+ Yorum Gönder
Kuranı Kerim ve Kuran Ayetleri Forumunda Kuran`da Geçen Şeytan İle İlgili Ayetler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Kuran`da Geçen Şeytan İle İlgili Ayetler
  KURAN`DA GEÇEN SEYTAN ILE ILGILI AYETLER


  Ve onlar, Süleyman'in mülkü (nübüvveti) hakkinda seytanlarin anlattiklarina uydular. Süleyman inkâr etmedi; ancak seytanlar inkâr etti. Onlar, insanlara sihri ve Babil'deki iki melege Harut'a ve Marut'a indirileni ögretiyorlardi. Oysa o ikisi: "Biz, yalnizca bir fitneyiz, sakin inkâr etme" demedikçe hiç kimseye (bir sey) ögretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karisinin arasini açan seyi ögreniyorlardi. Oysa onunla Allah'in izni olmadikça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna ragmen kendilerine zarar verecek ve yarar saglamayacak seyi ögreniyorlardi. Andolsun onlar, bunu satin alanin, ahiretten hiçbir payi olmadigini bildiler; kendi nefislerini karsiliginda sattiklari sey ne kötü; bir bilselerdi. (2/102)
  Iman edenlerle karsilastiklari zaman: "Iman ettik" derlerSeytanlariyla basbasa kaldiklarinda ise, derler ki: "Süphesiz, sizinle beraberiz. Biz (onlarla) yalnizca alay ediyoruz." (2/14)

  Ey insanlar, yeryüzünde olan seyleri helal ve temiz olarak yiyin ve seytanin adimlarini izlemeyin Gerçekte o, sizin için apaçik bir düsmandir (2/168)

  Ey iman edenler, hepiniz topluca "baris ve güvenlige (Silm'e, Islam'a) girin ve seytanin adimlarini izlemeyin. Çünkü o, size apaçik bir düsmandir. (2/208)

  Seytan, sizi fakirlikle korkutuyor ve size çirkin -hayasizligi emrediyor. Allah ise, size kendisinden bagislama ve bol ihsan (fazl) vadediyor. Allah (rahmetiyle) genis olandir, bilendir(2/268)

  Faiz (riba) yiyenler, ancak seytan çarpmis olanin kalkisi gibi, çarpilmis olmaktan baska (bir tarzda) kalkmazlar Bu, onlarin: "Alim-satim da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayidi Oysa Allah, alisverisi helal, faizi haram kilmistir. Kime Rabbinden bir ögüt gelir de (faize) bir son verirse, artik geçmisi kendisine, isi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artik onlar atesin halkidir, orada sürekli kalacaklardir. (2/275)

  Ve meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Iblis hariç (hepsi) secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi, (böylece) kafirlerden oldu. (2/34)

  Fakat Seytan, oradan ikisinin ayagini kaydirdi ve böylece onlari içinde bulunduklari (durum)dan çikardi. Biz de: "Kiminiz kiminize düsman olarak inin, sizin için yeryüzünde belli bir vakte kadar bir yerlesim ve meta vardir" dedik (2/36)

  Iki toplulugun karsi karsiya geldikleri gün, sizden geri dönenleri, kazandiklari bazi seyler dolayisiyla seytan onlarin ayagini kaydirmak istemisti. Ama andolsun ki, Allah onlari affetti. Süphesiz Allah, bagislayandir, yumusak olandir. (3/155)

  Iste bu seytan, ancak kendi dostlarini korkutur Siz onlardan korkmayin, eger mü'minlerseniz, Ben'den korkun(3/175)

  Fakat onu dogurdugunda -Allah onun ne dogurdugunu daha iyi bilirken- dedi ki: "Rabbim, dogrusu bir kiz (çocugu) dogurdum. Erkek ise, kiz gibi degildir. Ona Meryem adini koydum. Ben onu ve soyunu o tasa tutulmus (kovulmus) seytandan Sana sigindiririm." (3/36)

