+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Kızılay haftası ile ilgili kompozisyonlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kızılay haftası ile ilgili kompozisyonlar

  Kızılay Haftası ile ilgili Yazı Deprem ve Kızılay

  Depremin ne olduğunu biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız sözlüğü açıp önce "D" harfini sonra deprem sözcüğünü bulur, karşısına yazılanları okursunuz.

  Ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız o zaman ansiklopediden deprem maddesini bulup okuyunuz. Ders kitaplarında da deprem ile ilgili geniş bilgiler vardır.

  Sözlükler depremi ; yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların püskürmesi yüzünden meydana gelen sarsıntıların yeryüzünden duyulması olayı olarak tanımlar.

  Ben depremi kitaplardan, ansiklopedilerden önce, doğup büyüdüğüm Varto'da yaşayarak öğrendim.

  Varto, Anadolumuzun doğusunda Muş ilinin küçük, şirin bir kasabasıdır. 1966 yılında sıcak bir ağustos günü arkadaşlarımla damlar üstünde oynuyordum. Büyükler tarlada, bahçede çalışıyorlardı. Kuşlar, meyve yüklü ağaç dallarında ötüşüyor, koyunlar, inekler düzlüklerde otluyordu. Her şey yerli yerinde ve çok güzeldi.

  Nasıl oldu bilmiyorum. Birdenbire yer sarsılmaya başladı. Önce toprak çatladı. Sonra yarıldı. Evlerin çatıları çöktü. Ağaçlar birbirine yaklaşıp uzaklaşmaya başladı. Ortalığı toz duman kapladı. İnsanlar, hayvanlar ayakta duramıyor, yarılan toprak adeta onları yutuyordu. Toprak altında kalan, yıkılan evlerin duvarları arasına sıkışan insanların iniltileri geliyordu. Bütün canlılardan gelen çığlıklar yürekler acısıydı. Ben, artık bir taş yığını olmuş evimizin az ötesinde toprağa kapanmış acıyla, korkuyla, çevreme bakıyordum. Hiç unutamıyorum. Yirmi metre ötede bir adam çocuğunu kurtarmak için çırpınırken duvar altında kalarak öldü.

  Bir anda Varto yerle bir oldu. Harabeye döndü. İnsanlar sevdiklerini yitirdiler, aç ve açıkta kaldılar. Az önce gülen, konuşan insanlar öldü. Depremden hemen sonra Türkiye radyoları yayınlarını kesti. Varto depremini bütün yurda duyurdu. İlk belirlemelere göre ölü sayısının yaklaşık üç bin olduğu bildirildi.

  Çok geçmeden uzaktan ardı ardına kamyonlar görünmeye başladı. Taşıt araçlarında, beyaz üstünde kırmızı ay olan bayraklar vardı. Kızılay yardımı deprem bölgesine ulaşmıştı. Kızılay deprem bölgesine çadırlar, hastaneler kurdu. Yaralılar hastaneye yatırıldı. Doktorlar, hemşireler hastaların iyileşmesi için ellerinden geleni yapmaya başladılar. Açıkta kalan insanların barınmaları için çadırlar kuruldu. Battaniyeler dağıtıldı. Kurulan aş ocağından yemek verilmeye başlandı. Düzenli olarak yiyecek, giyecek dağıtımı yapılıyordu. Aç ve açıkta kalan bütün yurttaşların gereksinmeleri karşılandı. Yaralar sarıldı. İlaçlar verildi. Acılar bir ölçüde azaltıldı.

  Depremden bu yana yıllar geçti..

  Ne depremi, ne deprem bölgesinde Kızılay'ın çalışmalarını, ne de yardımlarını unutabildim.

  Çiğdem ARDA

 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  29 Ekim – 4 Kasım Kızılay Haftası


  Ülkemizde her yıl 29 Ekim 4 Kasım arasın Kızılay Haftası olarak kutlanır. Kızılay savaş, sel, deprem, yangın, salgın hastalıklar gibi felaketlerden etkilenen insanların yardımına koşar. İnsanlara felaketin etkilerinden kurtulmaları için destek sağlayan kızılay, insanlara bıranmaları için çadır, yiyecek-içecek, giyecek gibi hayati malzemeler dağıtır. Ülkemizde yaşanan felaketlerde insanların yardımına ilk koşan kuruluş olan Kızılay yurt dışında yaşanan felaketlerde de halkların yardımına koşmuştur.

  Genel anlamıyla bakacak olursak Kızılay’ın başlıca görevleri şöyledir;

  * Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.

  * Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.

  * Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

  * Hemşire yetiştirmek için okullar açar.

  * Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.

  * Gezici hastaneler kurar.

 3. Asel
  Bayan Üye
  Kızılay doğal afetler sonucunda halkımıza yardım eden bir kuruluştur. deprem sel vb. birçok doğal afet olduğu anda anında insanlara yiyecek, içecek ve çadır yardımında bulunur. Kızılay kuruluşu Osmanlıya dayanan bir vakıftır. Günümüzde faaliyetlerine devam etmektedir. Kızılay adına ekim ve kasım ayları arasında Kızılay Haftası bulunur. 29 Ekim ile 4 Kasım arasında bulunur.
+ Yorum Gönder


kızılay haftası ile ilgili kompozisyon,  kızılay ile ilgili kompozisyon,  kızılay haftası ile ilgili kısa yazılar,  deprem ile ilgili kompozisyon