+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon Örneği
  Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon Örneği


  Mart ayı ilkbaharın müjdesi olarak bilinir bilinmesine ama gel gör ki durum pekte öyle değildir aslında.

  Özellikle son yıllarda mevsimler birbirine karışmış, yazlar sonbahara, kışlar ilkbahara dönmüş bir durumdayken bu söz tamda anlamını yitirmek üzereydi. Kışın o çetin geçen günlerinden sonra Şubat ayında sakinleyen havaya aldananlar Mart ayında nerdeyse yazlıkları çıkarmaya hazırlanırken hiç ummadıkları bir sürprizle karşılaşırlar.

  Oh bee yaz geldi diye düşünürken Martın o soğuk yüzüyle karışlaşınca ne yapacağını şaşır insan çünkü öyle bir gelmiştir ki kış, hazırlıksızsanız yandınız demektir. Bu durumda hemen atasözümüz devreye girer işte; “Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır” Bu senede kelimenin tam manasıyla öyle oldu işte. Günlük güneşlik geçirilen bir kışın ardından gelen Mart tüm yurdu esir etti kendisine.
 2. Ezlem
  Üye

  Mart ayı ilkbahar ayları arasında yer alır. buna rağmen mart ayında kış soğuklarını yaşarız. Martın bu çelişkili özellikleri nedeniyle kapıdan baktırdığı ve kazma kürek yaktırdığı söylenmiştir.
+ Yorum Gönder