  Onlar, O'nu birakip da (birtakim) disilere taparlar. Onlar o her türlü hayirla iliskisi kesilmis seytandan baskasina tapmazlar. (4/117)
  Ve onlar, mallarini insanlara gösteris olsun diye infak ederler, Allah'a ve ahiret gününe de inanmazlar. Seytan, kime arkadas olursa, artik ne kötü bir arkadastir o (4/38)

  Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandiklarini öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tagut'un önünde muhakeme olmayi istemektedirler; oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuslardir. Seytan da onlari uzak bir sapiklikla sapitmak ister. (4/60)

  Iman edenler Allah yolunda savasirlar; inkar edenler ise tagut yolunda savasirlar öyleyse seytanin dostlariyla savasin. Hiç süphesiz, seytanin hileli-düzeni pek zayiftir (4/76)

  Kendilerine güven veya korku haberi geldiginde, onu yayginlastiriverirler. Oysa bunu peygambere ve kendilerinden olan emir sahiplerine götürmüs olsalardi, onlardan ‘sonuç-çikarabilenler,' onu bilirlerdi. Allah'in üzerinizdeki fazli ve rahmeti olmasaydi, aziniz hariç herhalde seytana uymustunuz. (4/83)

  Onlari -ne olursa olsun- sasirtip-saptiracagim, en olmadik kuruntulara düsürecegim ve onlara kesin olarak davarlarin kulaklarini kesmelerini emredecegim ve Allah'in yarattiklarini degistirmelerini emredecegim." Kim Allah'i birakip da seytani dost (veli) edinirse, kuskusuz o, apaçik bir hüsrana ugramistir. (Seytan) Onlara vaadler ediyor, onlari en olmadik kuruntulara düsürüyor. Oysa seytan, onlara bir aldanistan baska bir sey va'detmez. (4/119-120)

  Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taslar ve fal oklari ancak seytanin islerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçinin; umulur ki kurtulusa erersiniz. Gerçekten seytan, içki ve kumarla araniza düsmanlik ve kin düsürmek, sizi, Allah'i anmaktan ve namazdan alikoymak ister. Artik vazgeçtiniz degil mi? (5/90-91)

  Böylece her peygambere, insan ve cin seytanlarindan bir düsman kildik. Onlardan bazisi bazisini aldatmak için yaldizli sözler fisildarlar. Rabbin dileseydi bunu yapmazlardi. Öyleyse onlari yalan olarak düzmekte olduklariyla basbasa birak. (6/112)

  Üzerinde Allah'in isminin anilmadigi seyi yemeyin; çünkü bu fisk'tir (yoldan çikistir). Gerçekten seytanlar, sizinle mücadele etmeleri için kendi dostlarina gizli-çagrilarda bulunurlar. Onlarla itaat ederseniz süphesiz siz de müsriklersiniz. (6/121)

  Hayvanlardan yük tasiyan ve (yünlerinden, tüylerinden) dösek yapilanlari da (yaratan O'dur). Allah'in size rizik olarak verdiklerinden yiyin ve seytanin adimlarina uymayin. Çünkü o, sizin için apaçik bir düsmandir. (6/142)

  Onlara, zorlu azabimiz geldigi zaman yalvarmalari gerekmez miydi? Ama onlarin kalpleri katilasti ve seytan onlara yapmakta olduklarini çekici (süslü) gösterdi. (6/43)

  Ayetlerimiz konusunda ‘alayli tartismalara dalanlar:' -onlar bir baska söze geçinceye kadar- onlardan yüz çevir. Seytan sana unutturacak olursa, bu durumda hatirlamadan sonra, artik zulmeden toplulukla beraber oturma. (6/68)

  De ki: "Bize yarari ve zarari olmayan Allah'tan baska seylere mi tapalim? Allah bizi hidayete erdirdikten sonra, seytanlarin ayartarak yerde saskinca biraktiklari, arkadaslarinin da: "Dogru yola, bize gel" diye kendisini çagirdigi kimse gibi topuklarimiz üzerinde gerisin geri mi döndürülelim?" De ki: "Hiç süphesiz Allah'in yolu, asil yoldur. Ve biz alemlerin Rabbine (kendimizi) teslim etmekle emrolunduk." (6/71)

