+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda kurbanlık kilo fiyatını ve nasıl alacağız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kurbanlık kilo fiyatını ve nasıl alacağız
  kurbanlık kilo fiyatını ve nasıl alıcaz 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Kasaptaki kıymanın kilosu 22 Tl’yi bulurken, kurbanlık hayvanların ne kadar satılacağı da şimdiden düşünülür oldu. İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Erzurum, Kars, Ardahan Kayseri ve Balıkesir’den kurbanlık fiyatlarını derledik.Kurban Bayramı yaklaştıkça pazardaki fiyatlar yukarı tırmanıyor. Son dönemde et fiyatlarında yaşanan belirgin artışlar, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlirkte gözleri kurbanlık fiyatlarına çevirdi. Kilogramı 7-8 lira düzeyinde seyreden kurbanlık koyun fiyatlarının Kurban Bayramı’na kadar 10 liraya yükselmesi bekleniyor.


  GAZİANTEP
  Gaziantep’te kilogramı 7-8 lira düzeyinde seyreden kurbanlık koyun fiyatlarının Kurban Bayramına kadar 10 liraya yükselmesi bekleniyor.

  Dişi koyun kesiminin çok fazla olduğunu, bu durumun üretimi büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Yıldız, önceki yıllarda Gaziantep’teki hanlarda 400-500 koyunun bulunabildiğini ve 90 kilodan az koyunların kesilmediğini, şimdi ise hanlarda koyun bulunamadığını ve kesimin 30 kilograma kadar düştüğünü dile getirdi. Ağırlığı 90 kilogramın altında olan küçük baş hayvanların kesilmesine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Yıldız, küçük baş hayvan sayısındaki bu azalışın fiyatlara da yansıdığını bildirdi.

  Şu anda küçük baş hayvanların kilosunun 7-8 liradan satıldığını, Kurban Bayramı’nda bu rakamın 10 liraya kadar yükselebileceğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu: ”Ben 50 yıldan bu yana hayvancılık işi ile uğraşıyorum. Geçmiş yıllarda Gaziantep, küçük baş hayvancılığın dağıtım merkeziydi. Doğudan getirilen küçük baş hayvanlar buradan batı bölgelerine gönderilirdi. Şimdi ise durum tam tersi. Trakya’dan Gaziantep’e küçük baş hayvan geliyor. Yani küçük baş hayvancılıkta tersine göç başladı.

  Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda küçük baş hayvanlar, kilosu 5,5-6 liradan satılıyordu. Bu yıl fiyatlar 10 liraya kadar çıkabilir. Bu çok büyük bir artış. Kuzu kesimine izin verilmemesi lazım. Çünkü hayvanı kuzu olarak kesince üretimi durdurmuş oluyorsunuz. Bu durum hayvancılığı bitiriyor. Ben de yarım asırdan bu yana sürdürdüğüm bu işi bırakmak üzereyim. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.”

  KASYERİ’DE KOYUN BU SENE DE 250 TL

  Kayseri’de, kurbanlık koyun fiyatlarının, geçen yıla göre önemli bir farklılık göstermediği belirtildi. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, geçen yıl kurbanlık koyunların Türkiye genelinde tanesinin 250 YTL’den satıldığını, fiyatların bu yıl da aynı düzeyde olduğunu söyledi.

  Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, yaptığı açıklamada, canlı sığır fiyatlarının kilosunun geçen yılki rakamlarla 6 YTL’den satıldığını ifade etti. Ünlü, şunları söyledi: “Geçen yıl orta büyüklükteki kurbanlık koyunlar tanesi 250 YTL’den satıldı. Şu anda piyasada koyun fiyatları geçen yılki fiyatlardan işlem görüyor. Bu yıl da kurbanlık koyunlar tanesi ortalama 250 ile 450 YTL arasında satılıyor. Piyasada canlı koyunun kilosu 4.5 YTL’den işlem görüyor. Büyükbaş kurbanlıkların fiyatları geçen yılki gibi kaldı. Erkek sığırın (tosun) canlı kilosu 6 YTL’den, dişi sığırın (düve) kilosu 5 YTL’den, ineğin kilosu ise 4.5 YTL’den satılıyor. Ucuz olacağı için bu yıl kurbanlık olarak en çok koyunun tercih edilmesini bekliyoruz. Kurban bayramının yaklaştığı bugünlerde cari kurban fiyatlarının bilinmesi hem satan hem de alan açısından son derece yararlı olmaktadır. Üretici emeğinin bedelini almakta, tüketici ise gönül rahatlığı ile bedel ödemektedir.”

  Şaban Ünlü, kurbanlık alımında acele edilmemesi gerektiğini de belirterek, “Bayrama 1 hafta kaldı. Hayvan pazarlarında hareketlilik başladı. Kurbanlıklara bakıp hemen pazarlık etmek, fiyasada fiyatların yükselmesine neden olur. Acele etmeye gerek yok.” diye konuştu.

  KAYSERİ TİCARET BORSASI CARİ KURBANLIK FİYATLARI
  - Koyun (Erkek canlı kg fiyatı) 5,5 – 6 YTL
  - Koyun (Dişi canlı kg fiyatı) 4,5 – 5 YTL
  - Koyun (tane) 250 – 450 YTL
  - Sığır (Erkek tosun canlı kg fiyatı) 6 YTL
  - Sığır (Dişi düve canlı kg fiyatı) 5 – 5,5 YTL
  - İnek (Canlı kg fiyatı) 4,5 – 5 YTL
  - Canlı tosun (tane) 1500 – 3500 YTL
  - Canlı dişi düve (tane) 1500 – 2500 YTL

  DOMUZ GRİBİ KURBAN FİYATLARINI ARTIRDI

  Türkiye’de koyun sayısındaki azalma yanında, domuz gribi nedeniyle Ortadoğu’daki ülkelerin koyun talebinin Türkiye’ye yönelmesi fiyatların artmasında etkili oldu. Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle, besicilerin ellerindeki hayvanı satmaması da fiyatların artışını tetikledi.

  ANKARA
  Ankara Ticaret Borsası verilerine göre, 2008 yılı sonları, 2009 yılı başlarında 9-10 lira arasında değişen kuzu karkas etinin kilogram (Kg) fiyatı, bugünlerde 16-17 liradan işlem görüyor. Kuzu etinin fiyatında yüzde 60′a varan artışta, küçükbaş hayvan varlığındaki azalma yanında, Ortadoğu ülkelerinin, koyun ithalatında domuz gribi riski nedeniyle Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler yerine Türkiye’ye yönelmeleri de etkili oldu.

  İSTANBUL
  İstanbul’da da fiyatlarda artış görüldü. Alınan bilgiye göre, cinsine göre fiyatları değişen kurbanlıklardan ”Karaman Koyunu”nun canlı olarak kilogramı geçen yıl 4,5 liradan satılırken bu yıl, 8,5 liradan alıcı buluyor. Canlı olarak kilogram fiyatı 10 lira olan ”Kıvırcık Koyunu’‘da geçen yıl, 5,5 liraydı. ”Dağlıç Koyunu”nun canlı olarak kilogramı ise geçen yıl 5 lirayken, bu yıl 9 liradan satılıyor.
+ Yorum Gönder