+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Araçtan atılan sigara izmaritleri ile çıkan yangınlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Araçtan atılan sigara izmaritleri ile çıkan yangınlar
  Özellikle yaz mevsiminde,neresi olduğu önemli değil,şehir içinde bir park,yol kenarındaki ağaçlar,meyve ,zeytin bahçeleri,ekili tarlalar kısacası Orman,tarla .bağ.bahçe,parklar araç camından söndürülmede atılan izmaritler nedeni ile yanıyor.Araç kullanan sigara tiryakisi vatandaşların dikatini böyle bir konuya çekmek,uyarmak amacı ile neler yapılabilir? 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Orman Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, bu yıl, 29 Ağustos`a kadar çıkan 1279 yangında, 1386 hektarı sigara izmariti kaynaklı toplam 4 bin 228 hektar orman alanı zarar gördü.


  AA muhabirinin Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi`nin hazırladığı 30 Ağustos tarihli yangın raporundan derlediği bilgiye göre, geçen yıl, 28 Ağustos`a kadar bin 600 yangın çıktı ve 28 bin 556 hektar ormanlık alan tahrip oldu.


  Bu yıl ise aynı dönem içinde çıkan bin 279 yangında toplam 4 bin 228 hektar ormanlık alandaki ağaçlar kül oldu. Bu sürede bin 286 kırsal alan yangını çıktı ve 3 bin 492 hektar alan zarar gördü.


  Yangınların çıkış sebepleri, ihmal dikkatsizlik, kasıt ve kaza olarak 3 ana grup altında toplanıyor. İhmal ve dikkatsizlik yüzünden çıkan yangınlarda ilk sırayı sigara alıyor. Rapora göre, söndürülmeden atılan sigara izmariti yüzünden çıkan 121 yangında bin 386 hektar ormanlık alandaki ağaçlar yandı.


  Sigarayı izleyen çoban ateşi kaynaklı 42 yangında 63 hektar, anız yakılması yüzünden çıkan 37 yangında 111 hektar, piknik ateşinden çıkan 25 yangında 50 hektar, çöplüklerden başlayan yangınların büyümesi üzerine ise 48 hektar ormanlık alan zarar gördü. İhmal ve dikkatsizlik grubunda diğer nedenlerden çıkan 381 yangında, bin 72 hektar alan zarar gördü.


  -KASITLI YANGINLAR-


  Kasıtlı yangınlar içinde ilk sırayı kundaklama alıyor. Kundaklama sonucu çıkan 36 yangında 45 hektar ormanlık alan tahrip oldu. Terör kaynaklı 4 yangında ise 1.6 hektar alan azar gördü. Kasıt grubu içinde diğer nedenlere bağlı olarak 387 hektar ormanlık alandaki ağaçlar yandı.


  Kaza sonucu çıkan yangınların başında ise enerji nakil hatları geliyor. Enerji nakil hatlarından kaynaklanan 62 yangında 165 hektar alan tahrip olurken, lokomotifin neden olduğu 4 yangında 64 hektar, trafikteki araçlardan kaynaklanan 3 yangında 2 hektar alan zarar gördü.


  Çıkış nedeni belirlenemeyen 254 yangında 353 hektar, yıldırım gibi doğal nedenlerle çıkan 205 yangında ise 76 hektar ormanlık alandaki ağaçlar yandı.
+ Yorum Gönder