  Onlara kendisine ayetlerimizi verdigimiz kisinin haberini anlat. O, bundan siyrilip-uzaklasmis, seytan onu pesine takmisti. O da sonunda azginlardan olmustu. (7/175)

  Andolsun, biz sizi yarattik, sonra size suret (biçim-sekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da Iblis'in disinda secde ettiler; o, secde edenlerden olmadi. (Allah) Dedi: "Sana emrettigimde, seni secde etmekten alikoyan neydi?" (Iblis) Dedi ki: "Ben ondan hayirliyim; beni atesten yarattin, onu ise çamurdan yarattin." (Allah "Öyleyse ordan in, orda büyüklenmen senin (hakkin) olmaz. Hemen çik. Gerçekten sen, küçük düsenlerdensin." O da: "(Insanlarin) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi. (Allah "Sen gözlenip-ertelenenlerdensin" dedi. Dedi ki: "Madem öyle, beni azdirdigindan dolayi onlar(i insanlari saptirmak) için mutlaka senin dosdogru yolunda (pusu kurup) oturacagim." "Sonra muhakkak önlerinden, arkalarindan, saglarindan ve sollarindan sokulacagim. Onlarin çogunu sükredici bulmayacaksin." (Allah) Dedi: "Kinanip alçaltilmis ve kovulmus olarak ordan çik. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracagim." Ve ey Adem, sen ve esin cennete yerles. Ikiniz dilediginiz yerden yiyin; ama su agaca yaklasmayin. Yoksa zalimlerden olursunuz. Seytan, kendilerinden ‘örtülüp gizlenen çirkin yerlerini' açiga çikarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu agaci yasaklamasi, yalnizca, sizin iki melek olmamaniz veya ebedi yasayanlardan kilinmamaniz içindir." Ve: "Gerçekten ben size ögüt verenlerdenim" diye yemin de etti. Böylece onlari aldatarak düsürdü. Agaci tattiklari anda ise, ayip yerleri kendilerine beliriverdi ve üzerlerini cennet yapraklarindan örtmeye basladilar. (O zaman) Rableri kendilerine seslendi: "Ben sizi bu agaçtan menetmemis miydim? Ve seytanin sizin gerçekten apaçik bir düsmaniniz oldugunu söylememis miydim?" (7/11-22)

  Ey Ademogullari, seytan, anne ve babanizin çirkin yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini siyirtarak, onlari cennetten çikardigi gibi sakin sizi de bir belaya ugratmasin. Çünkü o ve taraftarlari, (kendilerini göremeyeceginiz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten seytanlari, inanmayacaklarin dostlari kildik. (7/27)

  Kimine hidayet verdi, kimi de sapikligi haketti. Çünkü bunlar, Allah'i birakip seytanlari veli edinmislerdi. Ve gerçekten onlari dogru yolda saymaktadirlar. (7/30)

  Eger sana seytandan yana bir kiskirtma (vesvese veya igva) gelirse, hemen Allah'a sigin. Çünkü O, isitendir, bilendir. (Allah'tan) Sakinanlara seytandan bir vesvese eristiginde (önce) iyice düsünürler (Allah'i zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsin ki görüp bilmislerdir. (Seytan'in) Kardesleri ise, onlari sapikliga sürüklerler, sonra peslerini birakmazlar. (7/200-202)

  Hani kendisinden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kilmak, sizden seytanin pisliklerini gidermek, kalblerinizin üstünde (güven ve kararlilik duygusunu) pekistirmek ve bununla ayaklarinizi (arz üzerinde) saglamlastirmak için size gökten su indiriyordu. (8/11)

