde yaşıyoruz. Fikirlerimiz, düşüncelerimiz değişkenlik içinde. Şu an bize doğru gelen davranışı birkaç yıl sonra yanlış olarak değerlendirebiliyoruz. Bana kalırsa, gençliğin yarattığı dumanın yerini net görüntülerin, fikirlerin olmasını sağlamalıyız.

  Bu dönemin değerini bilip, gerekli bilgi birikimlerini doğru yerde, doğru alanda kullanabilmek için tecrübeli insanlardan faydalanılması gerektiği inancındayım. Bir düşünür gençlik ile ilgili şöyle der: “Gençlik çağı, bütün bir hayat boyunca faydalı olabilecek alışkanlıkların kazanılması için ciddi bir göstergedir, işarettir. Ama ne olursa olsun, kaç yaşına gelirsek gelelim, gönlümüzü genç tutmaya da ayrı bir özen göstermeliyiz. Ne de olsa gençler ümitle, ihtiyarlar hatıra ile yaşıyorlar.”

  İlk çocukluk döneminde kişinin, kendi ana-baba tutumunu değiştirmede ve çevresini belirlemede çok az gücü vardır. Kişi bilinçli bir seçim ve çabayla olumsuz deneyimlerini olumluya çevirebilir. Gençlik döneminde insanın kendisi hakkındaki düşüncelerinde arkadaşların etkisi, ailenin ya da büyüklerinkinden çok daha güçlü hale gelir.

  Üniversite yıllarında öğrenciler, değerleri yeniden gözden geçirip kendi kimliklerini oluştururken, arkadaş etkisine daha açık hale gelirler. Bu bağlamda, kendinizi olumsuz hissetmenize yol açan arkadaşların sizin için uygun olmadığına karar verebilir, onlardan uzaklaşmayı seçebilir ve yeni olumlu arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

  Kendinizi değerlendirdiğiniz, kendi iç değer ve ölçütleriniz olsun ve gelişmenizi onlarla kıyaslayın. Başkalarıyla olan rekabetin sonucuna ya da toplumun genel geçer beklentilerine bağımlı kalmayın. Başkalarını da dinleyin ancak, onların fikirlerini doğrudan kabul etmek yerine, aklıseliminizle değerlendirmeyi öğrenin. Hiçbir konuda tek ve mutlak doğrular olmadığını sık sık kendinize hatırlatın. Başkalarının söylediklerinden çok kendi geliştirdiğiniz olumlu sesinize kulak verin. Yeni deneyimleri kazanıp kaybedilecek sınavlar olarak değil, bir şeyler öğrenmek için birer fırsat olarak görün. Böylece zorlayıcı yaşantılarda kendinizi yıpratmak yerine geliştirebilirsiniz.

  Ve son söz…

  Gençler, gençliklerinin kıymetini bilsin.

  Ve yaşlandığını düşünenler; genç kalmak için hâlâ geç değil.

  ALINTI


 5. Ziyaretçi
  Bana ne olur uc gun icinde allah rasulu nasil bir genclik bekliyor ile ilgili komposizyon yazarmsiniz bekleyim mi cvp bekliyorum

 6. CAVİDAN
  Devamlı Üye
  Bana ne olur uc gun icinde allah rasulu nasil bir genclik bekliyor ile ilgili komposizyon yazarmsiniz bekleyim mi cvp bekliyorum
  Şeytan’ın Değil Rahman’ın Hizmetinde Bir Gençlik

  Bazı dönemlerde anne babadan daha önemli hale gelen arkadaşlar, öğretmenler yanılabilir; Rahman’ın has kullarından olmayı tercih eden gençler ise “takva bilinci”yle hareket edip, hidayetin teminatı olan vahye kulak verdikleri sürece yanılgıdan kurtulurlar. Buna “kısaca hidayet üzere yaşamak” diyebiliriz. Tercihini dalaletten değil hidayetten, Şeytan’dan değil Rahman’dan yana yapan gençler, Allah’tan korkar, çekinir ve O’na karşı sorumluluk bilinciyle davranışlarını şekillendirirler.

  Şeytan’ın tezyin ettiği cahiliye, süslü, ilgi çekici, cazip olabilir. Fakat “Müslüman genç” Şeytan’ın ayartıcı olduğunu, günahları süslediğini hatırından çıkarmaz.

  Şeytan geçici mutluluk, kalıcı mutsuzluk üretir. Kendisi yanlış tercihlerle ebediyen manevi iflasa sürüklendiği için, insanları da hüsran çukurlarına düşürerek günahına ortak aramaktadır. Genç ya da yaşlı insanlardan bir kısmı, şu imtihan dünyasında, yüceler yücesi olan Allah’ın vaat ettiği ebedi mutluluklar yerine, Şeytan’ın düştüğü hüsran çukurunu tercih edebilirler.

  Unutmayalım ki, ebedi ve kusursuz mutluluk pek de cazip görünmeyen, sarp yokuşları tırmanarak çıkılan, ancak cahiliyeden uzak bir “mağara”da olabilir. Allah rahmetini orada yayabilir, “mağara” dışarıdan daha aydınlık olabilir ve cennete giden yolun giriş kapısına dönüşebilir. Geçici olanı değil, ebedi olanı; kolay olanı değil, ‘akabe’yi tercih eden gençlere selam olsun!

 7. Ziyaretçi
  Toplumsal sorunlar ilgili kompozisyon yazar misiniz çok acil

+ Yorum Gönder


gençliğin sorunları ile ilgili kompozisyon,  gençlik ile ilgili kompozisyon,  genclikle ilgili kompozisyon,  gençlik sorunları ile ilgili kompozisyon,  gençlik ile ilgili kompozisyonlar,  gençlik hakkında kompozisyon