+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kuzgun (Raven) Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Kuzgun (Raven) Hakkında
  Kuzgun(Raven) özellikleri


  Tanımı
  Kargaların ( Corvus cinsi ) en irisidir , kalın ve güçlü bir gagası vardır , her tarafı siyah çelik mavisi parlaklığındadır , Türkiye alttüründe özellikle gençlerde boyun bölgesinde kahverengi renk oluşur , boyun tüyleri kabarık durur , kuyruk kama şeklindedir , diğer kargalardan uzak mesafeden bu şekilde ayırt edilir , ayrıca arazide uzakta gökyüzünde yanyana 2 nokta görürseniz bunlar büyük olasılıkla kuzgundur .


  Habitatı
  Yüksek yaylalarda , kayalık sahillerde , kayalık ormanlarda , fundalıklarda , hayvancılık yapılan dağlık bölgelerde yaşarlar .


  Yayılışı ve Yerel Adlar
  Trakya , Marmara , İç Ege , Batı ve orta Toroslarda , Karadeniz bölgesinde yaşarlar .


  Beslenme
  Hemen hemen her şey yerler , büyük hayvan leşleri , sakat , hasta yaralı av hayvanları , küçük memeliler , sürüngenler , salyangozlar , kuş yumurta ve yavruları , balık , midye ve sahile vuran diğer canlıları yerler . Kursağı olmadığı için devamlı yiyecek arayışındadır .


  Biyolojisi
  Tüm Dünyaya yayılmış ( Güney Amerika ve Antarctica hariç ) 7-8 alttürleri vardır , Ülkemizde Corvus corax corax ve Corvus corax subcorax ( veya laurencei ) alttürleri vardır.


  Göçü
  Kuzgunlar yerleşik kuşlardır göç etmezler , ancak yavrular kışın biraraya toplanıp sürüler oluştururlar , soğumaya bağlı rakımsal yer değişiklikleri görülebilir .


  Popülasyon
  Yerl olarak bazı yerlerde büyük sayılara ulaşabilir , fakat her bölgede bulunmadığından az görülebilen karga türlerinden biridir .


  Davranışları
  Kuzgunlar birçok kuşbilimci tarfından en zeki kuş kabul edilmektedir , çok çeşitli , sosyal davranışlar gösterirler , hayat boyu tekeşli yaşarlar , doğada birçok basit problemi çözebildikleri görülmüştür , çok tedbirli olmasıyla tanınır .


  Ses-Ötüşü
  Ses ve ötüş kuzgun yaşamında çok önemlidir , aralarında bir " dil " bile olduğu söylenir , çok değişik sesler çıkarabilirler , ana ötüş kalın ve tok bir sesle " krrrook krrook , prrruk
  şeklindedir .


 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Kuzgın bir kuş türüdür. Büyüklüğü ve zekası çok dikkat çekilmektedir. Kargagillerden gelmektedir. Solucan böcek midye gibi maddeler tüketmektedir.
+ Yorum Gönder


kuzgun,  kuzgun kuşu özellikleri,  kuzgun kuşunun özellikleri,  kuzgun kuşu,  kuzgun özellikleri,  kuzgunun özellikleri