  O zaman seytan onlara amellerini çekici göstermis ve onlara: "Bugün sizi insanlardan bozguna ugratacak kimse yoktur ve ben de sizin yardimcinizim" demisti. Ne zaman ki, iki topluluk birbirini görür oldu (karsilasti) o, iki topugu üstünde geri döndü ve: "Süphesiz ben sizden uzagim. Çünkü ben sizin görmediginizi görüyorum, ben Allah'tan da korkuyorum" dedi. Allah (ceza ile) sonuçlandirmasi pek siddetli olandir. (8/48)
 2. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Babasini ve annesini tahta çikarip oturttu; onun için secdeye kapandilar. Dedi ki: "Ey Babam, bu, daha önceki rüyamin yorumudur. Dogrusu Rabbim onu gerçek kildi. Bana iyilik etti, çünkü beni zindandan çikardi. Seytan benimle kardeslerimin arasini açtiktan sonra, (O,) çölden sizi getirdi. Süphesiz benim Rabbim, diledigini pek ince düzenleyip tedbir edendi. Gerçekten bilen, hüküm ve hikmet sahibi O'dur." (12/100)

  Ikisinden kurtulacagini sandigi kisiye dedi ki: "Efendinin katinda beni hatirla." Fakat seytan, efendisine hatirlatmayi ona unutturdu, böylece daha nice yillar (Yusuf) zindanda kaldi. (12/42)

  (Babasi) Demisti ki: "Oglum, rüyani kardeslerine anlatma, yoksa sana bir tuzak kurarlar. Çünkü seytan, insan için apaçik bir düsmandir." (12/5)

  Is hükme baglanip-bitince, seytan der ki: "Dogrusu, Allah, size gerçek olan va'di va'detti, ben de size vaadde bulundum, fakat size yalan söyledim. Benim size karsi zorlayici bir gücüm yoktu, yalnizca sizi çagirdim, siz de bana icabet ettiniz. Öyleyse beni kinamayin, siz kendinizi kinayin. Ben sizi kurtacak degilim, siz de beni kurtacak degilsiniz. Dogrusu daha önce beni ortak kosmanizi da tanimamistim. Gerçek su ki, zalimlere aci bir azab vardir." (14/22)

  Mutlaka: "Gözlerimiz döndürüldü, belki biz büyülenmis bir topluluguz" diyeceklerdir. Andolsun, gökte burçlar kildik ve onu gözleyenler için süsledik. Ve onu her kovulan seytandan koruduk. Ancak kulak hirsizligi yapan olursa, onu da parlak bir ates izler. (15/15-18)

  "Ancak onlardan muhlis olan kullarin müstesna." (Allah) Dedi ki: "Iste bu, bana göre dosdogru olan yoldur." "Süphesiz, kiskirtilip-saptirilmislardan sana uyanlar disinda, senin benim kullarim üzerinde zorlayici hiçbir gücün yoktur." (15/40-42)

  Andolsun Allah'a, senden önceki ümmetlere de (elçiler) gönderdik, fakat seytan onlara yapip ettiklerini süslü göstermistir; bugün de onlarin velisi odur ve onlar için aci bir azab vardir. (16/63)

  Öyleyse Kur'an okudugun zaman, kovulmus seytandan Allah'a sigin. Gerçek su ki, iman edenler ve Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (seytanin) hiçbir zorlayici-gücü yoktur. Onun zorlayici-gücü ancak onu veli edinenlerle, onunla O'na (Allah'a) ortak kosanlar üzerindedir. (16/98-100)

  Çünkü saçip-savuranlar, seytanin kardesleri olmuslardir; seytan ise Rabbine karsi nankördür. (17/27)

  Kullarima, sözün en güzel olanini söylemelerini söyle. Çünkü seytan aralarini açip bozmaktadir. Süphesiz seytan insanin açikça bir düsmanidir. (17/53)

  "Onlardan güç yetirdiklerini sesinle sarsintiya ugrat, atlilarin ve yayalarinla onlarin üstüne yaygarayi kopar, mallarda ve çocuklarda onlara ortak ol ve onlara çesitli vaadlerde bulun." Seytan, onlara aldatmadan baska bir sey vadetmez. "Benim kullarim; senin onlar üzerinde hiçbir zorlayici gücün (hakimiyetin) yoktur." Vekil olarak Rabbin yeter. (17/64-65)

  (Genç-yardimcisi) Dedi ki: "Gördün mü, kayaya sigindigimizda, ben baligi unuttum. Onu hatirlamami Seytan'dan baskasi bana unutturmadi; o da sasilacak tarzda denizde kendi yolunu tuttu." (18/63)

