+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Gaziler Günü İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Gaziler Günü İle İlgili Kompozisyon
  Gaziler Günü İle İlgili Kompozisyon olacak yazı metni, lütfen başlık ve girişi siz ekleyin

  Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi, şehitlik ve gazilik ninnileriyle büyütmüş, askere giderken de “Haydi oğlum, haydi git, Ya gazi ol, ya şehit.” diyerek uğurlamış, onu vatanı için feda etmek*ten çekinmemiştir.

  Şair, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır,” demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Türk ulusu olarak onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

  Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve millet*çe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyoruz.

  Dinimiz, vatan sevgisini “Vatan sevgisi, imandandır.” diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dö*nenler ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.

  Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övün*düğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tari*he altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yü*celterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hakettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır.

  19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal’e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanını vermiştir. Cumhuri*yetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgi*de şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 5 Eylül 2000 tarihinde, 19 Eylül gününün Gaziler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 19 Eylül günü okullarımızda, Atatürk ve onun bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazileri*mizi rahmet, minnet ve şükranla anarız. Onların Türk ulusunun ve vatanının bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla yaptıkları iş*lerle gururlanır ve coşarız. Bizler de vatanımız ve milletimiz için var gücümüzle çalışarak onlara layık olduğumuzu kanıtlamak isteriz.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Bu cennet vatanı borçlu olduğu şehitlerimizden sonra en başta gazilerimiz gelmektedir. Bu vataqn bu topraklar uğruna gazilerimiz kendilerinden fedakarlıkta bulunarak kimisi kolu kimisi bacağını kaybetmiştir. İşte bu nedenle gazilerimize saygı duymalı onları sevmeliyiz.
+ Yorum Gönder