+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Lale ile ilgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lale ile ilgili kompozisyon Örneği
  lale ile ilgili kompozisyon Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Lale ile ilgili kompozisyon Örneği

  LALE

  Yıldız Bozkurt (2005 Aralık)
  Türkiye'deyken bir keresinde çiçekçinin önünden geçiyordum, baktım küçük bir saksıda lale satılıyor. heme kırmızı laleyi alıverdim.O kadar çok sevmiştim ki daha iyi seyredeyim diye eve aldım, balkonda bırakamadım. Ne bileyim lalelerin soğuk sevdiğini, sıcaktan çabucak sararıp öldü. 2000 yılında Cambridge'a taşınınca baharda ev önlerinde, sokaklarda ve parklarda heryerde laleleri görmek beni çok heyecanlandırıp sevindirmişti. Şimdi ben de her bahar çiğdem, sümbül, nergis ve lale yetiştiriyorum. Kardeleni geçen sene denedim ama sadece bir tanesi çiçek açtı.

  Bir ara lale hakkında bir kitap okumuştum. Kitabın yazarı bir çeşit lalenin anavatanını görmek için İngiltere'den Erzurum'un dağlarına yolculuk yapmıştı. Halbuki benim çocukluğum Erzurum'da Üniversite kampüsünde geçti, o zamanlar ne bir tane lale gördüm şehirde ne de o civarda lalelerin yetiştiğini duydum. Bilmiyorum Erzurum'lular lalelerine sahip çıkmaya başladılar mı bugünlerde. Kitapta bir de laleye Avrupa'da verilen Tulip isminden bahsediyordu. Vakti zamanında bir Avrupalı İstanbul'a gelir. Bir bayanın tülbenti üzerinde lale resimleri dikkatini çeker ve sorar. Tercüman çiçeğin değil de tülbentin sorulduğunu zannederek 'tülbent' cevabını verir ve oradan lale Avrupada 'Tulipan', kısaca Tulip olarak anılmaya başlar. Kitapta Osmanlı lale bahçelerinin tarifi de vardı. Muhteşem bahçelerde lalelerin aralarına mumlar konur, danseden mum ışıkları arasındaki binbir renkli laleler ile akşam safası yaparlarmış.
  Lalenin Osmanlılar tarafından çok sevilmesi sadece çok güzel bir çiçek olmasından dolayı değil. Arapça harflerle yazıldığında Lale kelimesi le Allah kelimesinde aynı harfler kullanılıyor. Bir de Arap harfleriyle yazılan Laleyi tersten okursanız Hilal kelimesi ortaya çıkıyorki bu da biliyorsunuz Osmanlı bayrağının, ambleminin sembolü. Lalenin tarihçesi hakkında bilgi için http://lidya.hacettepe.edu.tr/~b0152...alekulturu.htm sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  İstanbul Belediyesi bu sene harika bir çalışmaya adım atmış. Binlerce lale soğanı halka dağıtılıp İstanbul baharda bir lale bahçesine dönecek. Üstelik lale yetiştirenler resmini çekip yarışmaya da katılabilirler. Yarışma hakkında bilgi için http://www.istanbulunlalesi.com/ web sitesine bakabilirsiniz.

  Lale hakkında İnternetten araştırma yaparken lale soğanı üretimi yapan bir şirkete rastladım. Asya Lale isimli bu şirket lale soğanları üretip satıyor.(http://www.asyalale.com/) Yalnız dikkatimi çeken bir husus çiçekçilerimizde lale türleri hep İngilizce isimleri ile anılır olmuş. Halbuki lalenin anavatanı ve lalelere ilk isimlerini veren bizleriz. Hatta 18 yüzyılda Tabip Mehmet Aşki'nin 'Lale isimleri' başlıklı bir kitabı bile varken isimleri bu kitaptan almak yerine İngilizce'den almak niye. Nihayetinde İngilizler de Hollanda'dan aldıkları lalelere Hollanda'ca yerine kendileri isim veriyorlar. Yani kullanılan İngilizce isimler Hollandaca isminin suyunun suyu! Umarım becerikli insanlar çıkar da bizi tekrar anlayabildiğimiz ve kaynağından gerçek lale isimlerine kavuştururlar.

  Ters lale ile ilgili bir web sitesinde bu lalelerin Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da doğal olarak yetiştiğini öğrendim. Hatta bu çiçeklerin yetiştirilip satılması için bölgede ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinde faaliyetler varmış. Çok mutlu oldum. Geçen sene ters laleleri burada şehir merkezi ile Grafton Center arasına ekmişlerdi ve çok beğenmiştim, bu lale türüne ülkemizde sahip çıkılması çok ümit verici. Bu projede yer alan herkesi tebrik ediyorum. (Ters lale projesi hakkında bilgi için http://www.gefsgp.net/projeler/terslale/tlale.html sitesine bakabilirsiniz. Darısı Erzurumlulara!)

  Umarım kısa zamanda İngiltere'de Garden Center'larda gezerken Hollanda'dan değil de Türkiye'den Türkçe markalarla, isimlerle gelmiş Lale soğanlarını almak nasip olur. Ayrıca baharda İstanbulu ve lalelerini görenleriniz resimlerini bana gönderirlerse sitemde yayınlamak çok isterim.

+ Yorum Gönder


lale ile ilgili kompozisyon,  lale devri kompozisyon,  lale kompozisyonu,  lale hakkında kompozisyon