  Hani meleklere: "Adem'e secde edin" demistik; Iblis'in disinda (digerleri) secde etmislerdi. O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden disari çikmisti. Bu durumda Beni birakip onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz? Oysa onlar sizin düsmanlarinizdir. (Bu,) Zalimler için ne kadar kötü bir (tercih) degistirmedir. Göklerin ve yerin yaratilisinda da, kendi nefislerinin yaratilisinda da Ben onlari sahid tutmadim. Ben, saptiricilari yardimci-güç de edinmedim. (18/50-51)

  Görmedin mi, biz gerçekten seytanlari, kafirlerin üzerine gönderdik, onlari tahrik edip kiskirtiyorlar. (19/83)

  "Babacigim, seytana kulluk etme, kuskusuz seytan, Rahman'a baskaldirandir." "Babacigim, gerçekten ben, sana Rahman tarafindan bir azabin dokunacagindan korkuyorum, o zaman seytanin velisi olursun." (19/44-45)

  Andolsun Rabbine, biz onlari da, seytanlari da mutlaka hasredecegiz, sonra onlari cehennemin çevresinde diz üstü çökmüs olarak hazir bulunduracagiz. Sonra, her bir gruptan Rahman'a karsi azginlik göstermek bakimindan en siddetli olanini ayiracagiz. Sonra biz ona (cehenneme) girmeye kimlerin en çok uygun oldugunu daha iyi biliriz. Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin olarak üzerine aldigi bir karardir. Sonra, takva sahiplerini kurtaririz ve zulmedenleri diz üstü çökmüs olarak birakiveririz. (19/68-72)

  Sonunda seytan ona vesvese verdi; dedi ki: "Sana sonsuzluk agacini ve yok olmayacak bir mülkü haber vereyim mi?" (20/120)

  Onun için denizde dalgiçlik yapan ve bundan baska is(ler) de gören seytanlardan kimseleri de (emrine verdik). Biz onlarin koruyuculari idik. (21/82)

  Insanlardan kimi, Allah hakkinda bilgisi olmaksizin tartisir durur ve her azgin-kaypak seytaninin pesine düser. Ona yazilmistir: "Kim onu veli edinirse, süphesiz o (seytan) onu sasirtip-saptirir ve onu çilgin atesin azabina yöneltir." (22/3-4)

  Biz senden önce hiçbir Resul ve Nebi göndermis olmayalim ki, o bir dilekte bulundugu zaman, seytan, onun diledigine (bir kusku veya sapma unsuru) katip birakmis olmasin. Ama Allah, seytanin katip-birakmalarini giderir, sonra kendi ayetlerini saglamlastirip-pekistirir. Allah, gerçekten bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Seytanin (bu tür) katip birakmalari, kalplerinde hastalik olanlara ve kalpleri (her türlü) duyarliliktan yoksun bulunanlara (Allah'in) bir deneme kilmasi içindir. Süphesiz zalimler, (gerçegin kendisinden) uzak bir ayrilik içindedirler. (22/52-53)

 3. D.K.F.Q
  Devamlı Üye
  Ve de ki: "Rabbim, seytanin kiskirtmalarindan sana siginirim." (23/97)

  Ey iman edenler, seytanin adimlarina uymayin. Kim seytanin adimlarina uyarsa, (bilsin ki) gerçekten o (seytan) çirkin utanmazliklari ve kötülügü emreder. Eger Allah'in üzerinizde fazli ve rahmeti olmasaydi, sizden hiçbiri ebedi olarak temize çikamazdi. Ancak Allah, diledigini temize çikarir. Allah, isitendir, bilendir. (24/21)

  "Çünkü o, gerçekten bana geldikten sonra beni zikirden (Kur'an'dan) saptirmis oldu. Seytan da insani ‘yapayalniz ve yardimsiz" birakandir." (25/29)

  Allah'i birakip kendilerine yarar ve zarar saglayamayacak seylere ibadet ediyorlar. Kafir, (asil) kendi Rabbine karsi (seytana) arka çikandir. (25/55)

