+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Atatürk ve eğitim ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk ve eğitim ile ilgili kompozisyon
  Atatürk ve eğitim ile ilgili kompozisyon

  Eğitim;bir ulusun kalkınabilmesi için en önemli unsurlardan biridir.Atatürk her zaman bu görüşün arkasında durmuş ve eğitimin yaygınlaşması için elinden gelen her şeyi yapmıştır.”Cahillik” denen kavramı yok etmek için sonuna kadar mücadele etmiştir.

  Atatürk ve eğitim ile ilgili kompozisyon.jpg
  Savaş zamanında eğitim pek yaygın değildi.Okuma-yazma bilen çoğu kişi savaşta kaybedilmişti.10 kişiden sadece 3’ü okuma-yazma biliyordu.köylü halkı; ne öğreten vardı ne de eğitimin önemini bilen…Atatürk yaptığı konuşmalarda eğitimin önemini vurguluyor,halkı bu konuda teşvik ediyordu.özellikle küçük yerleşim birimlerinde seminerler veriyor,çocukların okutulması için halka duyurular yapıyordu.Alfabenin kabulünden sonra öğretmen atamaları başladı.Oran 3 kişiden 7 kişiye kadar yükseldi.Yeni açılan matbaalar halkı teşvik için tüm ulusa kitaplar dağıttı.Okuma-yazma oranı arttıkça yeni okullar açıldı,yeni öğretmenler atandı.Ulusumuzun bugünlere gelmesinde en büyük etken eğitimdir.
  “ Milli Eğitim Programımızın,milli Eğitim sistemimizin temel taşı cahilliğin yok edilmesidir.!” Atatürk’ün bu sözü o zamanki amaçlarını açıklayan niteliktedir.Şuan baktığımızda cahilliğin büyük oranda düştüğünü görüyoruz.En başta Atatürk’e,eğitim veren öğretmenlerimize,eğitime gönüllü tüm insanlara sonsuz teşekkür.! 2. HAZEL
  Üye

  Eğitime değer veren insanların başında gelir Atatürk eğer çünkü eğitimsiz bir milletin çok çabuk yıkılacağını ve kendi benliğini kaybedeceğini düşünür bilgisiz bir milletin kalkınmasının imkansız olacağını düşünür.
+ Yorum Gönder


eğitim ile ilgili kompozisyon,  atatürk ve eğitim konulu kompozisyon,  atatürk ve eğitim ile ilgili kompozisyon