+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda istanbulun fethi kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  istanbulun fethi kompozisyon örneği
  istanbulun fethi kompozisyon örneği  “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan onu fetheden asker ne güzel askerdir.”Bu mübarek söz İstanbul’un fethi için İslam peygamberiHz.Muhammed(s.a.v.)tarafından söylenmiş mübarek bir sözdür…Önümüzde yine fetih ayı dediğimiz 29 Mayıs fetih haftası var.
  Her Mayıs ayına girişimizden itibaren duygularımız değişir, bazen sevinç duyarken bazen de hüzünleniriz.Hani Hz. Ömer(RA) dermiş ya; Cahiliye dönemini hatırladığımda bazen güler bazen ağlarım.” Sorarlar niye ağlayıp niye gülüyorsunuz? Diye Hz. Ömer (RA): Hamurdan put yapar, yolculuk esnasında onlara tapar, acıkınca da yerdik. Kendi elimizle yaptığımız putlara taptığımız aklıma gelince ağlıyorum, onları yediğimiz aklıma gelince de gülüyorum.”diyor.
  Mayıs ve Ağustos ayları gelince milletimizin tarihte yaptığı fetihler için sevinç duyuyorum, iftihar ediyorum.Fatih’in Rumeli Hisarının yapılması sırasında, hisarın yapılmasına engel olmak için Bizans İmparatoru’nun gönderdiği elçisine verdiği;”Benim gücümün eriştiği yere senin imparatorunun hayal ufukları eremez.”cevabı ve Bizans’ta vezir Notaras’ın;”Bizans sokaklarında kardinal kavuğu görmektense Türk sarığını görmeyi tercih ederim.”Sözü manidardır.Fetih ve mandacılık, fetih ve emperyalizm bir birini zıt anlamlarda tamamlayan sözcükler.
  Fetih: bir zulmün, bir haksızlığın, bir yanlışlığın ortadan kaldırılması için adalet ve güç sahibi bir milletten veya ülkeden mazlumların yardım istemesi ile o zulmün, haksızlığın, yanlışlığın ortadan kaldırılmasıdır. Fetihten sonra fethedilen yerin halkının mal, can ve inanç, kültür değerlerini serbestçe yaşamalarıdır ki, İstanbul un fethi tıpkı böyledir.
  Mandacılık: Kültürel erozyona uğramış, milli kültür ve inanç değerlerini yitirmiş, kendine güveni kalmamış, kurtuluşunu başka hâkim kültür ve toplumların sömürgesi olmakta arayan toplumların aydınlarının idaresini arzuladıkları devletin himayesini ve idaresini istemeleridir.Burada ne kültürel bağımsızlıktan nede din ve vicdan hürriyetinden bahsedilemez.
  Emperyalizm: Bir milletin veya devletin başka bir milletin ve devletin üzerinde zorla siyasi, kültürün, ekonomik ve askeri işgali ve baskı kurmasıdır.
  Fetih ile emperyalizm arasındaki fark; Bir ülkeyi veya beldeyi fetheden millet o beldeyi sömürmez, orada ne gibi bir sıkıntı, sorun varsa gidermek için elinden geleni yapar, aldığından fazlasını verir.(Osmanlının Bulgaristan’ın fethinden sonra aldığı vergilerin bir buçuk katını yatırım yapması gibi) İnsanların yüreklerindeki sızıyı giderir. O toprak parçasını ve insanlarını zenginleştirir. Emperyalist millet veya ülke ise işgal ettiği toprağın bütün maddi ve manevi imkânlarını sömürür, kendi zenginliklerine katar. İşgal ettiği beldeyi fakirleştirir.(Bu gün ABD’nin Irak işgalinde olduğu gibi)Ayrıca IRAK’ da bu gün 1.500 Milyon İnsan öldürülmüştür.İnsan haklarından bahseden ülkelere ithaf olunur!
 2. Ziyaretçi

  cook guzel olmus elinize kolunuza salik
+ Yorum Gönder


istanbulun fethi kompozisyon örneği,  istanbulun fethi ile ilgili kompozisyon örnekleri,  istanbulun fethi ile ilgili kompozisyon örneği