+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Leylekler Hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Leylekler Hakkında bilgiler
  Leylekler nasıl hayvanlardır?  Leylek, bir kuş türüdür. Ülkemizde Hacı Leylek olarakta bilinir. Türün yayılşı çok geniş bir coğrafya üzerindedir. Almanyadan halkalanan ve Prenses adı verilen Leylek, Türkiye(İstanbul-Hatay) üzerinden Güney Afrika Cumhuriyetine gittiği tespit edilmiştir. Genellikle karadan yükselen sıcak hava akımını kullanarak daireler çizerek uçarlar. Nesli tehlike altında olmasada yanlış insan yapılaşması ve sulak alanların kurutulması sonucunda Türkiyedeki sayıları azalmaktadır.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Leyleklerin özellikleri  Uzun gagalı, uzun bacaklı göçebe kuş.

  Leylek (Ciconia alba) beyaz tüylüdür, yalnız kanatlarının uç kısmı siyah olur, bacakları ve gagası kırmızıdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşar, kışın tropikal Afrika' ya ve Hindistan'a göçer. Eskiden daha yaygın olan bu kuş beslenme alanı olan bataklıkların kurutulması yüzünden birçok bölgede görünmez oldu, çünkü leyleğin yediği küçük kemirgenlerin, sürüngen ve kurbağaların çoğu bataklıklarda veya civarında yaşar.

  Leylek yuvasını daima ağaçların, bacaların üstüne, evlerin damına yapar, insanlarla birarada bulunmaya alışır. Her yerde himaye edilir. Kara Leylek (C. nigra) madeni yansımalı esmerimsi siyahtır, aynı bölgelerde yaşar, asıl Leylekten daha az yaygın ama daha yabanidir, ancak ıssız yerlerde görülebilir.
  Güney Amerika leyleği (C. maguari) asıl leyleğe benzer.

  Leylek göçücü bir kuştur, Batı avrupa leylekleri İspanya, Fas üstünden, doğu avrupa leylekleri Boğazlar, Anadolu, Filistin, Mısır üstünden Güney Afrika'ya göçerler, çok az bir kısım Batı Afrika'da kışlar. Leylekler Akdeniz üzerinden geçmez Afrika'ya kasım - aralık aylarında ulaşırlar, şubatta kışlama yerinden ayrılır, nisan başına kadar Orta Avrupa'ya taşınırlar, ağustos başından eylüle kadar güneye göç etmeye başlarlar.

  Leylekler kurbağa, fare, köstebek, kertenkele, solucan, böcek, balık v.b yer, yetişkinler yavruları ıslak besinlerle besler, yutaklarında getirdikleri su ile sularlar. Leylek sindiremediği besin artıklarını (kitin, tüy, bitkiler) yumak halinde ağızdan dışarı çıkarır, kemikleri ve balık pullarını sindirir.

 3. Betul
  Devamlı Üye
  Leylekler aslında uzun ve büyük bacaklı bir kuş türüdürler. Yuvalarına bağlıdırlar, gagaları ve bacakları kırmızı renktedir ama yavruların siyah renktedir. Ayrıca yavaş hareket eden bir kuş türüdürler.
+ Yorum Gönder


leylekler hakkında bilgi,  leylek hakkında bilgi,  leylekler hakkında kısa bilgi,  leylek ve kırlangıç hakkında bilgi