+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Deyimler hakkında kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Deyimler hakkında kompozisyon örneği
  Deyimler hakkında kompozisyon örneği
  Deyimler de atasözleri gibi kamunun malıdır, yani yaratıcıları bugün belli değildir. Gerçekte de bilinmesi,pek büyük bir anlam taşımamaktadır.

  Deyimler de, atasözleri gibi atalarımızdan kalan en değerli armağanlardan biridir. Deyimler başlangıçta bir kişinin yaratışıdır, anlamsal ya ela dilsel özellikleri yüzünden beğenildiği, kullanıldığı ortam ve bağlamlarda sözü çarpıcı olarak belirttiği için halkça benimsenmiş, tutulmuş; konuşma ve yazıda yinelene yinelene günümüze değin gelebilmiştir. Yeni durumlar, yeni koşullar, Türkçe’nin kullanım özelliklerini kuyumcu ustalığı İle İşlemesini bilen sanatçıların dile özel tasarruftan, hemen her dönemde dile yeni deyimlerin katılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra kimi deyimler ancak sınırları belirli bir bölgede kullanım olanağına kavuşmuş; kimi deyimler kullanımdan düşerek dilin genel çevriminden çıkmıştır.

  Deyim niteliği taşıyan bir söz öbeğinin anlamsal yükü, hangi ortam ve durumlarda kullanılacağının belirginlik kazanması ve dilsel beğeniye yatkınlığı, yaygınlığını, kullanılabilirliğini sağlayabiliyorsa, deyimleşmemesi için hiçbir neden yoktur.
 2. Ezlem
  Üye

  Deyimler gerçek anlamıyla kullanılmayan ancak mecaz anlamıyla kullanılabilen söz gruplarıdır. Bir dili zenginleştiren unsurlar olarak bilinir. Bir duyguyu ifade ederken kullanılırlar. En az iki kelimenin kaynaşmasıyla oluşurlar.
+ Yorum Gönder


deyimler ile ilgili kompozisyon örnekleri,  deyimlerle ilgili kompozisyon,  atasözleri ve deyimler ile ilgili kompozisyon örnekleri,  deyimlerle ilgili kompozisyon örnekleri,  deyimler ile ilgili kompozisyon,  deyim kompozisyon örnekleri