+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Ilkbahar ile ilgili kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ilkbahar ile ilgili kompozisyon Örneği
  kısaca ilkbahar ile ilgili kompozisyon Örneği 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Ilkbahar ile ilgili kompozisyon Örneği

  İLKBAHAR KOMPOZİSYONU

  Bahar dediğimizde akla ilk olarak çiçekler gelir, kırlar gelir, yeşil tabiat gelir. Bu mevsimin özelliklerinin insanların psikolojisi üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Bunu yaşamımızdan tecrübe etmiş olmamız gerekir. İnsanlar için evrensel değer yargıları vardır, bunlardan bir tanesi de tabiat sevgisidir. Tabiat, baharla birlikte kış mevsiminin o çıplak halinden kendini kurtarır ve adeta utanmış gibi yeşilliklere bürünür. Hepimiz biliriz ki insan elbisesiyle daha güzeldir. Baharın bu tavrında çocuksu bir hal vardır. Bahar yenidir ve çocukta aile için yeni bir üyedir. Bahar tabiatın sanki yeni bir çocuğudur ve bu çocuk yazla birlikte gençlik dönemini, sonbaharla yaşlılık evresini geçirir ve kışla birlikte ortadan kaybolur. Tabiat küser, yalnızdır artık, çıplaktır, korumasızdır tıpkı bir çocuk gibi.

  Baharla birlikte çocuk kendini özgür hissetmeye başlar. Artık kış mevsiminde Dışarı çıkma hasta olursun. ihtarı geçerliliğini kaybetmektedir. Kendini evin haricinde bulan çocuk hemen oyun oynamak isteyecektir. Çünkü kış mevsimi boyunca oyun oynayamamış ve oyunları özlemle bekledikten sonra bu imkâna kavuşmuştur. Bir de kırlara çıkıp koşmak, yuvarlanmak, tabiatın o mükemmel kokusunu koklamak, havasını teneffüs etmek o miniklere öyle bir haz verir ki bu haz bile onları bahara bağlamaya yeter de artar bile. Bahar minikler için coşku demektir, coşku baharla birlikte çocukların minik dünyalarında yerini alır. Bahar, güzel bir yaz mevsiminin habercisidir. Çocukluk dönemine ait güzel anıların içerisinde baharın yer almaması kaçınılmazdır.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  İlkbahar İle İlgili Kompozisyon

  İLKBAHAR

  Sabahları güneş ışıklarının perdemiz ile oynaşarak sıcaklığını yüzümüze, kalbimize taşımaya çalıştığı günler, ilkbaharla başlar. Gri bulutların, esen sert rüzgarların vedasıdır ilkbahar, sıcaklıktır, canlanmadır, başlangıçtır.

  Takvime göre Mart Nisan Mayıs ayları ilkbahar olarak kabul edilse de, 1 Mart dedi mi öyle şıp diye gelmez, bekletir, nazlanır. Hafta sonlarında piknik ve papatyalı planları yapmak için sabırsızlanan çocukların, kışın evde kapalı kalan, dolaşmak için soğuk havalarda sadece alışveriş merkezleri ve ev gezmeleri ile yetinmeye çalışan ev hanımlarının temiz hava ile buluşma şansıdır. Güzeldir, güzel olduğu için olsa gerek geç gelir, çabuk gider. Ya da bana öyle gelir.

  Her yıl kışın ilallah dedirten soğuğu yavaşlamaya başlayınca uğur böceği aramaya çıkarım. Bana göre ilkbaharın en güzel müjdecisi, en sevimli yaratığıdır uğur böceği. Bulduysan hiç korkma. Etrafın çiçeklerle renklenmesi, doğanın tekrar merhaba demesi yakındır. Zamanıdır piknik sepetlerini hazırlayıp, kırlara koşmanın. Çok geç olmadan, havalar çok ısınmadan.

+ Yorum Gönder