  Onu (Kur'an'i) seytanlar indirmemistir. (26/210)

  Seytanlarin kimlere inmekte olduklarini size haber vereyim mi? Onlar, ‘gerçegi ters yüz eden,' günaha düskün olan her yalanciya inerler. Bunlar (seytanlara) kulak verirler ve çogu yalan söylemektedirler. (26/221-223)

  "Onu ve kavmini, Allah'i birakip da günese secde etmektelerken buldum, seytan onlara yaptiklarini süslemistir, böylece onlari (dogru) yoldan alikoymustur; bundan dolayi onlar hidayet bulmuyorlar." (27/24)

  (Musa) Halkinin haberi olmadigi bir zamanda sehre girdi, orda kavga etmekte olan iki adam buldu; bu kendi taraftarlarindan, su da düsmanlarindan. Derken taraftarlarindan olan, düsmanlarindan olana karsi ondan yardim istedi. Bunun üzerine ona bir yumruk atti ve isini bitiriverdi. (Sonra da "Bu seytanin isindendir; o, gerçekten açikca saptirici bir düsmandir" dedi. (28/15)

  Ad'i ve Semud'u da (yikima ugrattik). Gerçek su ki, kendi oturduklari yerlerden size (durumlari) belli olmaktadir. Kendi yaptiklarini seytan süsleyip-çekici kildi, böylece onlari yoldan alikoydu. Oysa onlar görebilen kimselerdi. (29/38)

  Onlara; "Allah'in indirdiklerine uyun" denildiginde, derler ki; "Hayir, biz atalarimizi üzerinde buldugumuz seye uyariz." Sayet seytan, onlari çilginca yanan atesin azabina çagirmissa da mi (buna uyacaklar)? (31/21)

  Andolsun, Iblis, kendileri hakkinda zannini dogrulamis oldu, böylelikle iman eden bir grup disinda, ona uymus oldular. (34/20)

  Ey insanlar, hiç süphesiz Allah'in va'di haktir; öyleyse dünya hayati sizi aldatmasin ve aldatici(lar) da, sizi Allah ile (Allah'in adini kullanarak) aldatmasin. Gerçek su ki, seytan sizin düsmaninizdir, öyleyse siz de onu düsman edinin. O, kendi grubunu, ancak çilginca yanan atesin halkindan olmaga çagirir. (35/5-6)

  "Ey adem ogullari, ben size and vermedim mi ki: Seytana kulluk etmeyin, çünkü, o, sizin için apaçik bir düsmandir;" (36/60)
  Onun tomurcuklari, seytanlarin baslari gibidir. (37/65)

  Süphesiz biz dünya gögünü ‘çekici bir süsle', yildizlarla süsleyip-donattik. Ve itaatten çikmis her azgin seytandan koruduk; Ki onlar, Mele'i A'la'ya kulak verip dinleyemezler, her yandan kovulup atilirlar; Uzaklastirilirlar. Onlara kesintisiz bir azab vardir. Ancak (sözü hirsizlama) çalip-kapan olursa, artik onu da delip geçen ‘yakici bir alev' izler (ve yok eder). (37/6-10)

  Seytanlari da; her bina ustasini ve dalgiç olani. (38/37)

  Kulumuz Eyyub'u da hatirla. Hani o: "Herhalde seytan, bana kahredici bir aci ve azab dokundurdu" diye Rabbine seslenmisti. (38/41)

