+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda sulun kuşu ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  sulun kuşu ile ilgili bilgiler
  Sülün kuşunun özellikleri


  Sülünler ağaçlık alanlarda,çayır ve tarlalarda tohumları,meyveleri ve bu böcekleri yiyerek beslenen uzun kuyruklu kuşlardır.Genellikle 16 cins altında toplanan 50 türü vardır.Ağaçlara tünemekle birlikte yerde beslenirler.Akrabaları olan ormantavuklarının tersine tüyleri burun deliklerine ve bacaklarına kadar inmez.Erkekler güzel tüyleriyle dikkat çeker.Ayaklarının hemen arkasında bulunan mahmuzlarını üreme mevsiminde dişiler için kavga ederken kullanırlar.Sülünler kaba ve yüksek sesle öterler ağır gövdeleri nedeniyle keklik ve turaçlardan daha çok gürültü çıkararak uçarlar.Sülünler eti lezzetli sayılan gözde av kuşlarıdır.Anayurtları olan Asya'dan yeryüzünün birçok yerine götürülerek üremeleri sağlanmış öte yandan çeşitli doğal yaşama ortamlarında kırıma uğratılmıştır.Türkiye'de Marmara Bölgesi'nin doğusunda ve Karadeniz Bölgesinde yaşayan bayağı sülün son derece azaldığından koruma altına alınarak üretilmeye çalışılmaktadır.Anadolu'dan Japonya'ya kadar yayılmış olan bu sülünün birçok alttürü vardır.18. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'ya 19. Yüzyılın ikinci yarısında Avustralya ve Kuzey Amerika'ya götürülen sülünler büyük ölçüde boynunda beyaz bir halka bulunan alttürün üyeleridir.Bayağı sülünün erkeği üreme mevsiminde iki yada üç dişi ile çiftleşir.Otlar ya da dikenli çalılar altında toprağı kazıyarak açtıkları sonrada yaprak ve otlarla döşedikleri yuvaya dişi yeşilimsi kahverengi 8-15 yumurta bırakır.Bazı sülünler son derece güzel renk ve desenleriyle dikkat çeker.Süs hayvanı olarak da beslenen bu türlerden Lady amherst sülünü ile altın sülün Avrupa'da yaygın biçimde tanınır.Monal sülünleri de göz alıcı renklerle bezelidir.Örneğin Himalaya monal sülününde erkeğin başı yeşil ve gerdanı metalik yeşil, boynu ve ensesi bakır renkli, kanatları morumsu, sırtı beyaz ,kuyruğu turuncu ve alt bölümleri siyahtır.Asya'nın güney kesimlerinde yaşayan tragopan sülünleri de yeryüzünün en parlak renkli kuşları arasında yer alır 2. Sibel
  Devamlı Üye  Sülün kuşu ile ilgili yazı


  Sülün kuşunun özellikleri 3.jpgSülün kuşunun özellikleri 2.jpgSülün kuşunun özellikleri 1.jpg


  Familyası: Sülüngiller (Phasianidae). Yaşadığı yerler: Dağlarda en sık çalılıklar arasında. Özelikleri: Tombul vücutlu, yuvarlak kanatlı. Çoğunlukla yerde gezen kuşlar. Eti makbuldür. Çeşitleri: Elliye yakın türü vardır. Âdi sülün, gümüş sülün, altın sülün, halkalı sülün, Japon sülünü meşhurdur.

  Sülüngiller âilesinden, dağlık alanlarda, orman kenarlarında, sık çalılıklar arasında yaşayan eti makbul ve avlanması zevkli bir kuş. Erkekleri çok süslü olup, çoğunlukla başlarında renkli ibikler ve sorguç şeklinde tüyler bulunur. Yanaklarında ve gözlerinin çevresinde tüysüz uzun et parçaları vardır. Gümüş sülünde bu kısım kırmızıdır. Uzun kuyrukları yere doğru yayılır.

  Sülünler dünyânın en süslü kuşlarındandır. Tüyleri çeşitli mâdenî parıltılı renkli olur. Dişiler daha soluk renkli ve kısa kuyrukludur. Dişiler, yerde çalılıklar, ot ve yaprak kümeleri arasında eştikleri yuvalarda veya yosunlar üzerinde 8-15 yumurta yumurtlarlar. Erkekler çok eşlidir. Ayaklarında keskin ve güçlü mahmuzlar vardır. Ayak ve gagaları güçlü olup, çoğunlukla yerde gezinerek toprağı eşerek tohum, kurtçuk ve böcek ararlar. Tehlike ânında gürültülü şekilde havalanarak kısa mesâfeler arasında hızla uçar veya koşarak çalılıklar arasında gizlenirler. Tilki, sırtlan ve insan tabiî düşmanlarıdır. Kirpi ve fâreler de yumurtalarına musallat olurlar. Erkeklerin çoğu 80 cm boyundadır. Bâzılarının iki metreye varan kuyrukları vardır. Kuluçka süresi 25-26 gündür.

  Sülünün anavatanı Asya’dır. Avrupa’ya Büyük İskender tarafından getirilmiştir. Kafeslerde ve çiftliklerde evcil olarak da beslenir. Eski Mısır ve Romalılar zamânında zenginlerin sofralarında kıymetli bir et çeşidiydi. Âdi sülün, gümüş sülün, altın sülün, Japon sülünü, Malaya sülünü en çok bilinen türleridir. Yurdumuzun fundalık bölgelerinde âdi sülüne (P. colchicus) bol miktarda rastlanmaktadır.+ Yorum Gönder


sülün,  sülün kuşu,  sülün kuşu hakkında bilgi,  sülün hakkında bilgi,  sülün kusu,  sülün kuşu hakkında bilgiler