+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Dinin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ACİLSERVİS
  Administrator

  Dinin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir
  Dinin insan hayatındaki yeri ve önemi kompozisyon

  İnsan doğasının en temel özelliklerinden biri inanma duygusu yer alır. İnanmak; Bir şeye, bir varlığa duyulan güçlü bağlılığa denir.

  İnsanın hayatına anlam kazandıran ve sorunlar karşısında yol gösteren dindir. Din insanın içinde var olan, yani dünyaya gelmeden önce bu duyguya sahip olarak gelir. Bilimsel olarak açıklanamayan sorulara sadece din cevaplandırabilir. Örneğin; niçin ve neden yaratıldığımızı, doğadaki en az 120 bin canlının var oluş sebebi, ahiret, cennet, cehennem ile ilgili merak edilenler din sayesinde öğrenilmektedir. Evrendeki hiç bir canlının kendiliğinden oluşamayacağını düşünen insanoğlu bir yaratıcının olduğunu düşünür.

  Sevme, sevilme, inanma, güvenme, gibi duygular inanın manevi ihtiyaçlarıdır. Bunlar karşılanmazsa insan mutsuz ve huzursuz olur. İnsana manevi ihtiyacı kazandıran ise dindir. Hayata, doğaya ve olaylara bakış açısını değiştirir, tüm varlıklara değer verir ve sevgiyle yaklaşmasını sağlar. Din, kötü davranışlardan sakınmamızı emrede. Hırsızlık yapmak, içki içmek, uyuşturucu kullanmak, dedikodu etmek, yalan söylemek, cana kıymak gibi kötü davranışları yasaklar. Bunlar aynı zamanda toplumsal huzur ve barışı da olumsuz etkileyen davranışlardır.

  Din insana akıllı olmayı, özgür olmayı, sorumluluk almayı, irade sahibi olmayı, faydalı olmayı, hayatı anlamlandırmayı ve düşünmeyi öğretir.
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Din, insanın maddi ve manevi yönünü etkileyen ve toplumun için zorunlu bir ihtiyaçtır. Din ahiret dünyasına göç demektir. Din insanın olumlu ve olumsuz yönlerini etkiler.
+ Yorum Gönder


dinin insan hayatındaki yeri ve önemi,  dinin insan hayatındaki yeri ve önemi kısaca,  din insan hayatında niçin önemlidir,  din insan hayatında niçin önemlidir kısaca,  dinin insan hayatindaki yeri ve önemi ,  dinin insan hayatindaki yeri ve onemi