+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda İlkbaharın Gelişi İle İlgili Kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İlkbaharın Gelişi İle İlgili Kompozisyon örneği
  İlkbaharın Gelişi İle İlgili Kompozisyon örneği  İlkbahar kış ile yaz mevsimleri arasında yaşanan bir dönemdir. Farklı yarımkürelerde farklı zaman dilimlerinde yaşanan ilkbahar mevsimi ülkemizde ve Kuzey yarım kürede 21 Mart- 22 Haziran tarihleri arasında gözlenir.

  Kış döneminden yaza geçiş olduğu için ilkyaz olarak da adlandırılan ilkbahar ile karlar erir, yağmurlar artar, su kaynakları zenginleşir, hava sıcaklığı artar, çiçekler açar, doğa canlanır. Bu nedenle yeniden doğuş olarak nitelendirilen mevsim, yaz mevsimi için hazırlıkların yapıldığı, çiftçilerin dikim, ekim işlerine başladığı dönemdir. Bu mevsimde Kırkikindi adı verilen ve sel ile sonuçlanabilecek sağanak yağışlar yaşanır. İlkbaharda gece süresi kısalmaya başlarken, gündüzler uzamaya, güneş ışığından daha çok yararlanılmaya başlanır.

  İlkbahar, yaza geçiş dönemi olan havaların ısınmaya başladığı canlanma mevsimidir.
 2. Ezlem
  Üye

  İlkbahar mart, nisan ve mayıs aylarında yaşadığımız mevsimdir. İlkbahar deyince aklımıza yeşeren ağaçlar, açan çiçekler ve ılık hava gelir. İlkbahar kuşların cıvıldadığı, insanlara neşe getiren güzel bir mevsimdir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  hava küreyle ilgili kompozisyon

  Dünyamız etrafını halkın kullandığı dilde hava, teknik ifadede ise Atmosfer adını verdiğimiz bir gaz tabakası çevirmiş bulunmaktadır. Atmosfer; yeryüzünden uzaklaştıkça azalan bir yoğunluk sırasına göre dizilmiş, yükseldikçe seyrekleşen ve nihayet feza boşluğuna intikal eden iç içe kürelerden ve k atlardan meydana gelir. Fakat bu kürelerin farklılığı, isimleri ve yükseklik sınırları değişiktir

+ Yorum Gönder


ilkbahar ile ilgili kompozisyon,  ilkbaharla ilgili kompozisyon,  ilkbaharla ilgili kompozisyonlar,  ilkbaharın gelişi ile ilgili kompozisyon,  ilkbahar ile ilgili kompozisyonlar,  ilkbahar kompozisyon