  Hani Rabbin meleklere: "Gerçekten ben, çamurdan bir beser yaratacagim" demisti. "Onu bir biçime sokup, ona ruhumdan üfledigim zaman siz onun için hemen secdeye kapanin." Meleklerin hepsi topluca secde etti; Yalniz Iblis hariç. O büyüklük tasladi ve kafirlerden oldu. (Allah) Dedi ki: "Ey Iblis, iki elimle yarattigima seni secde etmekten alikoyan neydi? Büyüklendin mi, yoksa yüksekte olanlardan mi oldun?" Dedi ki: "Ben ondan daha hayirliyim; sen beni atesten yarattin, onu ise çamurdan yarattin." (Allah) Dedi ki: "Öyleyse ordan (cennetten) çik, artik sen kovulmus bulunmaktasin." "Ve süphesiz, din (kiyametteki hesap) gününe kadar benim lanetim senin üzerinedir." Dedi ki: "Rabbim, öyleyse onlarin dirilecekleri güne kadar bana süre tani." Dedi ki: "O halde, süre taninanlardansin." "Bilinen vaktin gününe kadar." Dedi ki: "Senin izzetin adina andolsun, ben, onlarin tümünü mutlaka azdirip-kiskirtacagim." "Ancak onlardan, muhlis olan kullarin hariç." (Allah) "Iste bu haktir ve ben hakki söylerim" dedi. "Andolsun, senden ve içlerinde sana tabi olacak olanlardan tümüyle cehennemi dolduracagim." (38/71-85)

  Sayet sana seytandan bir kiskirtma gelecek olursa, hemen Allah'a sigin. Çünkü O, isitendir, bilendir. (41/36)

  Kim Rahman'in zikrini görmezlikten gelirse, biz bir seytana onun ‘üzerini kabukla baglattiririz'; artik bu, onun bir yakin dostudur. Gerçekten bunlar (bu seytanlar), onlari yoldan alikoyarlar; onlar ise, kendilerinin gerçekten hidayette olduklarini sanirlar. Sonunda bize geldigi zaman, der ki: "Keske benimle senin aranda iki dogu (dogu ile bati) uzakligi olsaydi. Meger ne kötü yakin-dost(mussun sen)." (Bu söylenmeleriniz,) Bugün size kesin olarak bir yarar saglamaz. Çünkü zulmettiniz. Süphesiz azabta da ortaksiniz. (43/36-39)

  Seytan sakin sizi (Allah'in yolundan) alikoymasin. Gerçekten o, sizin için açikça bir düsmandir. (43/62)

  Süphesiz, kendilerine hidayet açikça belli olduktan sonra, gerisin geri (küfre) dönenleri, seytan kiskirtmis ve uzun emellere kaptirmistir. (47/25)

 4. D.K.F.Q
  Devamlı Üye
  Süphesiz ‘gizli toplantilarin fisildasmalari' (kulis), iman edenleri üzüntüye düsürmek için ancak seytan (ürünü olan isler)dandir. Oysa Allah'in izni olmaksizin o, onlara hiçbir seyle zarar verecek degildir. Su halde mü'minler, yalnizca Allah'a tevekkül etsinler. (58/10)

  Seytan onlari sarip-kusatmistir; böylelikle onlara Allah'in zikrini unutturmustur. Iste onlar, seytanin firkasidir. Dikkat edin; süphesiz seytanin firkasi, hüsrana ugrayanlarin ta kendileridir. (58/19)

  Kendilerinden önce yakin geçmiste olanlarin durumu gibi; onlar, yaptiklarinin sonucunu tadmislardir. Onlara aci bir azab vardir. Seytanin durumu gibi; çünkü insana "Inkâr et" dedi, inkâr edince de: "Gerçek su ki, ben senden uzagim. Dogrusu ben, alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarim" dedi. Sonunda onlarin akibetleri, süphesiz atesin içinde ikisinin de süresiz olarak kalici olmalaridir. Iste zalim olanlarin cezasi budur. (59/15-17)

  Andolsun, Biz en yakin olan gögü (dünya gögünü) kandillerle süsleyip-donattik ve bunlari, seytanlar için taslama-birimleri (rücum) kildik. Onlar için çilginca yanan atesin azabini hazirladik. (67/5)

  O (Kur'an) da kovulmus seytanin sözü degildir. (81/25)

 5. Ziyaretçi
  çok güzel yapana sağol
  çok güzel yapmış

+ Yorum Gönder


şeytan ile ilgili ayetler,  kuranda şeytanla ilgili ayetler,  şeytanla ilgili ayetler,  kuranı kerim de şeytanla ilgili ayetler,  kuranda şeytan ile ilgili ayetler