+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda İlk Yardım İle İlgili Kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İlk Yardım İle İlgili Kompozisyon örneği
  İlk Yardım İle İlgili Kompozisyon örneği  İlkyardım, hasta veya yaralı kişiye, daha ciddi bir tıbbi yardım uygulanmadan önce yapılan ilk bakımdır. İlkyardımın amacı, durumun kötüleşmesini önlemek için aktif olarak müdahale etmek, yaşam desteği sağlamak, yaralının etkin tedavisini başlatmak, zararı en aza indirmek ve yaşam kaybını önlemektir. İlkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. Ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.

  Yaralanmanın, ölüm olaylarının dördüncü ana nedeni olduğu düşünülürse, ilkyardım eğitiminin gerekli olduğu çok açıktır. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebidir. Ancak trafik kazaları en ölümcül olanıdır. Yaralanma ölümlerinin %22’si trafik kazaları sonucu oluşmaktadır.

  İlkyardım inceleme ve araştırmayla başlar. Bir yaralıya yaklaşmadan önce olay yerinde, yaralı ve kurtarıcının hayatını tehlikeye atabilecek faktörlerin önlenmesi gerekir. Daha sonra yapılan ilk inceleme, yaralının hayatını kurtaracak işlemlerin hemen uygulanmasının gerekip gerekmediğini belirler.
 2. Ezlem
  Üye

  İlk yardım bir insan yaralandığında, bayıldığında veya herhangi bir şekilde sağlığı tehlikede olduğunda yapılan ilk müdahale demektir. İlk yardım yapabilmek için ilk yardım malzemeleri ve teknikleri vardır. İlk yardımı bilen kişilerin yapması gereklidir.
+ Yorum Gönder